teyze olmak

 1. 4 2
  bundan dört ay önce haberini aldığım müthiş olay.. hele ki hayatınızda ilk defa bi velet büyüyünce size "teeze" diyecekse daha da bir heyecan verir. internetten deli gibi isimler aranır, okul çıkışları bebek mağazalarına girilir harçlığın son damlasına kadar minicik giysiler alınır, 24 saat ablanın karnı dinlenilir, ultrason görüntüleri masaüstü yapılır, 5 ay sonrasının hayalleri kurulur... artık ailenin küçük/şımarığı taacınızı ona devretmek üzere girişimlerde bulunulur.. off, gelsen de sevsek artık be velet!!
  #105418
 2. 1 -1
  (bkz: teyzelenmek)
  #105424
 3. 3 3
  ilk bakışta inanamayacağınız aklı karıştıran sonra da havalarda uçmanıza neden olan duygu. ilk gün öğrenme telaşından sonra onunla ilgili hayaller kurmak bile harika dedirten başlık.
  #110700
 4. 2 -1
  nedense hala olmaktan daha kötü bi sıfattır. her ikisini de yaşayan birisi olaraktan şu kadarını söylemeliyim ki teyze olmak daha bi yaşlanmış havası veriyo.
  #110771
 5. 1 1
  büyüdügü zaman kıyafetlerinize ortak çıkacak birisi.
  #421927
 6. 0 0
  his olarak inanılmaz güzel olabilecek bir duygu. Fakat öz teyze değilseniz yani konu komşu çocukları size teyze diyecek durumdaysa yazık halime ne kadar yaşlandım dedirtecek durumdur.
  #422032
 7. 3 3
  teyze olmak = mutluluk ve heyacandan ayakların yerden kesilmesi durumu

  hoş bir duygu kaçıncı kez olursan olsun farketmeyip her defasında aynı heyacanı hissetmek...
  #1443441
 8. 0 0
  (bkz: alpay erdem)
  #1443457
 9. 0 0
  size teyze diye başkası hitap etse ne hale gelinir/getirilir malum. değil teyze abla denmeye bile tahammül edilememektir hala. lakin, o minik şeyden duymayı aylardır beklediğiniz tek şey size "teyze" denmesidir. Yarım yamalak teyze dedigi anda gözleriniz dolar, bi acaip olursunuz. Böyle de ironik bi durum yaratır yani.
  #1917955
 10. 2 2
  Daha çocukluk günlerinizi hatırladığın ablanın çocuğu olduğunu öğrenmektir. "Nasıl yani nasıl olabilir, inanamıyorum" derken güzel bebeğin sesini duyduğun anda kalbinin küt küt atmasıdır. Dünyanın en güzel duygularından biridir. Paha biçilemez.

  Çok merak edersin o küçük bebeği. 3 kilocuk küçük bebek bir anda bütün dünyanı kaplar. Sürekli gülümsersin. "ehehe teyze oldum" deyip herkese duyurursun.

  Bu güzel mutluluğun tek sabırsızlık veren yanı ise ablanın şehir dışında olmasıdır. Cuma günü çabucak olsun da haftasonu yanında olayım diye kalbin çırpınır durur.

  Tanımlanması zordur bu duygunun. Sayfalarca yazar, sonra bakar. "a hayır coşkumu tam olarak anlatamadım" dersin.

  Ablanın ve bebeğinin sağlığı için dua edersin hep. O güzel bebeğe dokunmaya kıyamazsın. Kalbinle dokunursun sadece. Bu güzel bebek sayesinde yaşayan tarih olursun.

  Gelecek yılları düşünürsün. Birlikte gideceğiniz yerleri, ona küçüklüğünü anlatacağın günleri.

  Yaşamak için güzel bir sebebin de daha olur.

