bugün

entry'ler (302)

youtube unluleri

(bkz: bana kitap al)

mehmet günsür

hakkında entry girmediğimi görünce beni kendimden utandırmış tanrısal varlık..

efenim, bu mehmet günsür denilen insan kılığındaki roma heykeli, öğretim görevlisi anne ve babanın ikinci evlatları olarak istanbul'da dünyaya gelir. (ilki için bkz. zeynep günsür) kamerayla tanışıklığı çok küçük yaşlarda başlar (ilk bir reklam filmi, daha sonra tarık akan ve filiz akın'la başrolleri paylaştığı bir trt dizisi olan geçmiş bahar mimozaları) ve elbet ciddi anlamda ilk keşfediliş, ferzan özpetek'in de ilk filmi olan hamam'la olur. gay temalı film, yalnızca türkiye'de değil tüm avrupa'da büyük ses getirir. özellikle alessandro gassman'la çekinmeden icra ettiği öpüşme sahnesi nedeniyle tüm gözler birden mehmet günsür'e çevrilir. ve zaten italyan lisesi mezunu olması nedeniyle italyancayı ana dili gibi konuşmakta olan günsür, italya'nın sicilya adasında yaşamaya başlar ve daha sonra roma'ya taşınır. burada pek çok yönetmenle çalışır; sinema ve tiyatroda başarılı işlere imza atar.
ve mustafa altıoklar'ın o şimdi asker'inde sergilediği olağanüstü performans, ona altın portakal- umut vaad eden genç oyuncu ödülünü getirir. sonra -sırası karışık- l'italiano, anlat istanbul, papa buono, tempo sospeso gibi filmler ve sır dosyası, kasırga insanları ve son olarak beyaz gelincik gibi dizilerde yer almıştır. beyaz gelincik'te şu an öldüğü sanılan mustafa karakteri, birkaç bölüm sonra sürpriz bir şekilde diziye geri dönecektir. buradan heyecanlı fanlarına duyurulur..

ve ayrıca katerina mongio adlı italyan mimarın eşi, henüz beş aylık olan ali bebeğin de babasıdır.

bir demet fotoğraf:
görsel
görsel
görsel

solculugu babadan ogrenmek

güzel bir öğrenme şekli diyoruz biz buna kısaca..
elbet babadan oğula geçen bir saltanat değildir solculuk; lakin anadan, oturmuş bir ideolojiyle doğamadığımız gibi zaman içerisinde şekillenen kavramlarla beraber sağ/sol gibi görüşler de, öğrenilerek içselleştirilen olgulardır. bu bir genelleme değil elbet; ne imam çocukları vardır devrim aşkıyla yanıp tutuşmuş, hatta tutuşmakta olan..
ben solculuğu babamdan öğrendim. çocukluğumdan bu yana ne yusuf'lar, ne deniz'ler, ne yılmaz'lar, ne güney'ler geçti evimizden.. kızılırmak'la sel oldu eski kaset çalarımız; bazı zamanlar da ahmet kaya can verdi hoparlöre.
metrisin önünde durdum
hasretin yerlere vurdum
ben dağlarda uçan kuştum
kanatlarımdan vuruldum

"cumhuriyet" oldu eve alınan yegane gazetenin adı.. zira okunabilen bir tek o vardı. campanella'nın güneş ülkeleri kuruldu evimizde. ütopikti isteklerimiz artık. yaşadığımız coğrafyaya pek sığacak gibi değildi. eşitlik, özgürlük, herkesin hakkıdır konulu konferanslar günbegün daha iyi kavrandı minik zihinlerimizde. ve babamdı bu derslerin baş öğretmeni..
hala da öyledir nitekim...

nadas

klibi bozcaada'da, hatta polente'de çekilmiş olan harika f.d şarkısı..
klip için f.d bey şöyle der: "bozcaada'da, kendimi onsekizinci rüzgar gülü sanıyorken..."

stevemcqueen

inanılmaz işler yapan adam..
akıl sır erdirmeye kalkmayın, fena tökezlersiniz..

ayrıyeten tüm samimiyetimle, uzunca bi aradan sonra anlamlanmış bir deyişle:
"welcome brother!!"

charmofsmyrna

uludağ sözlüğü unutmamış; saadece gireceği entryler konusunda napacağını şaşırmış şaşkın şaşaloz şey!!
(ne dedim ben)

ekşi sözlük

gün itibarıyle şaftı kaymış sözlük..
girmeye engel mi bu durum?! değil elbet...

