bugün

Yazarların nezaket gereği yaptıkları samimi olmayan hareket.
Mesela annem için misafir çocuğu o vazoyu kırmamalıydı.
- çorba da biraz soğumuş ama..
- olsun olsun biz zaten soğuk içiyoz.
Yarın bı arkadasımla balık tutmaya gıdecektık ılk defa yapacagım bısey oldugundan oldukca heyecanlıydım bugun arayıpta baska zaman gıdelım dıyene kadar sorun degıl sen ısıne bak dedım tabı ama aslında bu bı sorun ne olursa olsun verılen soz yerıne getırılmelı.
- ya hani şu senin eski ceren vardı ya
-evet
-onunla konuşuyoruz bu akşam bi yerlere gidelim filan diyoruz sorun olur mu
- ha yok ya sorun değil.

iç ses: yavşak o benimlede öyle konuşuyodu senin gibi sikko bi herifle konuşuyosa zaten artık ben konuşmam hıh.
kalben rahatsız etse de aklen doğru olduğu için, istemeden de olsa olumlu bakılmaya çalışılan şeylerdir.
Sevgilinin isteyip de sizin istemeyerek yaptığınız herhangi bir şey için kullanacağınız cümle. "Sorun değil, giderim/yaparım/hallederim tabiki"
vejetaryen birinin iftar yemeğinde önüne gelen et yemeklerinin hiç birini yemediği halde sadece salata yiyerek doymaya çalışması ve ev sahibine söylediği sorun değil ifadesiyle çelişen yegâne örneklerdendir..
bazı arkadaşlar için uzunluğu.. uzunluğu değil işlevi (he amk he)
bazı şeylerin asla geri gelmeyeceğini biliyorum; ama kendimi kandırmama ve kandırılmama izin veriyorum. düzelecek, iyi olacak diyorlar hı hı diyorum ama biliyorum olmayacak. . . bir yerde kırıldıysa tekrar eskisi gibi olmuyor...
karamsar mıyım evet...bazı şeylerin bir kere geleceğine, bazı anların bir daha yaşanmayacağına inanırım.
Aslında ortada sorunun babası olduğu halde karşımızdakini sevdiğimizden söylediğimiz olumlu görünen basit bir yalandır.
Karşınızdaki insanı kırmamak için söylenmiş yalan cümledir. Ördeğin unutulan doğum günleri...

edit: ördeklerin doğum günleri önemli arkadaşlar yayalım.
Seni üzdüm mü?
-yo Hayır ya
+gerçekten mi
- cidden bak:) sorun değil zaten unuttum:)

(bkz: at yalanını)
kişilerin geçmişlerinin, hayatlarının uyuşmaması. sorun değilmiş gibi görünen fakat bence büyük bir sorun olan..
görsel

Nezaketen tepki verilmeyen, susulan şeylerdir.

-Ameliyatını duydum ama arayamadım yeaa.
-sorun değil!
içses: Geber!
düzenlenen buluşmada son dakika yaa kusura bakma acil işim çıktı.
ihmal edilmek.