bugün

vaazımıza bir özlü sözle başlamak isterim ey müminler;

gerçekler acıdır, gerçekler acıtır!

birincisi, bahsettiğim ilişki türü, kadın erkek arasında olan, cinsel ve duygusal ilişkidir
yoksa biliyoruz ki, sözlük sayesinde kazanılmış çook sağlam artkadaşlıklar, dostluklar var, şahsen benim çok arkadaşım var burdan tanıştığım ve halen görüştüğüm.

fakat iş öteki türlü ilişkiye gelince, şartlar değişiyor...

kimse kusura bakmasın ve her zamanki gibi, kendi ilişkisinin bir istisna olduğunu düşünedursun, sözlükten adam akıllı, ciddi bir ilişki edinebilmek neredeyse imkansızdır.
olmaz güzel kardeşim, şartlar müsade etmez, yapamazsınız, en fazla olacağınızı ben size söyleyeyim, neydi o ingilizcesi hani hmm, fuckbuddy miydi?

hah işte en fazla budur, tanışırsınız, belki seversiniz de birbirinizi ama sürekli olarak bir birliktelik, sağlam bir birliktelik asla söz konusu olamaz, birkaç kere sevişirsiniz, o kadar...

gerçek aşkı sanal ortamda aramanın, ne kadar ahmakça bir şey olduğunu herkes bilir herhalde, daha fazla lafı uzatmaya gerek yok, burası vb internet sitelerinin size sunacağı şeyler ortadadır, kimse kendini kandırmasın!

hasbelkader uzun soluklu bir ilişki sahibi olanlarınsa, o ilişkiyi uzatabilmiş olmalarının tek sebebi, tanıştıktan sonra sanal ortamdan (sözlük, msn vs) tamamen uzaklaşmış olmalarıdır.

--götümden atmıyorum güzel kardeşim, araştırdım, gözlemledim ve paylaşıyorum--

ha kısa süreli, eğlencelik bir şeyler arıyorsanız, buyrunuz, meydan sizin...

günün sorusu: istisnalar kaideyi ne yapmaz?
kesinlikle olabilirtesi düşük eylemdir.
kişilerin bakış açısına ve ciddiyetine bağlı bir olaydır.
kişilerin sadece internet ortamında kalmadıkça sahip olabilecekleri durumdur.
(bkz: sözlükteki aşıklar)
(bkz: sözlükteki sevgililer)
sanal dünya dışındaki dünyadan sağlam bir ilişki edinebilme ihtimali ile eşdeğerdir efendim.

sözlük olsun, chat odası olsun. lise olsun, üniversite olsun. ofis olsun, apartman olsun... ya da görücü usulüyle olsun... kişinin "sağlam" bir ilişki kurması partnerini bulduğu ortama değil kendisine bağlıdır. tabi karşısındaki partnere de bağlıdır. ancak büyük oranda iş kendisinde biter.

tabi burda "sağlam ilişki" diyerek ne kastedildiği de önemli. yıllar süren ancak paylaşımın az olduğu ilişkiler de mevcut. bir ay süren ancak taraflarda izler bırakan ilişkiler de mevcut. karşılık konuşma, anlaşma, uyuşma, kaynaşma, sevişme, vesair eylemlerin üzerinde sizin nereden birbirinizi bulduğunuzun hemen hemen hiç bir etkisi yoktur.

he ama ben sanalda kendim gibi olamıyorum. insanlar beni yakından tanıyınca gerçek yüzümü görüyolar diyosanız...

sözlüklerdeki kızlar/erkekler ciddiye alınacak türden değil. fuckbuddy anca olur bunlardan. ne kasıcam diyosanız...

sağlam ilişki dediğin böyle yıllarca sürmeli... sonu kesinlikle evlilikle bitmeli. çiftler katiyyen seks yapmamalı. hem netten sevgili bulmak da tam ezik insan işi diyosanız...

bulamazsınız hocam. değil sözlükten şurdan burdan... hiç bi yerden bulamazsınız.
(bkz: sözlükte kazandığını sözlükte kaybedersin) * * *
ben senin bana hatun bulma ihtimalini sevdim.
0/2'dir.**
sözlükteki yazarların sağlam bir ilişki isteme ihtimaliyle karşılaştırılmalıdır. *
sözlükten bir ilişki edinebilme ihtimali ne kadar düşükse sağlam olması onun bi kaç yüz katı kadar düşüktür. ha tanıdığım bir yazar vardır buna çabalayan ama kendisinin de bildiği üzere imkansızdır.
Yorumlarından, mizahından, zekasından yola çıkılarak merak etme\edilme sonucu oluşabilecek bir durumdur. Ayrıca kıçı kırık oyunlardan bile tanışıp, ilişki yaşayan ve evlenenleri bildiğim için, böyle bir ortamda bu gibi durumlar imkansız değildir.
iki tarafın da karakterleri sağlamsa, iki taraf da dürüst olursa olabilir belki. gerçi bu durum tüm ilişkiler için geçerlidir ama sözlük daha sanal bir ortam bence daha şeffaf olmak gerekli. tanışana kadar karşıdaki kendisinde olmayan meziyetleri kendisinde varmış gibi gösterebilir, sizi elde edebilmek için. ha bu onun karaktersizliği, aşağılık kompleksliliğidir ama siz dikkat edin yine de derim ben. bana sorarsanız sanal ilişkileri onaylamıyorum hee zirvede tanışırsınız görüşürsüüz falan o zaman bol şans!
(bkz: istisnalar kaideyi bozmaz)* *
düşükte olsa varolan ihtimaldir.

