barcelona yi alanin 1-0 onde basliyacagi oyundur.
(bkz: thierry henry)
uykusuz geceler icin en güzel nedenlerin arasına girecek olandır.
büyük ilgi gören pro evolution soccer serisinin çıkması heyecanla beklenen oyunudur.
Pro Evolution Soccer serisinin çıkması muhtemel son oyunu.
türkiye süper ligini lisanslı olarak bünyesinde barındıracak oyun.
parmaklar hissedilmeyene kadar oynanacak heyecanla beklediğimiz oyun.. gerçi yeni transferlerden sonra manchester united ve barcelona için;

(bkz: god mode on)
konami nin en iyi oyunu olacak oyundur.
(bkz: yok artık)
(bkz: ebenin amı ali sami)

oyun sanirim böyle yapiliyor.
konami'nin oyun hakkında (bkz: biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu) diyebileceği oyun olması beklenen oyun.
yüz modelleri ile ağızları açık bıraktıran oyun.
1.1gblık demosu benim kotama vız gelir diyenler için linkler aşağıdadır;

http://www.winningelevenblog.com/
oyun demo linkleri aşağıdadır;
Download Ülke

PES 2008 DEMO - 4players.de

PES 2008 DEMO - metaboli.fr

PES 2008 DEMO - gamershell.com

PES 2008 DEMO - pcaction.de - uyelik gerekli

PES 2008 DEMO - pcgames.de - uyelik gerekli

PES 2008 DEMO - gamesfire.at

PES 2008 DEMO - jeuxvideo.fr

PES 2008 DEMO - worthdownloading.com

PES 2008 DEMO - up2games.de

PES 2008 DEMO - gameupdates.org

PES 2008 DEMO - gamona.de

PES 2008 DEMO - gamezone.de
ufak çaplı bir inceleme yapalım.

arabirim, bir kaç yıldır kullanılan formattan sıyrılmış. sanki ilker yasin in sunduğu santra mıydı neydi onun animasyonlarını çalmışlar gibi bir alanda(hatırlamayan bilmeyenler için diyelim, gece maçı öncesi boş stadın ortasından yayın yapılıyormuşcasına) dev bilbordda akan yazılar halinde menu başlıklarını görüyoruz. bir master league yapınca insan bütün menuleri ezberliyor zaten, olmasa da olurmuş.

derken zorunlu girmemiz gereken exhibition bölmüne ayağımızı basıyoruz, ev sahbimi yoksa deplasman takımı mı olacağımızı belirlediktikten sonra, dünya üzerinde ışıl ışıl yanan şehirler ve alışık olduğumuz takım pencerelerinden oluşan takım seçme ekranına geliyoruz.

derken formasyon yapabileceimiz ekran. buraya kadar her şey aynı. daha önce oynamış olanlar hiçbir yabancılık çekmeyecektir. maçı başlat dedikten sonra kolları biraz insan üstü kıvır kıvır futbolcuların maça hazır görüntüsüyle helecanla çarpıyor kalbimiz.

fakkaaat topa dokunmasıyla o heyecan yerini paniğe bırakıyor. aman allahım demekten alı koyamıyor insan. meşin yuvarlak yerine bu zıp zıp zıplayan kauçukumsu plastikimsi top kullanıldığını sanıyoruz. e dolasıla top fazla havalanmıyor. havalansa bile sanki içi civa doluymuşcasına küt diye yere çakılıyor. top adam çarpacak sekecek filan diye beklerken tilt oynurmuş hissi yakalamaya başlıyor insan.

topun vehametini demoya verdikten sonra kemikleşmiş taktiklere dönmeye çalışıyoruz. fakat ileri uç oyuncuları nedense orta sahayı topla geçen takım arkadaşını görünce savunmadan pandik yemişcesine kaleye depar atıyor. haliyle bol ofsayt bol el kol sallayan ucubeye yakın futbolcuların animasyonlarıyla karşılaşıyoruz.