july4th

mutlu, çoookkk mutlu yıllar dilediğim sevgili dostum swh

ışık yenersu

kasırga insanları adlı muhteşem dizide de yer almış, ses tonuna, mimiklerine hayran bırakan oyuncu gibi oyuncu...

chad michael murray

cnbc-e'nin popüler dizisi one tree hill'de başrol oynayan taş insan. hilary duff'la beraber a cindirella story'de de rol almıştır. başarılı oyunculuğunun yanı sıra dış görünüşüyle de dikkatleri çekmektedir. şahsi kanaatimce, emre aşık'la fena halde benzerlik göstermektedir. özellikle profilden.

montajelemani

dostluğu, zekası, yardımseverliği, içtenliği ile kısa zamanda şahsım adına önemli bir yer edinmiş harika insan.. başlangıçtaki düşüncelerimi tepetaklak yapandır aynı zamanda!

fotoğraf konusunda sanırım öğrenecek çok şeyim var... başın ağrıyacak bol bol, haberin ola!!!

edit: ayrıca göz rengini tam olarak kendisi de bilmeyen ve fakat akıllara zarar gözlere sahip, son derece karizmatik bir elemandır bu *

yaran fıkralar

karadeniz'de bir mezarlığa 2 kişilik bir uçak düşer. tüm lazlar enkaz yerine ulaşırlar. ve ölüleri çıkarmak için kolları sıvarlar... yaklaşık 150 kişi çıkarılmıştır enkaz altından, ve ölü sayısının artmasından endişe edilmektedir...*

aytunc benturk

90'lı yılların ortasında, ah kızlar vah erkekler adlı yarışmayla tanınmış; daha sonra pek çok pop şarkıcısının kliplerinde boy göstermiş (yonca evcimik, hazal, seçil, bendeniz..), kendisi gibi fırlama 3 dansçıyla beraber birkaç iyi adam isimli türkiye'nin ilk boy band'ini kurmuş, ve şu an dans eder misin adlı yarışmada hocalık yapmakta olan profesyonel dansçı.

july4th

kankaları tarafından, kötülenip zamanın ötesine yollanmak pahasına hakkında ekşi sözlük'te başlık açılıp sonra da bunun neresi olayları çarpıtmak acaba?!?! diye düşündürtmüş güzel insan... havada garip bir tat var. neden bilmem... * değer mi? elbette değer!!

july4th

namı uludağ sözlüğü aşıp ekşi memleketlere ulaşmış ve bunu çoktaaaan haketmiş olan süper insan... ya da daha kısa ve anlamlı ifadeyle dost *

backstreet boys

bir zamanlar* deliler gibi dinlediğim, şarkılarını harıl harıl resmen çalışarak ezberlediğim, bu da yetmezmiş gibi nick carter oğlanına aşık olup posterlerini odama astığım boy band.*

ancak hakikaten güzel bir şarkı armağan etmişlerdir müzik tarihine, haklarını yemeyelim şimdi. (bkz: quit playing games)

uzunca süre ses seda çıkmamıştı bu çocuklardan. yıllar sonra bir de baktık ki koca herif olmuşlar, ama hala birlikteler. o zaman bi helal olsun dedim işte..

omuzlara kadar ulaşan küpe

bir afrika kabilesinde görmüştüm *, kadının kulak delikleri değil omuzlarına, nerdeyse beline dek uzamıştı.. ve bazı kadınlar o boşluğun içine bildiğimiz çanak çömlek ne varsa doldurmuştu.. sanırım bu onların güzellik anlayışı. ve en korkutucu olanı ise, aynı saçmalığı dudaklarına da uyguladıklarını görmekti.. uzun süre küpe takılabilecek uzuvlara dehşet içerisinde bakmama neden olmuştur bu olay; bir çeşit travmadır.

zeus

her ölümlü ve ölümsüzden bi şekilde çocuk yapabilmiş en baba tanrı... olymposdagina cikip selam etmek istedim, meğerse bahsedilen olympos antalya'daki değil de yunanistan'daki imiş...

carpe diem

=seize the day!!!(günü yaşa)

en sevdiğim motto'dur hayata dair.. bir de uygulamada sınıfta kalmasak...

tüm zamanların en iyi yazarları

ernest hemingway

kurt vonnegut

ken kesey

jack kerouac

ralph waldo emerson

herman melville

edgar allen poe

jack london

(bkz: amerikan kulturu ve edebiyatı)

stevemcqueen

(bkz: ekşi sözlük)