bugün

nazım hikmet ran şiiri.

piri reis düşlerimizi çizmiş hartasına
boyamış serin deniz sabahlarının renkleriyle.
göz görmemiş, el değmemiş yıldız hevenkleriyle.
varılan kıyılardan ayak basmamış kumsallara doğru
hayırsız adalarla yeşil papağanların arasından
billûr köşklere giden yolu.

reis'in hartasında kıtalardan büyük boynuzlu balıklar
ve timsah başlı maymunlar yanardağlardan iri
reis'in hartasında yelkenliler yürek kadar
ama balıklarla maymunlar yutamıyor yelkenlileri.

yolculuklar başlamaz yürek çağırmasa
akıl yorulabilir, yılabilir, ama yüreğin sırtı gelmez yere.
yelkenlilerle gidiliyor kosmosa
piri reis'in hartasında yüzen yürek kadar yelkenlilerle.

29 aralık 1960, moskova
lise coğrafya kitapları ve dünya haritalarının ilk sayfalarının vageçilmezi.
gerçekle birebir olduğu iddia edilen fakat zat-ı şahanemin bi sik anlamadığı üzerinde garip yaratıklar bulunan ve piri reis in bi de üşenmeden bu yaratıklara birer açıklama yaptığı bn her ne kdr anlamadım desemde otoritelerce kabul görmüş başarılı çalışması. başarılarının devamını dilemek isterdim dedirten denizci, allah ıspanağını ve rüzgarını daim etsin.
Piri Reis'in Haritası namıyla meşhur olmuş harita, aslında bütün dünyayı gösteren çok sayıda haritanın koleksiyonu halindedir... Atlas gibi...Fakat bunların içinde en önemlisi, Amerika kıtasının bütün doğu kıyılarını bugünkü uydu fotoğrafına eş bir hassasiyet gösteren bir harita olmasıddır.

Bu haritanın çizildiği tarih, Kristof Kolomb'un malum keşfinden yıllarca öncesine uzandığı için, batılı bili adamları pek zor durumlara düşmüşlerdir. Haritaların Piri Reis tarafından çizildiğini kabule yanaşmamışlardır. Kabul etseler; Kolomb daha portakalda vitamin iken, Türk kaptanlarının Amerika kıyılarında mavi turlar yapıp, kutuptan kutuba bütün okyanusları fırıl fırıl arşınladıklarını ve eskimolarla somon ızgara yapıp üstüne de küba puroları içtiklerini itiraf etmiş olacaklar. boylece de, batı'nın tasaklarını sere sere anlattıkları coğrafi keşifler küllüm yalan olacaktı.

Ne yaptı dingiller?
bilim kurgu filmlerinin kurgusu ile beyinleri delik deşik ettiler ve bir UFO masalı tezgahladılar. Sözde göklerden gelen UFOlar dünyaya inince, uzaydan indikleri şekliyle bu haritaları, kağıt kalemleri olmadıgı ve ışın kılıçlarının şarjı bittiği için taşlar üzerine çizmişler; Piri Reis de çekirdek yiyip oylece dolaşırken bunları nerden bulduysa bulmuş, görür görmez; "işte Amerika, buldum amına koyım..!!" demiş ve hemen copy-paste ederek üzerine Türkçe yer isimlerini de yakıştırarak "Gittim, gördüm ölçtüm, çizdim, ortalıgın amısına koydum, nihahaha" demiş vs...

Hem bu yalana destek, hem de Tanrıların Arabası* namındaki inkar kitabına delil olmak üzere bazı çizikli taşlar da müzelerde teşhir ediliyordu.. Bunların bir taş ustasına yaptırıldığı, BBC televizyonunca ispat edildi ve çöplüğe fırlatıldı.*
-----------
Ceylan derisi üzerine dokuz renkli çizilmiş bu haritalar, önemli bazı notları da ihtiva etmektedir efendim. Bu kenar yazılarından öğrenildiğine göre, 1465 yılında, yani Kolombdan 27 yıl önce, Amerika;nın doğu kıyıları "Antilya" adıyla resmen kaydedilmiştir..
-----------

Antilya;nın şimdiki Antil Adalarının ismine benzemesi, oradaki yerlilerin dilinden aynen alındığını gösterir...
Esasen Osmanlılar fethettikleri diyarların isimlerini değiştirmemişler; yeni vardıkları yerlerde "birader sen kimlerdensin" diye sorup oraya o adları vermışlerdir.
Batılı sömürgeciler gibi birbirlenin manitalarının adlarını vermemişlerdir Kolombia, Victoria, Filipin, gibi...

ayrıca kolomb'a yolu gösteren klavuz olarak da "rodrigo" takma adlı bir türk denizcisi yardım etmiştir. ne alaka diye sorular gelse de akla, endülüs katliamında "rodrigo" kendini bu takma isimle gizleyebilmiş...
metin soylu adlı genç tarafından tamamlanan ve dünya'nın şeklinin bir geoid değil jeoid ya da onaltıgen olduğu sonucu çıkartılan haritadır.

