bugün

ilk sınavlarda kötü sonuçlar elde etmiş öğrencinin içindeki poliyanna'ya göre hesaplar yapmasıdır.
(bkz: sözlüleri 100 olarak hesaplamak)
(bkz: umut fakirin ekmeği)
artık onun için bir umut kalmamış vatandaştır.
(bkz: hayallerde yaşıyoruz biz zavallı öğrenciler)
ah be canım. o 100leri alabilecek olsaydın zaten zamanında almazmıydın? yumurta kapıma dayandı, alırım ben kesin bıdı bıdılarına girmeye gerek yok. alınamayacağı gün gibi aşikardır. sadece bu hayali biraz daha uzatmak ister. civarındakiler de ses çıkarmaz. ah yavrum vah yavrum şeklinde hayıflanırlar içlerinden.
bi de bunun sözlü notunuda 100 olarak hesaplamak versiyonu vardır. umut fakirin ekmegidir. yazılıdan 100 alsam sözlüdede 100 verse bu ipne oo coşarım ben hacım denilir kendi kendine. sonuc hüsran olur ama hep..
hayalprest zavallı öğrencinin yaptığı hesaptır.ilk sınav 10 ikincisinden 100 alırız hocada sözlüye 100 verir geçeriz mantığındadır.*
(bkz: sözlüme 103 verse geçiyorum)
okulda, son haftalara girilirken takdir, teşekkür hesabı yapan bünyenin varsayımıdır. son sınavlara rocky edasıyla çok sıkı hazırlanmak akabinde 100 puanları çakmak, uzaktan dinlenince kulağa hoş gelen seslerdir. ancak durum farklıdır, son sınavda hocanın sınavları gayet dişli rakiplerdir. son roundda bünye dayanamaz ve yıkılır 80 puana razı olur. **name hayalleri suya düşer.
'hoca beni seviyo, sözlüden 2 tane 100 verir geçirir.' faktörü vardır ki garibanın en büyük umududur bu.
-sınıf fizikten bbg evine döndü be usta sabit 05 almış ismini 05 sabit taktık . çakcaz galiba bu dersten .
-edip ne yapmış lan ? o da 41 almış hoca 41 kere maşallah dedi .
-neyseki iki haneli puan alan biri çıkmış .
-100 almak lazım baba geçmek için .
-alırız usta ya ne takıon bukadar .
-0lum 3 gün var önümüzde nasıl alcaz .
-sen otur hele rahatla iki tavla atak ardından bir okey çevirek . ha şööyle oldu bu iş .
bir sonraki sene %100 o dersin alttan alınacağını gösteren hesaptır.
dersten kalınacağına hikmettir. 100 ün sıfırları gider elinizde 1 kalır.
45 ortalamayı tutturup geçebilme umudu için hesaba katılan nottur. ama genelde 100 yerine 25 civarı bir not alınarak hüsranla haşır neşir olunur.
bir lise klişesidir. o hesaplar bi türlü tutmaz... ancak bi arkadaşımın~ ~
başından geçen bi olay: millet harıl harıl son sınavları hesaplarken o takmadı
1. 45
2. 100
sonuç: 72,5
(bkz: adam yapıyo)
(bkz: her sene başında günü gününe çalışma kararı almak)
öyle durumlar da olur ki sınavdan 100 almak yetmez, öğretmenin de sözlüden bir kıyak yapması lazımdır. hoca da sözlüden n verse... diye başlar, bütün lise hayatı devam eder böyle.
bu şekilde hesaplayıp başarabilen, en azından 80'in altına düşmeyen ortalama 90larda takılan öğrenciler de mevcuttur. cidden çalışınca imkansız değil. hiçbir vizeye çalışmamış ve 80 in altında final sınavı olmayan biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim.
hiç gerek yoktur. eğer durum bu eraddeye gelmişse o kesinlikle son sınav olmayacaktır. bunun bütünlemesi var, yaz okulu var. tey tey tey.
adettendir. nesiller boyu aktarılandır.
1000 yıl da geçse öğrencinin bu "hayalperestliği" bitmeyecek. sanmıyorum sadece türkiye' de durumun böyle olduğunu.
örn : florida, abd
the student who doesn't want to give his/her name : If I get AA, the teacher gives me AA, my mother talks with her, hmm I can graduate!
züğürt tesellisidir. polyannacılık oynamaktır.
son senenin tüm derslerini aa olarak hesaplayıp kendince bir transkript çıkaran bünyeden daha az vahim olan durum.
isteyenin bir yüzü vermeyenin iki yüzü modunda olmaktır. (bkz: umut fakirin ekmeği)
son sınavdan önceki sınav notlarının 0 ile 25 arasında değişkenlik göstermesinden dolayı yapılan hesaplama .
okul yıllarında yumurta g.te sıkışınca yapılan eylem.