aslında şöyle bir durum da var, insanları sanal ortamda nasıl ki kendilerinde olmayan özellikleri varmış gibi gösteriyor ve olduğu gibi değil de olmak istediği gibi tanıtıyorlarsa. olduğu gibi görünen sanal ortamın da verdiği rahatlıktan dolayı kendini daha iyi ifade edebilen, yalan söylemeyip gerektiği gibi davranan insanlar da yok değil.

yalancı bir insan her zaman her yerde yalan söyler. bunun sanalı yada reeli olduğunu düşünmüyorum. sadece netteki ortamın gevşekliğinden olsa gerek kişiler daha kolay yalan söyleyip daha rahat kandırabiliyorlar muhattap aldıkları kişileri hepsi bu. dürüst, olgun, kişiliği oturmuş, komplekslerinden arınmış insanların nete girince yalan söyleme veyahut kendini bir başka biçimde tanımlama ihtiyacı hissedeceğine ihtimal veremezsiniz. gereksinim duymaz çünkü. iş, sanal ortamda değil de galiba insanların özünde yatıyor.
yoksa sanal ortamda bırakın ilişki kurmayı, evlenip çocuk sahibi olan arkadaşlarım var.

her yönüyle tanıma imkanı veriyor aslında bize ilgilendiğimiz, merak ettiğimiz kişiyi. nasıl ki burada farklı olma çabası baskınsa, net ortamında oldukları için kendini kasmayan, içinden geldiği gibi davranan insanlar da mevcut.
(bkz: isallah suphaneke dinimiz amin)

edit: lan böyle salak gibi yazmışım zamanında ama hayatımın en önemli insanıyla burada tanışacağım aklıma gelir miydi. demek ki kaderin insanın karşısına doğru kişiyi nerde nasıl çıkaracağı belli olmuyor ne diyelim.
"umut fakirin ekmeği" değişini "umut abazanın ekmeği" şeklinde sözlük abazanlarına uyarlarsak ihtimaller dahilinde olan önerme.
sözlükte ilişki peşinde koşan ve bu durumdan kendine rant sağlamaya çalışan abazan kesimin umudu her daim vardır elbet.
ama sözlüğü amacı dahilinde kullanan kesim için umut yok denecek kadar azdır. zaten sözlüğü amacı dahilinde kullananın böyle bi beklentisi de yoktur. bunu bi acizlik olarak görür ve buna tenezzül etmez.
olabilir, mümkündür. ancak dışarda kimseyle iletişim kuramamış, çirkin, aksi, lanet birisiyle karşılaşma ihtimali yüksektir.
sözlükten adam akıllı bir iş bulabilme ihtimalinden düşük olmakla birlikte sözlük sırtından zengin olma ihtimaliyle eş seviyedeki ihtimaldir. rakamlarla konuşacak olursa %0,002541 gibi birşey.
(bkz: işte bunu seviyorum)
murphy kanunlarının hışmına uğrayan ihtimaldir.
sözlük dürüstleri sözlük kandırıkçılarıyla karşılaşır ve olmaz.
asıl sorun, insanlara güvenmek istemekten geçiyor. kadın olsun, erkek olsun, kültür yuvası olarak görülen sözlükte düzgün bir ilişki yakalar mıyım çabasına giriyor. zaman geçtikten sonra fos çıktığını görüncede şaşırıyor. şaşırmamak gerek, gerçek şu ki; boş ilişki ve insan peşinde koşmak bir işe yaramıyor...

edit: bu arada bir entry ilgimi çekti, inanılmaz güldüm. dinime küfreden müslüman olsa. * *
(bkz: olasılıksız by Adam FAWER)
fenerbahçe'nin türkiye kupasını almasıyla aynı matematiksel orana sahip durum.
son yılların en sağlam ilişkisini sözlük üzerinden yakalamış biri olarak diyebilirim ki mümkündür.

ilişkilere sadece kadın ve erkek, aşk ve cinsellik boyutuyla bakınca bu pekte geçerli değildir elbette. insan ne istediğini bildikten sonra kendi gibi olanları rahatlıkla bulabiliyor. hatta denilebilirki sözlükler üzerinden insanları tanımak daha rahat oluyor. çünkü her insan bir nickin arkasına saklansa bile yazdıklarıyla bir şekilde öyle veya böyle kendini anlatıyor. burda mesele kişinin ne kadar deneyimli olduğudur. kısacası reel hayatın içinde de bir insan, öteki bir (insanla) fiziki özelliklerine göre arkadaşlık-dostluk ilişkileri kurmuyor sanırım.

karakter. bu değişmeyen bir şeydir. karşı taraf iyi bir oyunca olabilir. eğer sen de iyi bir izleyiciysen zaten çözüyorsun.
yazar burada güven bunalımına değinmiş. ama... o sorun reelde yok mudur?
sanal da olsa reel de olsa tanışma alanı, aslolan samimiyet değil midir?
reeldeki yalan söylemez mi yani, güven sorunu hiç yaşanmaz mı?
bizi aldatıp yaralayan reelden değil miydi?
sanaldan tanışıp evlenen mutlu olanlar nedir peki?
aslolan samimiyettir gerisi teferruat.
güncel Önemli Başlıklar