bugün

entry'ler (67)

bağnazlık

herkese, her şeye önyargılarla, yargılayarak yaklaşmak. bir korku, telaş, panik hali. hatta insanın en çok kendinden korktuğu hal.

sabah sabah kahvaltı yerine başka bir şey yemek

tembellik tavana vurduğunda, buzdolabı boş olduğunda, uyanılan yerin hemen yakınındaki sehpada da bir şey yoksa yenilen yiyecek, misal dünden kalan pizza.

(bkz: bira)
(bkz: bisküvi)
(bkz: kurumuş patates kızartması)

kulağa hoş gelen iki kelimelik cümleler

- biletleri aldım!

aşık olunası film karakterleri

amores perros'daki octavio.

(bkz: gael garcia bernal)

kolbastı

böyle kımmıl kımıl bir danstır.

sevgiye karşılık beklemek

şudur budur ama insani olandır.

(bkz: insan olmak nedir)

zelig

üzerinde bir ağırlık hisseden yazar.

ben cok sarhos oldum

fazla kontrollü insanların sarhoş olduğunda söylediği laf.

saçmalamayan kafası güzel sözlük yazarları

bilgi vermeye çalışan ama sıkıcı entryler giren, konularını da bilinçaltından seçen yazarlardır.

(bkz: ben çok sarhoş oldum)

zelig

an itibariyle sözlükte ilk defa fena eğlenen yazar.

gencliktendir

özellikle annanemden duyduğumda hoşgörüsünün beni gülümsettiği müthiş tepki.

reklam olmasin

özellikle yerel tv'lerdeki programlara çıkan dükkan sahibi veya iş kadınlarının/adamlarının utangaçlıktan mı desek, zerafetten mi saflıktan mı bilinmez, dükkanın ismi yerine kullandığı laf.

en yaratıcı reklam sloganları

marka tüketicinin beynine kazınsın diye kullanılan, bir tür ikna edici iletişim aracı olan söz öbeklerinin en yaratıcı olanları, en başarılı olanları değil.

(bkz: reklam olmasın)

kent

şehir demek değildir. her şehir kent değildir. her metropol de kent değildir. şehir varoluşu gereği evrilir ve büyür. kent planlanır yapılır. ilk kent paris'tir. mimarı hausmann'dır.

hic taninmayan bir bayanin gulumsemesi

samimiyse iyiye işaret olandır.

last fm

beceremediğimiz devrimimizden sonra bağımlılık yapan yeni devrimimizdir.

tanınmayan bir kimseye iyi günler demek

yüksek ihtimalle bir entelin gereksiz bulacağı lakin bir entelektüelle naif "sıradan" insanı ortak noktada buluşturması muhtemel eylemdir.

jakoben

farazi bir yaklaşımı benimseyen kişiye denir. bu yaklaşımın sonucu bugünkü türkiyedir.

kemalizmi din sanan çılgın insan

bu insan çılgın değil, cahil insandır. müslüman olduğunu ama kemalist olmadığını bile söyleyebilir bu yüzden, kemalist değilim atatürkçüyüm diyebilir mesela, önemsizdir.

kemalist ise yaptığı işin dindarlık olduğunu farkında olamayacak kadar cahildir. farkında olansa kendisine yalan söyleyendir, sade bir müslüman olamayacak kadar sıkıcı bir tiptir, ha bir de faşisttir.

yalnızlığın anlaşıldığı anlar

gün boyunca, akşamları ve geceleri kursağımızda kalan yutkunma sayısının arttığını anladığımız anlardır. yarım anlardır. kaçınılmazdır.