bugün

adının doğru yazılımı Peter Tägtgren olan 1970 doğumlu isveçli efsanevi müzisyen. kendisinin bu piyasadaki en donanımlı, yetenekli, harkülade insan olduğunu söylemem sanırım yetersiz kalır. zira kendisinin özelliklerinden yalnızca birkaçı; prokduktör, vokal, gitarist, söz ve beste adamı olmasıdır. ana grubu olan melodic death metal grubu hypocrisy'nin kurucusu, kompozörü, vokali ve gitaristi. tabii söz ve bestlerin de bir çoğu yine ona ait. ayrıca yan projeleri de bulunmaktadır ki hepsinde de ayrı tatlar yakalamamktadır:

pain (industrial metal)
lock up (grindcore/death metal)
the abyss (melodic black metal)
bloodbath (death metal)

aynı zamanda marduk konserlerinde gitar çalmış, Dimmu Borgir, Immortal, Children of Bodom gibi grupların stüdyoda mixlerini yapmış, hatta therion'a bile prodüktörlük yapıp, piyano çalmıştır.

özetle ben bu adama ne desem az kalır...

(bkz: sen insan değilsin)
elf gibi adam, hem yetenekli hem çalışkan."gırtlağına guvvet yiğidim!" diyerek nonoş eğilimden uzak, ama içten seslendiğim adam.
vokali de gitarı kadar kuvvetli olan çok yönlü semi god.
kendi grubunda iyi işler çıkartıyor.ama nedense prodüktörlük yaptığı gruplara hep yazık oluyor..
(bkz: immortal)
son röportajında "klip çekimi için istanbul'daydık" gibi bir cümle püskürmüş. ne zaman geldin ulan, neden benim haberim yok.
Çalamadığı enstrüman sayısı yok denecek kadar az olan kaliteli müzisyen. Zira sesini brutal sularda kullanmasa müzik adına çok daha fazla şey ifade edeceğini düşünüyorum ki anette olzon ile yaptığı pain düeti bunun en güzel kanıtıdır ve aynı zamanda şarkının klibi de istanbul'da çekilmiştir.
dün gece yarısı bana bağğğzılarının insanlığını sorgulatmış ; çalmadığı müzik aleti neredeyse olmayan, ilk gençlik yıllarında müzik aşkını ebeveynleri ile beraber oturduğu evin garajında yakın arkadaşıyla kurduğu grupla bilfiil yaşamaya başlayan; o zamandan bu zamana bizzat kurduğu gruplar yanında nice grubun prodüktörlüğünü de yapmış kelimenin tam anlamıyla aşmış bir müzisyen ve sanatçı amma en çok da harbiden güzel insan.
Aşmış müzisyenliği için bir kaç kelam;
Şu aralar pain coming home turnesi kapsamında konserleri devam etmekte grubuyla.
till lindemann ile beraber kurduğu lindemann'ın skills in pills albümüne hayranlığımı bi nebze şurda ifade etmiştim (#33336513) . Albüm kararı arkadaş oldukları Till Lindemann ile tekilalı bir gecenin sabahında alınıyor. Tüm sürecin hikayesi pek hoş da kayıtlar Peter Tagtgren'in stüdyosunda yapılıyor. Tabii ki tüm enstrümanları Peter çalıyor , sözler Till'e müzik ve düzenleme Peter'a ait. işte youtube'da Peter'ın düzenleme esnasında çekilmiş bir videosu var ki; bateri çalarken ara verip anlatıyor ki öyle egosuz öyle olması gerekeni yapmaya çalıştığını söyler gibi; metal god lığın çokkkk ötesinde harbi bir müzisyen olduğu kazınıyor belleğinize. O bölüm https://youtu.be/d8GWczHiyRc

Gelelim harbiden güzel insanlığı ile bana bağğğzılarının egosantrik insanlığını sorgulatmasına.

Facebook'taki hesabında bir uyarı metni yayınlamış; çok fazla adımda hesap var burdan paylaşmadığım bir şey benim adımla başka bir hesaptan gelirse emin olun bullshit diye. Ve altında yazan hayranlarına cevap veriyor. Facebook'u aktif kullanmadığımdan tesadüfen gördüm. Kendisini bir dönem aktif olup bıraktığı instagramda heycanla takip ettiğimden; instagramda neden artık yazmadığını sordum. Tabii içimde kalmasın diye; yoksa cevap vereceğini zerre düşünmüyorum. Harbiden cevapladı ; hem de özür dileyerek instagram hesabı olduğunu unuttuğunu instagramın bu kadar önemli olup olmadığını filan sordu. Bir hayranı daha bana destek çıktı; ig'de daha aktifiz diye. Ve bomba bir saate kalmadan instagramdan paylaşım yaptı iki tane.
Demem o ki; sevgili ve saygıdeğer Peter o kadar üne; yeteneğe ve hayran kitlesine sahip metal god Peter hem hayranlarına cevap veriyor hem de ricalarına hemen karşılık veriyor. kendisinin pr'a ihtiyacı yok; zaten konser biletleri, albümleri hayranları tarafından yok satılıyor ama o bu kadar şöhret ve zenginliğe rağmen insan olmayı başarıyor hala. Gözümün önüne bağğğzı insanlar geldi o an; onlar Peter'ın yerinde olsa ne yaparlardı dedim; cevabım şu an olamadıkları gibi o zaman da niceliği aşan nitelikli gerçek bir insan olamayacakları oldu malesef . veeee bu aydınlanma için gökyüzündeki yıldızlara, yeryüzündeki özel yıldızlardan biri Peter Tagtgren'e şükran dolu teşekkürlerimi en kuantumsal gönderdim. iyi ki böylesi güzel, özel insanlar var ve dünya onlarla her zaman olduğundan çok daha güzel ...

Bu da Pain'in Coming Home turne konser ve backstage görüntüleri ağırlıklı; Lindemann albümünün de iki harika klibini çeken deli dahi yönetmen Zoran Bihac imzalı Coming Home Official klibi. Pain'in Hamburg konserinde bir şarkılık sahneye çıkıp Lindemann'ın ilk canlı performansını beraber gerçekleştirdikleri Till Lindemann da o gecenin sahne arkası görüntülerinde klipte arzı endam etmekte.
Yüreğine sağlık, ruhuna güzel ilhamlar Peter ...

https://youtu.be/KGLVkREXAHw