bugün

senin adına sevindim, "aslında hayatımda pek bir yerin yok, bir şey de ifade etmiyorsun. O yüzden de ancak empati yaparak anlayabiliyorum durumu ve senin adına seviniyorum" demek aslında.

Ne yani hayatındaki bir insanın başına gelen güzel bir şey seni sen olarak sevindirmiyo mu şimdi? ne dangalak bi adamsın sen ya.
+senin adına sevindim.
-pek öyle sevinilecek bi adım yok aslında.
'senin adına sevindim' ne kadarda duymak istemiyeceğim türden bişey.
eski sevgiliyle -özellikle de uzun zamandır görüşülmeyen- karşılaşıldığında gerçekleşen replik: hayata dair yaptığı şeylerden, onun için sevindirici gelişmelerden (işte evlendim, çocuk yaptık vs. tadında) bahsederken karşısındaki ex'inin kullandığı cümledir.
aslında hiç sevinmedim ama öle demek zorunda hissediyorum kendimi dünden bugüne böle gecmiş bu diyip sölenen cümledir .
inanılması zor bir anlamı vardır bu kelimenin.
hayatınızda konuştuğunuz herkesin hayatınızda önemli bir yer tutması gerekmez. bu durumlarda yapılan genel konuşmalarda kullanılabilir yanlış birşey yoktur. zira sevinmiş gibi yapmış olmakta yalan söylemek olur. her açıdan dürüstlük daha iyidir.
"diyecek birşey bulamadım , çok da film izliyorum bari bir işe yarasın" cümlesi.
klasikleşmiş ve kronikleşmiş hatta kalıplaşmış koca bir yalan.
+ senin adına sevindim.
- ??!
+ gercekten sevindim ama.
- !!
+ aaa.. bak simdi fisek patlaticam, o kadar sevindim.
- ulan mal, aids olmusum, neresine sevindin?
+ ee tamam iste. karinla yatmadan once aids oldugunu ogrendim. ona da bulasmistir kesin. seni aldatmadi yani, buna sevindim.
- ..
+ cok sevincliyim, yihuu!
aslında çok samimi bir cümledir.

şimdi kendisini hiç ilgilendirmeyen bir mevzuuda biri herhangi bir nedenle mutlu olmuşsa ''ay şekerim, çok sevindim, süper mutlu oldum'' şeklinde edilecek laflar samamiyetsiz olacaktır. ama bunun yerine ''beni ilgilendirmiyor ama senin adına sevindim'' demek daha gerçekçi daha samimidir.
- dün bir kızla tanıştım..
- ne güzel...
- çıkıyoruz.
- senin adına sevindim.*
üşenmedim araştırdım, ''senin adına sevindim.'' kadar soğuk bir cümle bulamadım.
genelde terk eden veya bir haltlar karıştıran sevgili bulan sevgililer tarafından kullanılan söz öbeği. zoraki sevinme anlamına gelir samimiyetsiz ama sahte değildir. toplumsal davranışlara uymak lazımdır. bir yerden kurtarmak ister insan kendini içinde burukluk ve hayal kırıklığı bırakır, bu lafı söylerken içi gider. mesela şöyle bir örnek vermek gerekirse;

-iş buldum.(artık kafamı saçmalıklarınla meşgul edemezsin, önüm açık ve meydan benim at koşturacağım sana mı kaldım?)

-senin adına sevindim.(çıkarlarıma ters düşüyor bu durum, peşimden sürünmen lazım ama yinede tebrikler şanslı piç)

yada başka bir diyalog

-flörtüm var.(artık hayatımda yoksun)

-senin adına sevindim.(kol gibi girdi kazık ama sevinmiş numarası yapalım elden bir şey gelmiyor)
(bkz: yüzyılın yalanları)
(bkz: çok samimisin kardeş sağol)
(bkz: at yalanını sikiyim)
samimiyetsiz klişelerimizdendir, herkes söyler ara sıra.
-senin adına sevindim
+bir ben var benden öte
-nasıl?
+türkçesi sen kimsin lan benim adıma seviniosun yaprağım
-evet
kendi adıma hiç sevinmemek çaktırmamak içinde senin adına sevindim demektir.
nezaket göstergesi, aslında o kadar da samimi olmayan, mecburi olarak söylenmiş söz öbeği.
(bkz: bu şafaktan sonra ben mi sevineyim)
Bu cÜmle Samimi deĞildir.
şu anki hislerim bu! muhtemelen bir kaç dakika sonra değişmiş olacak.
+ bugün büyük bir otelin lobis... [...] ... -dığı için çok mutluyum!
- senin adına sevindim.
(içses: mutluluğun kadar başına taş düşer inşallah, ben nelerle uğraşıyorum, bu neyin kafasında...)