bugün

sadece beklentiyle kalan eylemdir,
6 sene bekleyenide mevcuttur **
(bkz: hepimiz onu bekliyoruz)
Yanlıştır, ama çoğu insan yanlış olduğunu bile bile karşı koyamaz.

ama beklentiler karşılıksız kalsa da, güzel duygudur bu beklenti.
doğaldır. zira karşılık beklemeyen tek sevgi annenin sevgisidir.
sevgiye karşılık beklememk insana bağışlanmış bir özellik olmadığındandır.
karşınızdakinin sevme şekli sizin ona duyduğunuz sevginizi değiştirmemeli. o duyguyu hissediyorsan her ne olursa olsun karşılıksız bile olsa, özgürce sevmeye devam edersin. sevgi karşılık beklememeli, uzaktan dahi olsa sevmeye devam edebilirsin.
genelde beklenen karşılığın alınmadığı bir sonla biten durumdur. ne kadar erken kabullenilirse o kadar iyidir.
ücret beklemektir.
sevginin aslı karşılıksız olanıdır. karşılık ticarette beklenir mal verirsin karşılığında bir şey alırsın ama sevgi hiçbir karşılık beklemeden yapılır. karşılık bekliyorsan zaten sen sevmemişsin demektir senin yaptığın sadece ticarettir. boşuna yazılmadı onca şiir sevgiliye ve boşuna çöllerde dolanmadı mecnun. bütün bu şiirler mecnun çöllerde dolanması sadece ama sadece aşkını dile getirmek içindi ve sevgisini bir ömür tadabilmek için. karşılık beklemeden yapıldı hepsi ki hiçbiri karşılk görmedi. bu da sevgi için neler yapılacağının göstergesi bir dörtlük olsun akıllarda:

--spoiler--
ölürsün... kapanır yollar geriye;
ben mezarla sırdaş olur, beklerim.
varılmaz hayale işaret diye,
toprağında bir taş olur, beklerim...
*
--spoiler--
sevene her daim beklemek düşer hiç bıkmadan usanmadan. zaten bekleme cesaretini ve sabrını gösteren gerçek sevendir. her çiçekten bal almak değil bir güle kurban olmaktır sevmek.
Sevginin bitme noktasına gelesi durumdur.
şudur budur ama insani olandır.

(bkz: insan olmak nedir)
normaldir. Kimse boş boş acı çekmek için birisini sevmez. sevmeye başladığı anda karşılık beklentisi olduğu için sever. Onunla kendini mutlu hayal etmesi de bir beklentidir. Çektiği acı da beklentisi gerçekleşmediği içindir. Burada beklenti ile menfaat veya çıkarları karıştırmamak gerekir. işin içine menfaat girdiyse hissedilen duygu ya duygu değildir ya da temiz değildir. Karşılığını alamayınca kısa zamanda soğuyup unutmak da bu yüzdendir.

hatta anne sevgisi de bir beklentidir. Karşılıksız değildir. hangimiz annemizin bize kızdığında; "seni 9 ay karnımda taşıdım ben" diye verdiği emeği yüzümüze vurduğunu duymadık. Annenin sevgisinde bile bir beklenti vardır. Evladını kendi istediği gibi yetişmesini ister. Belki istediği gibi yetişmese de sevmeye devam eder ama o da baştan bir beklenti içindedir. Çünkü seni o doğurmuş, o büyütmüştür. yaptığımız yemeğin lezzetinin kötü olmasını kim ister ki?

Özetle, karşılıksız, beklentisiz sevgi diye bir şey yoktur. Sevgide karşılık beklemek kötü bir şey değildir, doğaldır. Kötü olan menfaat ve çıkar beklemektir.
çok da bir şey beklemiyoruz aslında. (bkz: avuç içi kadar mutluluk kafidir).
Ankarada dikmen otobüsünü beklemek gibidir. Biraz zor gelir.
daha çok beklersin olayıdır.
beklersin.
beklersin.
beklersin.

eğer sevgi varsa sıkılmazsın.
ben senin beni sevebilme ihtimalini sevdim dedirtir adama*.
beklenmemelidir efendim. yanlış bir eylemdir. sonu hüsrandır.
(bkz: ne bu duygusallık onu bi anlat bana)
bencilliktir.. ama insan doğasında şöyle birşey vardır ki; tüm insanlar bencildir.
Karşılıklı ilgi beklemektir.
Sevgiye değil aslında verdiği değere verdiği ilgiye karşılık bekleyen insandır. Bir insanı seviyorsun diye hep sen mutlu edemezsin bir kerede ondan seni mutlu etmesini beklersin.
bir nevi , ben onu sevdiğim için; o da beni sevsin diye beklemektir. sizi sevmeyeni, sevmeyin demiyorum tabii. ama sonradan hayal kırıkları oluyor. her şeye hazırlıklı olmak lazım.