bugün

Hukuk ödevi için izlemem gerekiyordu ama izlemedim. Bilgisayarımda öyle duruyor ama hint filmi sevemedim gitti. Üç aptalı bile zor zor izledim.
en özetle; dinden nemalanan, insanları yanlış yönlendiren kimselere dair bir yergi filmi.. tarihte de ve şimdi bizde de güncel konu.. fakat asla bir ateizm reklamı değil... filmde öz bir tanrı inancı var..

dinlere saydırırken islam'ın özüne dair bir eleştiri getirmemiş, müslümanların gerçekte dinde olmayan terör, kızları okutmama gibi hatalarına değinmiştir. hristiyanların "herkes günahkardır" konusuna inceden dokundurmuş...

sonlardaki serfiraz'a bağlandıkları telefon sahnesi "o, seni hep sevdi" temalı Zeki müren melodramlarını andırıyor ve biraz gerçekçilikten uzak olmuş..

biz mi hindistan'ı çok geri kalmış ülke biliyoruz, yoksa filmde mi kasıtlı hep hindistan'ın modern yüzü gösterildi bilemedim...

yalnız şu kesin ki; hint sineması holywood'a göre bize çok daha yakın, çok daha bizden, daha çok samimi...
dünyanın en güzel filmlerinden biridir.
Günümüze yaşanan sahteciliği, dini ticarete dönüştüren insanları anlatan mükemmel bir film....

Dans sahneleri daha az olsa daha bir keyif verir...
dün izleyip çok beğendiğim filmdir. mesajlarıyla, göndermeleriyle ve komedi unsurunu bir çok sözde komedi filminden iyi kullanmasıyla gönlümü kazanmıştır. sadece din tüccarlarını değil aslında bir çok şeyi eleştiriyor bu film, her insan kendi payına bir şeyler çıkarmalı. mesela çok saf tertemiz biri olarak geldiği dünyada filmin sonunda pk'nin dünyalılardan yalan söylemeyi öğreniyor. içi dopdolu; aşkı, dramı, komediyi dozunda içeren, vermek istediği mesajları insanın gözüne gözüne sokmayan güzel bir film. dans sahneleri de hem çok fazla değil hem de diğer filmlerdeki gibi yersiz yersiz dans etmiyolar, bu açıdan takdir ettim.

ancak bu filmle ilgili de bir şikayetim olacak. bu entryi girmeden önce başlıktaki çoğu entryi okudum. daha önce de fark ettiğim ve hatırladığım kadarıyla hakkında sözlüğe de yazdığım bir konu dikkatimi çekti. arkadaşlar bu film aamir khan filmi değil. bu filmin yazanı yöneteni rajkumar hirani'dir. entrylerin bir çoğunda aamir khan yapmış yine yapacağını, cesur adam, helal olsun aamir khan'a, aamir khan'ın süper filmi gibi şeyler yazıyosunuz ulan hiç mi merak edip açıp bakmıyosunuz kim yazmış kim çekmiş bu filmi diye? tamam adamı seviyosunuz, fanısınız, kaslı vücuduna hastasınız, baya iyi oyuncu o da tamam ama bu adam bu filmin yazarı veya yönetmeni değil sadece oyuncusu. şunu bir ayırt edin artık amk ya! yani bu yaratıcı fikirler, cesur düşünceler aamir khan'a değil rajkumar hirani'ye ve yardımcı yazarlara ait. cahilsiniz tamam ama bi araştırın açın bakın, sezarın hakkını sezara verin ya. adama hayransınız diye otu boku bu adamdan bilmeyin amk. tutup da interstellar'a nasıl matthew mcconaughey filmi muamelesi yapmıyorsanız, revenant'ı dicaprio çekmiş gibi davranmıyosanız bu filmi de kim yazmış kim çekmiş bi bakın öğrenin amk. ha siz bu bahsettiğim iki filmi de o adamların filmi diye biliyosanız sizin ta amk zaten.
Aamir khan dallamasinin tek iyi filmi.

Aamir iyi diye demiyorum filmin senaryosu iyi.
dans sahnelerinin gereksiz uzunluğu dışında iyi filmdir. sorgulamak ne ara yanlış sınıfına girmiştir de aamir khan gereksiz yere eleştirilmiştir anlamak güç. kaldı ki film sadece dini inancı değil; giyim kuşamı, aşkı, ahlak kurallarını ve insan doğa ilişkisini de sorgulamamıza sebep olur.

--spoiler--
pk bu dünyadan yalanı öğrenerek gider fakat ona karşılıksız para veren ve sonradan aşık olduğu kadına da hayatının dersini verir.

-beni bırakıp gidecek kadar çok sevmişti..
--spoiler--
Uzun zaman boyunca izlemeyi bosverip izlediğim zaman gerçekten çok beğendiğim amir khan filmi. Bu adam bu işi yapıyor.
Bollywod yıldızı aamir khan filmi.Her filmi gibi yine izledikten sonra içimde bir mutluluk,kafamda yeni düşünceler ve daha farklı bakış açıları oluştu.Yine hem güldüren hem ağlatan bir filmdi.Sorgulayış biçimi çok eğlendiriyor.Aamir khan ın dünyaya uzaydan gelip dünyayı anlamaya çalışmasını, dinleri sorgulamayı, din tüccarlarının sahtekar oluşlarını konu edinen filmi.

Din adına bağışlar alıp bu işi ticaret haline getirmiş din tüccarlarını yeren film.izlemenizi tavsiye ederim.

