bugün

entry'ler (171)

uludağ sözlük

son zamanlarda sol framedeki süpersonik başlıklar yüzünden insanı tereddüte düşüren sözlük.

something a la mode

elektronik müziğin içine keman ve çelloyu karıştırıp, harmanlayan bir fransız grubu. farklılar ama karar veremedim iyi mi kötü mü.

çellist

bir anlamı hücre biyolojisi yani sitoloji ile ilgilenen bilim insanı.
diğeri ise çello çalan müzisyendir ki budur ya aslı bence.

sözlük yazarlarının hayalindeki meslek

(bkz: çellist)

yemekteyiz

azalıp bitmesi gereken program mı desem, yarışma mı desem, bir televizyon kalabalığı daha mı desem, yıllardır televizyonu açtığımda iğrenç tonlamalı kadın sesleriyle karşıma çıkmasından show tv'ye küsme nedenidir mi desem...işte öyle bir şey.

öss

artık var olmayan, 2009 itibariyle son bulmuş olan sınavdır.

one last goodbye

hindsight versiyonu vardır ki o da ayrı bir güzelliktedir. intihar sebepli bir ayrılık üzerine yazılmış olsa da, her ayrılığa kılıf olabilecek güzelim şarkıdır.

elfen lied

13 bölümünü(+ 1 ova) üst üste izleyince bünyede garip etkiler bırakan anime ve manga serisidir. elf şarkısı anlamına gelir(Erufen Rīto). iyidir veya kötüdür, duygu sömürüsüdür ya da değildir, gerçekten tartışılır bu kısmı; ama soundtrack kesinlikle muhteşemdir. En iyi kısa anime ödülünü almıştır. içerik bakımından diğerlerinden farklıdır. bir şekilde izlettirir kendini. Lucy, Nyuu ( ki bu ismi duymaktan iğreneceğiniz zamanlar gelir izlerken ve japoncada anlamı sütmüş bu da ayrı bir hayal kırıklıdığır) Kohta(esas oğlan), Yuka(kıskanç kuzen), Nana gibi karakterlere sahiptir. Bana göre manasız olan tek kısım şudur: tam böyle olaylar gelişir, tamam belli ki burda bu bölüm bitecek dersiniz heveslenirsiniz, bölümününe göre böyle bir hallere girersiniz. derken o Çieko Kawabe'nin seslendirmiş olduğu, saçma, hayat bayram olsa tadındaki 'be your girl' şarkısı devreye girer her bitiş müziğinde olduğu gibi. evet bu kısmı beğenmedim, eleştirecek bir bunu bulabildim. ama izlenir mi evet izlenir.

son sınavları 100 olarak hesaplamak

(bkz: adettendir)

pkk nın yok edildiği ilk gün olacaklar

bütün dünya buna inansa, bir inansa, hayat bayram olsa... böyle gider bu.

biyogenez

canlıların kendilerine benzeyen canlılardan oluştuğunu savunan görüş.
(bkz: abiyogenez)

artı oy verirken söylenenler

-yürü be babaların babası!

ikea

(bkz: ikea reklamları)

tuttuğu takım sorulunca tabi ki ile başlayan insan

(bkz: klişe)

mio fratello e figlio unico

(bkz: abim evin tek çocuğu)

cin ali

(bkz: hazırkart reklamı)

kızların kendilerinden büyük erkeklere aşık olması

anadan babadan feyzalmak.

schindler s ark

(bkz: schindler in gemisi)
Thomas Keneally' nin 1982'de yayımlanan daha sonra Steven Spielberg tarafından sinemaya uyarlanan Booker Ödülü kazanmış kitabı.

sessiz ev

lise son sınıf, son dönem zorla okutturulan, üstüne üstük üzerinden sınav yapılan kitap.

schindler s list

film siyah-beyaz. renkli olanlar ise, küçük şarışın bir kızın kırmızı paltosu, filmin başında ve sonunda gösterilen mum ışıkları ve schindler'a hediye edilen yüzük...

holocaust hakkında yapılan nacizane film. ha vardır öyle birşey veya yoktur, tartışılır; ancak işin sanat boyutuna bakıldığında anlatım mükemmel bence.

--spoiler--
detayları da düşündürücüdür hani. misal içinde 'hitler' geçen tek bir cümle duyulamazken, hitlerin varlığını ve kontrolünü kanıtlamıştır. yakılan yahudilere dahi alman askerinin ateş etmesi... bir yanda ss askerlerinin soğukkanlılığı diğer yanda hayat kurtarıcı işadamı vs.
filmi özetleyen ve en etkileyici sahnesi de schindler'ın konuşmasıdır:

- o kadar çok parayı sokağa attım ki, hiç bilmiyorsun. yaptıklarım yeterli değildi, bu araba, neden satmadım ki, 10 kişi ederdi. 10 kişi daha. (yakasındaki iğneyi tutarak) bu altın, buna karşılık bana 2 kişi daha satardı hiç değilse bir kişi. bir kişi daha. bir insan, stern... sadece şunun için. bir kişiyi daha kurtarabilirdim. ve kurtarmadım.

--spoiler--

müzikleriyle de o denli eşleşmiştir ki aklınızda yer etmesi muhtemeldir. (bkz: john williams)

1200 kişinin yer aldığı liste de burdadır:

http://www.jewishvirtuall...ary.org/...dlerslist.html