bugün

en başta, sözlükte sosyal fobi konusuna derinden değinilmiştir ancak sosyal fobi ile yaşamanın insanın hayatından neler götürdüğünü ciddi biçimde incelemek lazımdır.
sosyal fobi ile yaşamak, çok ince bir ruhsal hastalığı yoğun endişe içinde, ruhta yaralar açıldığı halde yaşamaktır. hastalık yoğun ve uzun depresyon nöbetlerini takip etmektedir. sosyal fobiden muzdarip bir insan, asosyal bir insanla karıştırılmamalıdır. asosyal bir insan sosyal faliyetlere katılım göstermediği halde, sosyofobik bir insan hayatla ilgili her şeyde derin sancılar yaşar ve ruhunu endişeye teslim eder. her an başına bir şey geleceğinden, ölmekten ve ciddi zarar görmekten korkar, aynı zamanda yakınları için de endişe eder. ona göre toplum içinde geçecek normal bir hayat ciddi riskler taşımaktadır, en ufak biçimiyle kısa süren bir yolculukta bile sinir krizleri geçirir ve yolculuk bitinceye kadar rahat etmez.
sosyal fobinin sebep olduğu ruhsal yıkımı göğüslemeye çalışan insan, ruhsal ve fiziksel açıdan yorgun düşer ve paranoyaklaşır. huzuru ararken karşısına çıkan delici düşünceler onu deliliğe götürebilir.
sosyal fobi ile yaşamak, yırtıcı hayvanların takibinde uzun bir yolu yürümektir.
bu tip insanlar kendisinden baska hic kimseyle dertleşemez.. kendisinden baska hiçkimseyle konuşamaz.. zaruriyet olursa diğer insanlarla iletisime gecer. evet bunları yasadim. dolmusta para ustunu almak, insanlarla konusurken yanlıs bir sey yapmaktan korkmak... evet yanlıs bir kelime bile deseniz o size dert olur. sonra çıkarırsınız kulaklığı açarsınız melankolik bi seyler. ne bilim icindeki bi seyleri bi o şarkılar bi de yalnızlıgın esintisi anlar sanki.. yarın dünya ve dünyam farklı olacak. insanların gözünde bi seye benzeyebilecegim diyerek yatarsininiz. sabah uyaninca yine ayni ölüm haberleri, ihmaller, katliamlar, savaşlar... ve sizde ölürsünüz. ama hayat devam eder..
Ben konuşmayı bilmem beni şiirler konuşur dedirtir adama şair yaptı beni.
(bkz: anksiyete bozukluk) kendisi. berbat bir hastalık. tedavi edilmeli yoksa insan hayatını cehenneme çevirir.
sosyal fobisi olanlara samimi bir dille yardımcı olabilirim.
Bir insanın içerisinde bulunabileceği en kötü durumdur. insanlarla yapacağınız konuşmaları önceden hesaplamaya çalışırsınız eğer beklediğiniz gibi gitmezse tepetaklak olursunuz. Normal insanlara imrenirsiniz.
Gözlem yapıp, ilişkilerdeki tepkileri taklit etmek... Sosyal fobiklerin yaptığı en iyi şeydir. Taklit ederek diğerlerinin arasına karışıp kamufle olabilmek. Büyük beceri ister vallahi.
Yaşamak değildir. bir sosyal fobili hayalinde kendisi dışında tüm insanların öldüğü dünyanın sonu senaryoları kurmuyorsa bizden değildir. ben hariç bütün insanlar yok olmadıkça huzura eremeyeceğim.

Hepinizden nefret ediyorum. Nasıl o kadar rahat ve doğal olabiliyorsunuz? nereden geldiği belli olmayan özgüveninizi sikeyim. sizin gibi olmak istiyorum. Dertsiz tasasız.
Benim üç yıl boyunca yaptığım şey. Sonra yavaş yavaş aştım çok şükür. Ama Allah düşmanımın başına vermesin. Bir insanın en güzel zamanları olan ergenlik yıllarımı kabusa çevirdi. Öğretmenin sorduğu sorulara çok iyi bildiğim halde cevap veremezdim. Halbuki söyleyecek ne çok sözüm vardı. Hepsi bu sebepten içimde kaldı. Okuldan eve dönerdim ailemden bile sonsuz derecede çekindiğim için hemen uykuya yatardım. Hayatımın 1 koca yılını okulda kimse bana laf atmasın, getir götür işi vermesin, bir öğretmeni çağırmamı istemesin diye dua etmekle, okuldan sonrası da ailemden bile kaçmak için yorgan altlarına saklanmakla geçti. Cehennemin dünyaya inmiş versiyonu. Bir de şöyle bir dezavantajı var çektiklerini birine anlatıp nasıl kurtulabileceğini soranazsın. Onu da yapamazsın. Sen kendi kendini düzelttin düzelttin, düzeltemedin en son kendin de çekinip intihar edersin. Nietsche'nin dediği gibi " Ya çare sizsiniz ya da çaresizsiniz. "
Çok zordur. ilaçlar da kesin çözüm değil. Zor samimi olduğun insanlardan kaçtığın için yer ya da geç dışlanırsın.
görsel