bugün

'kaymağını yemek için pe$inde bir sürü 'loser' ko$turtan radyo. 'sol sol diye diye nice çıtıra sarıldım' diye türki çığırmak geldi içimden nedense.' $eklinde bir entry giricektim. ama argümanımı söylemeden yapı$tırıp kaçtığım bir post it edası yaratmasın diye parantezi açıyorum.

$imdi bu radyoyu dinlemedim. zaten çok da gereği yok. radyo ile radyonun co$kun kitlesinin gönderindeki bayrak pek örtü$müyor. bahsedeceğim $ey de radyo falan değil zaten.

nacizane sevmediğim bir akımım var elimde. bakıyorum ve bıkıyorum da $u memleketin insanlarının algılarında ölümüne yer etmi$ bu anlayı$. bunu altüst edecek bir fikir, bir '$ekil' yok, çıkmıyor bir türlü.

nedir bu anlayı$ ? 'bir takım çıkarlar üzerine belli bir tarafa eğilim gösterip o fikrin destekçilerine katılmıyor olsa bile katılmak, sosyal çevre edinmek ve ortamdaki kaymaktan pay elde etmek'. yahu bu da anlayı$ mı dediğinizi duyar gibiyim. hakikaten, bu bir anlayı$ mı ?

ha diyelim ki her $eye bir kulp takmaktansa dü$üncelerle konu$alım. dü$ünceler iyi olsa bile dile gelimi iyi değil ki! das kapital'i okuyup bir halt anlamadığın hâlde orada burada alıntılar verip derin anlamlar yüklemeye benzemez bu i$. solculukdan atıp tutup i$i 'bir milletin haklı davası' eksenine getirip durmanın da tek bir anlamı olabilir: çeli$ki. militarizme sallayıp tam da ele$tirdiğin $eyin aynısını yapıyorsan onu da bana anlatamazsın zaten, ben anlayacağımı anlarım. ha 'bir ırkın kendi hür iradesi, bağımsızlığı' tatavasını, zaten ben sana ona hiçbir $ekilde tamah etmeyeceğimin garantisini $imdiden vereyim. mastürbasyonunu yapar çekip gidersin.

son söze gelince: açık havada biraz verin gazınızı. bu gaz ve gerilla mottolarıyla kervan yürümez. (acayip de itici ayrıca)

edit: tamam yahu kavga etmeden dövü$elim.
bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların hakkında yorum yapmaması gereken radyo.

nasıl ki bir şehirden bahsederken o şehire hiç gitmediğini söylersen salladığın ortaya çıkıyorsa, bir radyoyu eleştiriken de hiç dinlemedim ama diye zırvalamayacaksın ki maksatının bok atmak olduğu belli olmasın. ayrıca hiç bilmediğin şeyler hakkında yorum yapma* hakkına kendini sahip görürken yine hakkın olmadığı halde şunu yaptın mı bunu okudun mu diye sormayacaksın.

durum kaymak heveslilerinin sandığı gibi de değildir. bu radyo oluşumunda bulunan insanlar ortam heveslisi değildir efendim. yaptıkları işin maddi bir geliri de yoktur. aralarında meydanlara ineni de, polisten cop yiyeni de vesairesi de vardır. (bkz: #253068)
karı kız peşinde koşan abaza mottoları hakkında yorum yapmaya bile gerek yok.

moderasyona peşin edit: bugün biten çaylaklık cezamı yine buraya alakasız karalamalar yazanlara mastürbasyon yapmalarını önerdiğim için almıştım. şimdi bize tavsiye ediyorlar?
steril mikrop ile dört dörtlüğün başladığı yayındır.
steril mikrop'la dinlemeye doyulmayan ezgilerle devam eden radyo yayını.
gecenin ilerleyen saatlerinde vj bülent'in yayını alacağı güzel radyo.
adını hatırlamadığım bir yazar arkadaşın gel radyomuzu dinle çağrısı üzerine öğrendiğim ve vay canına ne kadar müzikal bir radyoymuş dediğim radyodur.

(bkz: klavyede neden şapkalı o yok sorunsalı)

(bkz: bir nota olarak sol)

akabinde ne olduğunu öğrendiğim ama sağ ve sol kavramlarına inanmadığım için ilgimi çekmemiş radyodur kendileri.

reklam kokusu alan burunlara mandal editi: (bkz: bu da böyle bir anımdır)
sadace sol endeksli parçaların çalınmadığı radyodur, aslında bu tartışmanın yapılması gerekiyordu uzun zamandır.

belirli konulara açıklama getirmek gerekiyor, sol müzik diye bir olgu var mıdır varsa bu nedir bunun iyice araştırılması ve ortaya koyulması gerekyordur, ismail türüt "sol" müzik mi yapar? yapmıyorsa bunun nedeni nedir, ilk cümlede belirtiğim sadace "sol" müzik yapmıyor ne demek, böyle bir müzik dalı mı var, "sol" müzik ne demektir, sovyet marşlarını çalmak sol müzik midir? ahmet kaya, yorum çalmak "sol" müzik midir?

o halde bu "sol" müzik nedir ve karşılığı olarak sağ müzik var mıdır? popüler müzik sağ müzik ise o halde alternatif müzik "sol" müzik dir demek zorunda kalırız.