http://www.kitapyurdu.com...?id=94275&sa=37120192
osmanlı donanmasının akşamcı kayığından hallice olduğu yüzyıllarda jack sparrow ruhlu bir denizcimizin kendi tayfasını toplayıp kendi mühendisliğiyle yapmış olduğu bir gemiyle o liman senin bu liman benim felsefesini şiar edinip ömrünün yarısından çoğunu denizlerde geçirdikten sonra çizmiş olduğu haritadır. avrupalı denizciler liveerpool'dan rotterdam'a gitmeyi büyük başarı sayarken üstad denizin bittiği yerdeki buzlar ülkesinde buz rengi ayılar filan gördüğünü iddia etmiştir. o zamanlar kendini kimse iplememiştir orası ayrı mesele tabi.
kutupların altında kalan kara parçalarını dahi çizerek kendine hayran bıraktıran bir eser. yeterince değeri bilinmiyor bu da bizim eksikliğimiz.
piri reis in hatırası olan harita.
Piri reis' in denizci olmasi ve harita meraki sonucu ortaya cikan haritadir, istanbul'un fethinden sonra bizans kutuphanelerine girme imtiyazi kazanan piri reis yaptigi arastimalar sonucu bu haritayi cizmistir . ustune dustugu not ise ilginctir, tam emin olmamakla beraber haritayi cizerken faydalandigi kaynaklarin ancak kopyasinin kopyasi olabilecegini belirten bir not dusmustur . faydalandigi kaynaklarin kokeninin ortadogu' ya ait oldugu dusunulmektedir, haritanin esas onemi ise 1950' lerden sonra ortaya cikmistir , amerikalilar piri reis haritasinin gunumuzden yaklasik 10 bin sene onceki kuzey kutbu sahil seridini gosterdigini fark etmislerdir . bu sebeple piri reis harita'si hala gizemini korumaktadir .
fevkalade önemli bir haritadır.
tamamı beş parçadan ibaret olup elimizdeki bu beş parçadan sadece bir tanesidir.

yani bu gizemli haritanın sadece 1/5'ine sahibiz.

üstelik bu 5 te 1 e de tesadüf eseri sahip olmuşuz.

--spoiler--
topkapı sarayı'nın müzeye dönüştürme çalışmalarının yoğun şekilde devam ettiği 1929 yılında, ethem eldem, harem dairesinden geçerken, bekçiler ve birkaç işçi ethem bey'i yemek yedikleri masaya davet ederler. ethem bey tam teşekkür ederek uzaklaşmaktadır ki, gözü masaya serilen ve üstünde yiyeceklerin bulunduğu beze takılır. birkaç adım yaklaşıp dikkatlice baktığında gördüklerine inanamaz.
bu bir haritadır...
şaşkınlık ve kızgınlıkla bağırır; "kaldırın derhal yiyecekleri..."
işte meşhur piri reis haritası böyle bulunur.
piri reis'in amerika haritası resimler ve tahin helvası yağıyla doludur(!).
--spoiler--

iş bu haritanın kayıp olan 4/5'lik kısmının ise üzerinde yemek yenildikten sonra çöpe atıldığı tahmin edilmektedir...
18. yy. baslarında topkapı sarayında amiral piri reis'e ait bir çok eski haritayı 1957 yılında amerikalı haritacılar incelemiştir. incelenen haritalarda henüz 1952 yılında ses yansıtıcı araçlarla kesfedilen antarktika dağlarının bütün ayrıntılarıyla çizildiğini, daha sonra uydu fotoğrafları ile karşılaştırılınca arasında müthiş benzerlikler çıktığını, bilim insanları bu haritaların ancak çok yükseklerden çekilmis fotoğraflar aracılığı ile çizilebilecegini söylemişlerdir.
batılı bilim adamları harita ile ilgili yakın zamanda şu açıklamayı yapmıştır;

''o dönemde bu haritayı çizebilmek için,dünyaya dışarından bakmak gerekirdi''

bence bu herşeyi anlatıyor.
amerikanın bizden çarptığı haritadır, inceliycez diye aldılar halen vermediler.
turklerin denizcilikte gelisememesinin en buyuk sebebidir. Oyle harita mi olur? Haritadan baska her sike benziyor zaten.
google maps'in çıktığı dönemde daha türkiye haritası'nı bilmeyen trollerin küçümsediği haritadır. o şartlarda kimsenin bilmediği yerlerin doğruya yakın çizildiği haritadır.
tuvalet kagidi olarak bile kullanilamayacak deri parcasi.
1987 tarihinde washington da sergilenmek için alındıktan bu yana görülemeyen harita. Verin lan haritamızi. Uyanıklar.
Üstüne durulması harita. Çok önemli sırlar içeren yapıt.
osmanlı devleti'nde 16. yüzyılda dünyadan bihaber olmayan insanlar da olduğunun önemli örneklerindendir. keşke bu tür insanlar devlette biraz daha ön plana çıkabilselerdi.
(bkz: piri reis in dünya haritasına yazdığı notları/#23629381)
Üstünde yemek yiyilebilinen bir nesnedir...
haritayı çizerken hz. Süleyman dan yardım aldığı yani cinlerden faydalandığı söylenir. ayrıca haritadaki hayvan resimleri de şüphe uyandırmaktadır. dünya haritasının şu anki haritalardaki gibi değil de gerçekte olduğu gibi doğu yönünde oldukça kıvrık şekilde çizilmiştir ve bu gerçek ancak günümüz teknolojisiyle anlaşılabilir.
He is not Seyis
He is a Reis
We love his maps
He love our poets.
Dillere destan olan haritadır.
Büyük levent piri reisin Antarktika'nın henüz buzul görmemiş çağlarda ki topraklarını gösteren haritasıdır, Bunun dışında halen anlamlandırılamamış simgeler de ihtiva eder. Deri defter cildine el ile işlenmiş yarım asırlık bir kopyasını elde ettiğimde çok mutlu olmuştum. Hala gözüm gibi bakıyorum.
kendisi kitab-ı bahriye'de sözkonusu haritaları ele geçirdiği kolomb haritalarından ve diğer bazı haritalardan yararlanarak yaptığını söylediği halde, kimilerinin x-files tadında senaryolara alet ettiği haritalardır.