  Merak içinde ve sabırsızlıkla büyümesini beklersin.
  #2131975
 11. 1 1
  anne yarısı olmaktır.ilk göz ağrısıdır yenidoğan bazen annesinden bile kıskancak kadar çok sevmektir.
  #2132027
 12. 2 2
  hala olmaktan daha çok sevindiren durum.
  #2132335
 13. 1 -1
  Enişte olmak'ın karısı olan Türkçe eylem.
  #2428837
 14. 0 0
  ne zaman ve nasıl bir durumda teyze olduğuna bağlı. varlıklarından bi haber yaşadığın ailen bir gün çıkıp geliverirse, hayatının 24. yılında birden teyze, hala oluvermişsen çokta birşey hissettirmez insana. hatta yaşadığın onca seneden şüphe etmeye başlarsın... için acır. herşeyden habersiz teyzelerini ilk defa gören ufaklıklar sevinçle bacaklarına dolanırken onlara sarılamayışının burukluğunu yaşarsın. herkes hisseder bu soğukluğu, etrafındaki insanlar herşey bir günde olmuş gibi anlatıverirler geçen koca seneleri. herşey o an olup bitmiş gibi affedilmeyi beklerler. affedemezsin ve onları bir daha görmemek üzere ayrılırsın yanlarından. arada bi ufaklıklar gelir gözünün önüne, biraz için ürperir sonra geçer. ama yaşadığın burukluk asla geçmez. hayatına bir sticker misali yapışır kalır. hayatına, bedenine, ruhuna... *
  #2429357
 15. 2 2
  bambaşka birşey bu... anlatılamaz birşey. sizden daha küçük bir üyesi yoktur ailenin... ta ki o gelene kadar! minicik elleri, meraklı bakışları, köfte dudakları ile o doğmadan daha üç dört ay önce ölmüş olan babanızın acısını hafifletmek için, size gönderilmiş bir melektir. tıpkı, onu göremeden ölen dedesine benzeyen bir melek... büyümesini görmek, ilk teyze deyişini, ilk adımlarını görmek o kadar zevklidir ki... bazen yaramazlıklarından bıktığınızda ve ona kızdığınızda, sizin içiniz ondan daha çok burkulur... karşınızdaki kişinin ona olan sevginizi sorgulaması, o kişiyle çatır çatır kavga etmenize neden olabilir... o hayatınızda gördüğünüz en tatlı varlıktır... budur teyzelik, teyzelik sizin başka bir bedende kendinizi bulmanızdır...
  #6504416
 16. 2 2
  Anne olmayanlar için annelik duygusunu kısmen yaşatır. Teyze kelimesini ilk kez konuştuğunda duygulanırsınız, biraz daha büyüyüp benim teyzem güzel teyzem beni al kucağına şarkısını söylediğinde ise sarılıp ağlayabilirsiniz. Daha dün hayata gelmesini beklediğiniz bebek, büyümüş, teyzesine resimler çizmiş, şarkılar bestelemiştir. Anne olmayanlar için dünyanın en güzel duygusu teyze olmaktır.
  #7917352
 17. 2 2
  ablanızın karnında daha mercimek tanesi kadarken bile o yumuşa kocaman bir sevgi duymak.
  #9140244
 18. 1 -1
  arasıra yiğenim olan şımarık velete bakıp''şimdi bu ablamın içinden mi çıktı. ''diye düşünürüm.teyze olmak bu kadar güzelse anne olmayı tahayyül edemiyorum.bal şekerdir.herşeydir.*
  #9673682
 19. 2 0
  Dünyadaki herşeyinizi gözünüzü kırpmadan altı boklu bir bebeğe değişmektir,bok kokusunu gül kokusu gibi algılamaktır,ayaklar kopana dek sallamak sizin için hiçbirşeydir,seversiniz,ben doğursam böyle sevmem diyerek ..
  #9673700
 20. 3 3
  yeğeninizle aranızda ki yaş farkı çok çok azsa, ufacık yaşta, sokakta oynarken birisinin size "teyzeeee" diye seslenmesi travma yaratır. lakin büyüyünce çok zevklidir çok.
  #11882173
 21. 2 -2
  yeğen sizden bir yaş büyükse tadından yenmez.

  (bkz: bir arkadaşım ekolü)
  #11882211
 22. 3 1
  hala olamamaktır.
  #11882212
 23. 4 4
  bambaşka bir duygudur. kendi çocuğum olsa bu kadar sevmem dedirtebilir. gerçekten bambaşkadır. kokusu bile mutluluk sebebim. *
  #11882384
 24. 2 2
  laikçi teyze olmaktan hallice bir durumdur.
  #11882404
 25. 5 3
  geçen hafta eriştiğim mutluluk.
  ana rahmine düşmesiyle birden havaya giriyor insan. teyze olacağım, anne yarısı olacağım diye heyecan basıyor. 9 ayı sabırla bekliyorsun. gelecek yeğenine hediyeler alarak, bebek mağazalarında gördüğün her şeye saldırarak, bundan da olsun, şundan da olsun, en iyisi benim yeğenimde olsun diyerek geçiyor 9 ay. sonra aylar bitiyor, günler bitiyor ve saatleri saymaya başladığın gün gelip çatıyor. 9 ay yetmezmiş gibi ona denk bir 9 saat daha. bekle bekle bitmiyor. kardeşin acı çekiyor suni sancıyla. yanına gidiyorsun ama yardım edemiyorsun. "canım çok yanıyor abla" dediğinde çöküyorsun, kaçıyorsun yanından. son anlar ama gelmiyor bebek. dışarda beklemekten 9 doğuruyorsun. doktor çıkıyor bir telaş. olmuyor diyor, gelmiyor bebek. kalp atışları yavaşlıyor. acil sezeryana alıyoruz diyerek koşturuyor. zaten gergin sinirlerin boşalıyor. başlıyorsun ağlamaya. ne yani, kardeşim o acıyı 9 saat boşuna mı çekti. 9 rakamından nefret etmeye başlıyorsun. neyse diyorsun, nasıl iyi olacaksa öyle olsun. sezeryana alıyorlar, 15 dk sonra geliyor geri. ikisi de iyi. şükrediyorsun. gördüğün an için kıpırdıyor. hayaller kuruyorsun, biraz büyüyünce onunla nasıl vakit geçireceğini, ona daha neler alacağını düşünüyorsun. ufak aksilikler oluyor, emmiyor filan. olsun diyorsun. sağ salim geldi ya yeter diyorsun. kokluyorsun süt kokan tenini, doyamıyorsun. ufacık daha, kucağına almaya korkuyorsun bir yerini incitirim diye. duruyorsun, kıpırtısız seyrediyorsun. teyzelik annelik yarısıymış. yeni bebeğin sevincini, annenin çektiği sancıları yaşıyorsun sen de.
  #12101899
teyze olmak ile alakalı başlıklar