bugün

süleymancılar

Türkiye'deki en kapalı topluluklardan biridir. ak parti'ye karşı olarak bilinir ancak üst taraf birbirine çok yakındır. mesela hocaları kabul ettikleri süleyman hilmi tunahan rte'nin anne ve babasının nikahını kıymış, karacaahmet'te mezarları yan yanadır. ancak aşağıdaki mensupları verip veriştirirler. yine şimdiki liderleri de rte ile komşu konumunda olduğu belirtiliyor. yurtlarında disiplin söz konusudur. eğitim olarak incelenmesi gerekir. hatta bunu kaldiramayıp kaçanlar bulunur. gülen cemaatinin paralel ilan edilmesinden sonra oluşan boşluğu doldurma çalışmasında. şimdi anaokulundan liseye kadar bütün eğitim kurumlarına hız vermişler. yaptıkları iyi şeyler var mıdır bilmiyorum ama bunların arasında kalıp da hüküm veren ama namazdan bihaber olanları da vardı. bu tabiki onların yaşam şekli ama başkalarını da yargılama. gözümle görmedim ama haklarındaki en çok iddia edilen şeylerden biri de kredi kullanımını haram olarak görmemeleri. kredi derken faiz. bir zamana kadar cumalara gitmezler ve diyanet imamlarının arkasında namaz kılmazlarmış. şimdi biraz daha esnek davranıyorlarmış. velhasılı hocaları kabul ettikleri süleyman hilmi tunahan acaba onlara bu şekilde yapilanmalarinî istemiş midir merak konusudur. özellikle maddi durumu yerinde olmayan öğrencilere uygun kalma yerleri sağladıkları için birçok kişi tarafından tercih edilir. ancak zengin aile mensuplarına bazı kuralları işlemez. sesi çıkmayan öğrenciler ezilir, silikleşir ve sorunlar yaşamaya başlar. birçok şeyi içine atar. daha yazacak çok şeyleri var ama başta da belirttiğim gibi bu biraz da kapalı olmalarından kaynaklanmaktadır.