oysa her alternatif müzik sol tandaslı değildir e haliyle ortada "sol" müzik diye bir kavramda olmaz, ne vardır toplumcu sanat vardır, sanat için sanat değilde toplum için sanat vardır o halde.

natüralizm toplum için sanat akımıdır o halde yorumda toplum için sanat yapar, ya da gürcü köyünden benim çaldığım ağıt bir toplum için yapılmış sanat dalıdır, doğu anadoludaki bir ermeni ağıdı, güneyde ki bir kürt ağıdı, balkanlardaki türk ağıdı toplum için yapılmış veya direk toplum tarafından üretilmiş bir sanat anlayışıdır ve bunun sağında kalanlar, popüler müziktir.

o halde bu tanımdan şu çıkıyor radyo sol müziğin solunda veya sağında değildir toplumcu gerçekçi kısmındadır.

bir iran lının ağıdı ile bir kızıl derili nin ağıdı arasında radyo sol fark gütmez.

neden peki bu radyo nun adı radyo sol dur?

"sol" toplumsal tavır alış biçimidir, toplumsal düşünüş biçimidir, toplumsal öğretilerin hafızalara kazındığı biçimidir

ve sol toplumcudur haliyle bu radyo nun adının "sol" olması doğaldır ama içinde çalınan parçalara sol nota veya sol parça demek pek dogru değildir,zira bunun karşılığı yoktur.

otoriter bir devlet radyosu değil burası özgür insanların özgür parçalar çalıdığı dinlediği radyodur.

çeşitli yayınlar vardır: örneğin ben etnik yayın yaparım ve la ilahe illah adı ile etnik parçada çalmışlığım vardır, eğer bu parça bir kültürü temsil ediyorsa bir etnisitenin dünyaya iran nın bir lehçesi ile duyurma biçimi ise bu parçayı ben çalarım ve bu parçaya toplum tarafından direk üretilmiş parça derim.

ama nazilerin çaldığı parçaları çalmam oysa neden sovyetlerin marşları çalınıyor bu radyoda naziler neden çalınmasın, bu radyo nun adı bu yüzden radyo sol, bu yüzden ismail türüt bu radyo da çalınmazken kazım koyuncu gönül bahçesine koyuluyor.

ayrıca faşizm bir kültür değildir, bir ideolojidir ve devlet yönetim biçimidir, şöyle düşünürsek nazilerin zamanında bilim adamlarının yaptığı açıklamarı bilim şimdi kaale alıyor mu?

nasıl alabilirki bir çok bilim adamı baskı yüzünden almanların üstün olduğunu kanıtlama çabasına girdi o halde burda taraf olmak gerekiyor ve tarafımız toplumcu sanattan yanadır.
öteberi ile merhaba diyen radyo.
an itibari ile karlı kayın diyen radyo.
hapo ile yayına devam eden radyo.

not: bu entiriyi eksileyen şahıs dünyanın en karmaşık ruhlu insanı olmalı. düşünüyorum düşünüyorum, bi insan bu entiriyi niye eksiler bulamıyorum. bambaşkaymışsın arkadaş.
benden yazar olmaz ile dinleyicilerini selamlayan radyodur.
özgürlükçü diceyimiz 23hapo ile yayında olan radyo.

uzaydan yayın yapmaktadır, kolay kolay girilememektedir.
an itibari ilebenden yazar olmaz ın haftanın içindeni başladığı radyo, geçeb hafta neler yaptı biliyorsunuz, bilmiyorsanız gelin efendim pişman olmıcaksınız.
byo ile güzelce yayına devam eden evrensel radyodur.

another brick in the wall!
steril ile cumartesi gecelerinin geleneksel yayınına başlamış radyodur.
bluevelve ile yayına devam eden radyo.
bluevelve ile yayında olan radyodur.
bluevelve ile yayında olan radyodur.
barva ile güne merhaba diyen radyo.
23hapo ile yayında olan, kolay kolay girilemeyen radyodur. *

oha oldum kal geldi editi : anlaşılmayan entrylerimin arasında girmiş bu enytrim. o değil de 23hapo ile yayında olan, kolay kolay girilemeyen radyodur bunun neresini anlamamış dallamalar bende bunu anlamadım.
yayında olan radyodur, bekleriz efendim.

not: merak ediyorum uludağ radyo ile yazılan girilerde siliniyor mu bu şekilde, modlar bilgi verir sanırım bu konuda.
son dönemde üzerine ciddi ciddi gidilen radyodur, saçma sapan sebepler gösterilerek, yapılan tanıtımlar ve girileri siinmektedir.

bahanede şu: iki kez girilen giri silinirmiş, iyi ne güzel ama iki tane olmayan girileride siliyorsunuz, sebep nedir?

ayrıca uludağ radyo başlığına yazılan aynı şekilde olan giriler neden silinmiyor?

nedir bu çifte standart anlamıyoruz...
an itibariyle vj bülent'in içimizi ısıtan, hassas devrim aşkını damarlarımıza yayan güzel programıyla yayına devam eden redyo.
öteberi'nin çaldığı sımsıcak şarkılarla yayına devam eden radyo.
suan itibariyle purple ın yayında oldugu radyo.