bugün

karşılıklı olarak sevinildiğine işarettir. güzel bir duygu.
bundan banane amınakoyum'un türkçesidir.
Samimiyetsizlik olarak algılanır. Ben de ne kullanmasını, be de duymasını hiç sevmem. Lâkin geçen gün istemeden de olsa kullanmak zorunda kaldım. Arkadaşım bir iş değişikliği yaptı. Keyfi oldukça yerindeydi. Ben de mutlu oldum lâkin söyleyecek başka bir kelime bulamayınca bu sözü söylemiş bulundum.
abv sürtük geber diyemediğimizden yaaa senin adına çok sevindim canıım deriz.
diyor ki senin adına sevindim,ama benim umurumda bile değil.samimiyetsiz bulduğum sözdür.
bana çok yapmacık geliyor. anadolu köyün ortasına sıçıp götünü taşla silen insanların böyle cümleler kurmasını tuhaf ve gülünç buluyorum. film etkisi çünkü bu.
Hep karşıdakinin umursamadığı, platonik aşıkların söylediği söz.
olayın sizle alakası olmamasına rağmen; sırf o kişiyi sevdiğiniz için veya o mutlu olduğu için söylenen söz. normal anlamı bu yönde, artık, samimi mi samimiyetsiz mi söyleyen kişiye kalmış.
+iyi günler hanımefendi.
-iyi günler buyrun
+isminiz nedir? bu arada ben vergi dairesinden geliyorum, ismim zübeyir fırtınazortlar. ekibimle mehmet xoğlu beyin şirket muhasebe kayıtlarını inceleyeceğiz.
-sevindim.
+muhasebe kayıtlarını incelememize mi?
-yok hayır.
+ha ismimi öğrenip tanıştığımıza memnun olduğunuzu belirtmek için... kusura bakmayın dalgınlık.
-yok yok ismim sevindim.
+(asistana seslenir) cafer! koş oğlum sözlüğe başlık aç.
+ bugün büyük bir otelin lobis... [...] ... -dığı için çok mutluyum!
- senin adına sevindim.
(içses: mutluluğun kadar başına taş düşer inşallah, ben nelerle uğraşıyorum, bu neyin kafasında...)
şu anki hislerim bu! muhtemelen bir kaç dakika sonra değişmiş olacak.
Bu cÜmle Samimi deĞildir.
(bkz: bu şafaktan sonra ben mi sevineyim)
nezaket göstergesi, aslında o kadar da samimi olmayan, mecburi olarak söylenmiş söz öbeği.
kendi adıma hiç sevinmemek çaktırmamak içinde senin adına sevindim demektir.
-senin adına sevindim
+bir ben var benden öte
-nasıl?
+türkçesi sen kimsin lan benim adıma seviniosun yaprağım
-evet
samimiyetsiz klişelerimizdendir, herkes söyler ara sıra.
(bkz: at yalanını sikiyim)
(bkz: çok samimisin kardeş sağol)
(bkz: yüzyılın yalanları)
genelde terk eden veya bir haltlar karıştıran sevgili bulan sevgililer tarafından kullanılan söz öbeği. zoraki sevinme anlamına gelir samimiyetsiz ama sahte değildir. toplumsal davranışlara uymak lazımdır. bir yerden kurtarmak ister insan kendini içinde burukluk ve hayal kırıklığı bırakır, bu lafı söylerken içi gider. mesela şöyle bir örnek vermek gerekirse;

-iş buldum.(artık kafamı saçmalıklarınla meşgul edemezsin, önüm açık ve meydan benim at koşturacağım sana mı kaldım?)

-senin adına sevindim.(çıkarlarıma ters düşüyor bu durum, peşimden sürünmen lazım ama yinede tebrikler şanslı piç)

yada başka bir diyalog

-flörtüm var.(artık hayatımda yoksun)

-senin adına sevindim.(kol gibi girdi kazık ama sevinmiş numarası yapalım elden bir şey gelmiyor)
üşenmedim araştırdım, ''senin adına sevindim.'' kadar soğuk bir cümle bulamadım.
- dün bir kızla tanıştım..
- ne güzel...
- çıkıyoruz.
- senin adına sevindim.*
aslında çok samimi bir cümledir.

şimdi kendisini hiç ilgilendirmeyen bir mevzuuda biri herhangi bir nedenle mutlu olmuşsa ''ay şekerim, çok sevindim, süper mutlu oldum'' şeklinde edilecek laflar samamiyetsiz olacaktır. ama bunun yerine ''beni ilgilendirmiyor ama senin adına sevindim'' demek daha gerçekçi daha samimidir.
+ senin adına sevindim.
- ??!
+ gercekten sevindim ama.
- !!
+ aaa.. bak simdi fisek patlaticam, o kadar sevindim.
- ulan mal, aids olmusum, neresine sevindin?
+ ee tamam iste. karinla yatmadan once aids oldugunu ogrendim. ona da bulasmistir kesin. seni aldatmadi yani, buna sevindim.
- ..
+ cok sevincliyim, yihuu!