bugün

lisedeyken sınıfta ders esnasında uyuyan öğrencilerdi. bunun sebebi yurtta erken vakitte kalkıyor olmalarıydı.
din çekip bonzai etkisi yaşayan mistik bir tarikat. ayrıca acayip katı bir dini yorumlamaları vardır ki sormayın. ben 1 ay kaldığım için biliyorum.
yangın merdiveni kapısını kilitleyerek kız çocukların yanarak ölmesine sebep olan şerefsizler topluluğu.
katil var...
Onlar için insanlar ikiye ayrılır: cemaat üyeleri ve zahiri insanlar(cemaatleriyle alakası olmayan kesim) bu zahiri insanların cehennemlik olduğunu ve sadece kendi yollarının hak olduğunu iddia ederler. Öğrencilere cemaatten olmayan kişilerle arkadaş olmamaları öğütlenir. Diğer bir iddialarıda kıyametin kopmamasının sebebi kendileriymiş dünya onların yüzü suyu hürmetine dönüyormuş. geçende içlerinden hoca olan biriyle Diyaloğa girdim konu fetöden açıldı. Hoca pişkin bir tavırla valla biz hala ayaktayız devletlede aramız iyi hatta falanca kyknın müdürü namazlara sık sık bize gelir vs. Bişeyler dedi. Kendilerine hiç bir şey olmacak sanıyorlar ve yapılanlarında yanlarına kar kalacağını sanıyorlar. Umarım bir gün Türkiye Cumhuriyeti hepsinden temizlenir sadece Süleymancılardan değil tüm arap sevicilerden.
bileklik takmanın, kot pantolon ve resimli tişört giymenin yasak olduğu cemaattir. koyu renk kumaş pantolon ve gömlek giymek zorunludur giymezsen uyarırlar olmadı döverler en olmadı atarlar.
çok iyi kuran okumayı öğretirler.
dinlemek ayrı bir zevktir zaten.
Türkiye'deki en kapalı topluluklardan biridir. ak parti'ye karşı olarak bilinir ancak üst taraf birbirine çok yakındır. mesela hocaları kabul ettikleri süleyman hilmi tunahan rte'nin anne ve babasının nikahını kıymış, karacaahmet'te mezarları yan yanadır. ancak aşağıdaki mensupları verip veriştirirler. yine şimdiki liderleri de rte ile komşu konumunda olduğu belirtiliyor. yurtlarında disiplin söz konusudur. eğitim olarak incelenmesi gerekir. hatta bunu kaldiramayıp kaçanlar bulunur. gülen cemaatinin paralel ilan edilmesinden sonra oluşan boşluğu doldurma çalışmasında. şimdi anaokulundan liseye kadar bütün eğitim kurumlarına hız vermişler. yaptıkları iyi şeyler var mıdır bilmiyorum ama bunların arasında kalıp da hüküm veren ama namazdan bihaber olanları da vardı. bu tabiki onların yaşam şekli ama başkalarını da yargılama. gözümle görmedim ama haklarındaki en çok iddia edilen şeylerden biri de kredi kullanımını haram olarak görmemeleri. kredi derken faiz. bir zamana kadar cumalara gitmezler ve diyanet imamlarının arkasında namaz kılmazlarmış. şimdi biraz daha esnek davranıyorlarmış. velhasılı hocaları kabul ettikleri süleyman hilmi tunahan acaba onlara bu şekilde yapilanmalarinî istemiş midir merak konusudur. özellikle maddi durumu yerinde olmayan öğrencilere uygun kalma yerleri sağladıkları için birçok kişi tarafından tercih edilir. ancak zengin aile mensuplarına bazı kuralları işlemez. sesi çıkmayan öğrenciler ezilir, silikleşir ve sorunlar yaşamaya başlar. birçok şeyi içine atar. daha yazacak çok şeyleri var ama başta da belirttiğim gibi bu biraz da kapalı olmalarından kaynaklanmaktadır.
ehli sünnet vel cammate itikadına bağlı, kurana ve peygamberimiz hz. muhammed (sav)'nin sünnetine büyük hizmetleri olan topluluk.

