bugün

sınav sırasında sürekli bakınız vererek sözlük yazarı olduğunu belli etmek.
bir gözüyle asistana, diğer gözüyle de kopya çekme umuduyla civardaki kağıtlara bakarak bukalemuna dönmek. asistanın göründüğünü hissedince mosmor kesilip kamufile olunmaya çalışılsa da nafile.
Şaşı olmak. Bir göz kağıtta diğer göz etraftaki kağıtlarda
o saatleri çok iyi hatırlarım ilk önce burun çekme sesleri gelir, sonra boğuk boğuk öksürük sesleri, ardından hapşurma, biri kafasını kaşıyarak kafasının çalışacağını sanır, arkadan bir ses gelir 'lan tahmin etmiştim bu soru gelir diye ya' bu lafı duyan biri de hemen cevaplar 'tahminin .... '
bunlar bulaşıcıdır sınav boyunca devam eder.
derin hayallere dalmak;kız arkadaşını düşünmek veya evde olunca sözlükte girilecek başlıkların akla gelmesi işte o an aklınıza bi başlık gelmeye görsün.eve gidene kadar başkası kapmadı inşallah diye düşünüp durursunuz.
kalemin arkası ağzında tavandaki noktacıkları incelemek.
(bkz: ilham perisini bekleme yöntemleri)
kopya çekerken hocayla göz göze gelindiğinde semalara dalarak düşünüyormuş gibi yapmak.
ortalama alacağı puanını tahmin etmek ve akabinde 2.sınavdan kaç alırsa durumu kurtaracağını hesaplamak..
bol bol küfür etmek! *
bir göz öğretmende ya da sınav gözlemcisinde, diğeri ise kopya bulabileceği her yerde olan öğrencinin davranışlarının bütünüdür...
ekstra kağıt isteyen kişiye topluca ters bakışlar atmak, yuh çekmek.
silgi istemek.
ilkokul 4.sınıfta bizzat şahit olduğum bir olaydır.
-Öğretmenim Ayşe deftere bakıyor.
+ikinci soruyu unuttum,onun cevabına bakıyorum.
(bkz: istediğimiz sorudan başlayabilir miyiz)? sorusunu bıkmadan usanmadan her sınavda duymak.
hoca kopya çektiğini farkedince sorunun cevabını düşünüyor numarası yapmak *
Vahiy gelmesini umutsuzca beklemek
Öğretmenin dışarı çıkmasını beklemek.
Dindar biR adam olmamama rağmen dua okurdum.
bacak sallamak, sinsi sinsi diğer kağıtlara bakmaya çalışmak ama hiçbir şey görememek, içinden hayatında etmediğin kadar küfür etmek ama bu sırada dışarıdan masum görünmek, sınavın sonlarına doğru onun bunun adını telaşlı telaşlı 1500 kere tekrarlamak. evet.
Öğrenciler hakkında en az sınav kağıtları kadar bilgi verirler.

imza : ortalama bir lie to me izleyicisi.
kaç dakika kaldıgını sormak.
elini alnına koyarak gözleri saklamak, bu yollada yandakinin kağıda bakmak. sırtım ağrıdı ya of falan derken de öndeki arkadaşın kağıdı görmeye çalışmak. 'hocam istediğimiz sorudan başlayabilir miyiz?' ya da 'hocam arkaya da yazabilir miyim?' gibi oldukça saçma sorular sormak. sorularla uğraşmak yerine, aval aval etrafı izlemek... kısacası, yapılanlar çoğunluğu oldukça saçma olan davranışlardır.
kağıdınıza bakmak için eğilen hocaya kağıdı kollarınızla kapatıp, "hayrola?" bakışı atmak.
Eller alna koyulur baş ağrıyormuş gibi yapılır alttan önüm arkan sağım solum kontrolü yapılır.
gözleri yuvalarından fırlarcasına kopya çekmek.
gün itibari ile yaşadığım ve gülmekten sıçtığım olaydır. Din yazılısı sırasında hoca ile arkadaşın arasında geçen diyalog:

H: hoca
X:arkadaş

H: hadi gençler! kagıtları topluyoruz.
X: hocam bir saniye. Az kaldı!
H: hadi gençler! *
X: hocam lütfen bi saniye!
H: olum hadi! eger yapamıyosan bırak. Daha ne bekliyosun?
X: hocam her an vahiy gelebilir. * * *
H: hönk!