--spoiler--
- katılıyorum, tanrı inancı insana umut verir, acıyla mücadele etmek için güç verir. ama bir sorum var: hangi tanrı’ya güvenmeliyiz? siz tanrı'nın bir tane olduğunu söylüyorsunuz. ben yanlış diyorum. iki tane tanrı var. birisi bizi yaratan... ve ikincisi sizin yarattığınız. ve ben bizi yaratan tanrı'yı bilmiyorum. ama sizin yarattığınız tanrı'dan korkuyorum. tıpkı size benziyor: küçük, yalancı, yozlaşmış, yalan sözler veren... zenginlerle hemen görüşüyor, ama fakirleri sırada bekletiyor. takdir edilince mutlu oluyor. insanları küçük şeyler yüzünden korkutuyor... önemli bir nokta var: bizi yatan tanrı'ya güvenin. sizin yarattığınız sahte tanrı'yı yok edin.
+ sen bizim sessiz kalacağımızı mı sanıyorsun? çocuk, biz tanrı'mızı nasıl koruyacağımızı biliyoruz.
- tanrı'yı siz mi koruyacaksınız? siz?.. bu gezegen çok küçük. uzayda milyon defa büyük gezegenler var. ve siz şu küçücük gezegende oturuyorsunuz; küçücük şehirde, küçük bir odada ve tanrı'yı korumaktan bahsediyorsunuz. bütün bir hayatı yaratan tanrı'yı mı koruyacaksınız? o sizin korumanıza muhtaç değil. o kendini gayet güzel korur. bugün birisi tanrı'yı korumaya çalıştı ve benim arkadaşım öldü. geriye sadece şu ayakkabı kaldı. tanrı'yı korumayı bırakın! yoksa dünyada sadece ayakkabılar kalacak, insanlar değil.
+ bir müslüman bomba patlatıyor ve bir hindu guru senin nutuğunu dinliyor. çok güzel...
- senin hindu benim müslüman olduğumu kanıtlayacak mühür nerede? bu fark insan eliyle oluşturuldu. ve bu, dünyanın en tehlikeli yanlış numarasıdır. bu yüzden insanlar ölüyor.
--spoiler--

çoğu zaman din ile aklıma soru takılınca kaçıyorum.Sadece ben değil çoğumuz kaçıyoruz.Ve asıl inancın, sorgulamayla tanrıya ulaşma sonucunda oluştuğunu düşünüyorum.
biraz önce izlediğim ve oldukça başarılı bulduğum filmlerden biridir. konuyu oldukça uzun tutmalarına rağmen hiç sıkılmadan izledim diyebilirim. hint filmlerinin genel özelliği uzun sürmesi. filmin yarısı şarkıyla geçiyor zaten o kadarlık da olsun. ne de olsa aamir khan yapınca tam yapıyor. tüm yaptığı filmlerin hakkını fazlasıyla veriyor. tavsiye edilir.
3 idiout'u izlememiş biri olarak bu filmi çok beğendim. Düşündürürken eğlendiriyor. Hatta izleyeli 3-4 ay olmasına rağmen hala aklıma gelen repliklere gülümsüyorum.

Herkesin dediği gibi hareket eden arabalar, yanlış numara espirisi, sarı kask olayı, prezervatif i elinde sallaya sallaya herkese 'bu senin mi' diye sorduğu sahnedeki diyalog, 'gerçekten miiii' sorusunun geldiği anlamlar beni gerçekten hala gülümsetiyor.

Bak yine güldüm.
bir k daha gelirse orospu çocuklarının terör örgütü olarak anlaşılır.

edit: eksileyen bir orospu çocuğu var.
(bkz: Kalashnikov PK)

görsel
Guzel bir hint filmi. Izlemeniz tavsiye edilir.
bu kadar entry sonrasında filmin konusu hakkında yorum yapmayacağım ama ilk kez bir hint dansını bana sevdirmiştir.
bollywood'a ön yargılı olmamın başlıca sebebi, türü ne olursa olsun, oyuncuların bir anda saçma sapan dans etmesine sinir olurum. Ancak bu filmde bunu dozunda ve o kadar güzel yedirmişler ki keyifle izliyorsunuz.
'tharki chokro' şarkısına ve klibine tav olduğum film.

Din tüccarlarını güzel bir şekilde eleştirmişler. Keşke ülkemizde de bu tarz filmler çekebilenler ve ders çıkarabilenler olsaydı.
hayatımda izlediğim en güzel filmler arasında yer alıyor. gerçekten izleyen kişinin bakış açısını değiştirir bu film.
--spoiler--
"Bir tane tanrı yok, iki tane tanrı var.
Birisi sizin yarattığınız, diğeri bizi yaratan...
--spoiler--

din üzerine güzel eleştiri yapılan aamir khan filmi.
ülkemizin durumunu özetleyen bir film.
Online oyunlarda people kill denilen olay. Yolo olarak girip 3 4 kişiyi 1sotlama olarakta bilinir ysni bir çeşit kesme kısaltması.
yeri geliyor kahkahalara boğuyor, yeri geliyor duygulandırıyor. ancak mesajı çok güzel işlemişler, başarılı.
Silkroad online adlı oyunda katil mod. Bu modda kırmızı görünürsünüz ve size saldırabilirler.
Son zamanlarda izleyipte beğendiğim nadide filmlerden bir tanesi. Tavsiye edilir.
cahil ve provakatör hintiler tarafından posterleri yakılan, sinema salonları basılan ibretlik film.

görsel
(bkz: peekay)