süleymancılar diye de bi tabir yoktur. süleymanlılar yani süleyman efendiye tabi olanlar onun yolundan gidenler diye isimlenmeleri gerekmektedir.
Al birini vur ötekine dediğim cemaattir. Bu ulkeye en büyük zararları cemaatler vermiştir. Hepsinin köküne kibrit suyu.
içlerinden biri değilim, olmaya niyetli de değilim, bazı bana göre islama uymayan uygulamaları da var, lakin yurtlardaki kapıların kilitlenmesi genel bir uygulama değil, kızlar yurda erkek alabilir diye işgüzar bir görevli de kapıları kilitlemiş olabilir, bahane aramamalılar, hatalarını kabul etmeliler.
süleyman hilmi tunahan ve öğretilerine bağlı insanlar topluluğu. nakşibendiliğin bir koludur.
türk siyaset hayatının çok partili döneme geçişiyle birlikte siyasetin her zaman en merkezinde yer almış tarikattır.
tarikata mensup birçok bakan ve milletvekili geçmiş dönemlerde siyaset arenamızda boy göstermişlerdir.
tabii tarikat elinde bulundurduğu oy potansiyelini siyasi partiler karşısında her zaman koz olarak kullanmış, ve bunun semeresini de devletin her alanında meşru kadrolaşma ile almıştır.
tarikat günümüzde de siyasetle iç içedir. öyle ki tarikatın iki liderinden ahmet arif denizolgun demokrat partide, mehmet denizolgun ise akp'de siyasi hayatlarını devam ettirmektedirler...

--spoiler--
cumhuriyet dönemi'nin ünlü din adamlarından biri olarak kabul edilen süleyman hilmi tunahan tarafından kuruldu. öğrencileri mavi ve lacivert renkli takkeler takarken, kurs hocaları da beyaz rengi tercih ediyor. 1939-57 arasında, süleyman hilmi tunahan üç kez yakalandı ve sorgulandı. 17 ekim 1959'da öldü ve yerine damadı kemal kaçar geçti. kaçar da haziran 2000'de vefat edince cemaat'in liderliği süleyman hilmi tunahan'ın iki torunu, ahmet arif denizolgun ile mehmet denizolgun arasında kaldı. kasım'dan sonra ikiye bölündüler. birbiriyle konuşmayan iki kardeş, şu an cemaat üzerinde etkili. ancak cemaatin başında arif ahmet denizolgun var.
--spoiler--
uzak durmanız hayatınızı kurtarır.
bilenlerin on metreden tanıyabildiği süleyman hilmi tunahan'ın talebeleridirler.
meb e bağlı yurtları vardır.
düzenli bir dini eğitim verirler.
hepimizin, hepinizin ihtiyacı olan dini ilimlerin yegane öğretldiği cemaattir. Mutlaka herkes gibi hataları olabilir. Ama benim anladığım bu millete ne yapsan yaranamazsın hesabı dört dörtlük insanlar olsalar bile eminimki haddinden fazla eleştiri alacakları kesindir.

Buradan foruma katılan arkadaşlara mesaj, onlarda bu toplumun bireyleridir. kapkaççı, yankesici, ırz düşmanı, daha sayamadığım onlarca melanetin başımıza tebelleş olduğu bu günlerde temiz dürüst insan yetiştirme gayreti içinde bu memlekette her kim varsa sahip çıkmamız gerektiğidir.
Kumaş pantolon, beyaz veya mavi gömlek, hafif terlemiş bıyıklar veya tam bıyık ve yana taranmış saçlar tipik bir süleymancıyı anlatır.Lise ve üniversite yaşamımda zararını görmediğim insanlardır.Siyasi olaylara karıştıklarını veya hiç görmedim. hangi partiyi tutarlar siyasi görüşleri nedir hiç renk vermezler.