grafikler süper diyemeyeceğim, çünki seyirciler hala kartondan. ayrıca futbolcuların suratları saçları ne kadar benzese de vücut yapıları biraz orantısız mı olmuş artık, yoksa açıdan mı bilmiyorum, göze hoş gelmiyor. koşarken bacaklarını yukarı çeke çeke topun peşine takılıyor oyuncular. baya salak gözüküyor

paslara gelelim. topun ağırlığı pasları oldukça etkilemiş. çoğu pas yerden ve cilet şeklinde gidiyor. e tabi ibrahim üzülmez üst üste 5 kere cilet gibi kesince topu "hadi leen" demek boynumuzda borç oluyor. paslardan kontrollere gelelim. müsabakanın kaleci degajını havada uçarak önüne düşüren süper yeteneklerin maçına dönmesi en fazla 5 dakika sürüyor. şut atan futbolcunun topunu göğüs stobuyla karşılayan savunmalar olamaz bu pes 2008 olamaz dedirtiyor.

ben 4 maç yaptım genel olarak oynanışa ve hareketlere ağırlık verdim. yine de 1 saat öncesinde pes 6da modifiye beşiktaşla porto ya gol yağdırmışken, beşiktaştan kat kat üstün brezilya, arjantin gibi takımlarla gol atma becerisini gösteremedim. hoş sadece bir gol yedim, 1 de penaltı kaçırdım.

top sürüşte adamın yanından atıp geçmek tarih olmamış ama epey zorlaşmış. fakat bileği kuvvetli oyuncularla yavaş savunmalara kısa mesafede çalım atmak çocuk oyuncağı olmuş. onun dışında top futbolcuların ayağına yapışık gözüküyor.

sonuç olarak, demo olmasından kelli pes 2008 e bir şans daha verme gereği duyuyorum. lakin bu haliyle son 5 yılın en kötü pes i, ki bu da pes 2 den kötü olduğu anlamına geliyor. konami sapıtma diyerek pes 6 ya geri dönüyoruz. "... adriano vurdu dönen top delgado ve yarım voliyle goool... "
128mb ekran kartlarında kasan oyun.
256mb ekran kartlarında süper bir şekilde oynanmaktadır. oyunu izlerken pes6ya göre biraz daha yavaş gözüksede, oynarken bu yavaşlık pek hissedilmiyor. ayrıca oyun yapımcıları bu sezon cristiano ronaldo ile anlaşmışlardır. bu sebepten topu alan ronaldo rahat durmamakta. top sürerken illaki hareket yapacak, yön değiştirirken topuğuyla topa yön verecek, şut felan çekerken feyk atacak. bütün bu hareketleri ekstra tuşa gerek kalmadan standart olarak yapmakta.
futbolcularin arkadan notre dame* gibi gorundugu hayal kirikligi yaratmis pes surumu.
tahmin ediyorum son yıllarda oynadığım en gerçekçi spor oyunu. kendimi gerçekten ribery'i falan yönetirken hissettirdi. oyun o kadar zorlaştırılmış ki daha önce ki pes serisinde hangisini açarsam açayım en zora aldığım ilk maçlarımda her zaman kazanmışımdır. fakat bu sefer öyle bir ters tepti ki brezilyayı almış olmama rağmen türkiye'den 6 yedim 1 attım. uzaktan çekilen şutların gol olma olasıığı arttırılmış sanırım ki bu da gerçekçilik kazandırmış. dünya da artık kale önünde ki güçlü savunma her zaman uzaktan şutlarla açıldığı düşünülürse gerçekçi olmayan bir tarafı yok hele ki şutu kaka adriano gibi insan üstü yaratıklar çekiyorsa.

neyse gelelim top ağırdı yok kauçuktu gibi değerlendirmelere. hayır top kauçuksa nasıl ağır oluyor, ağırsa nasıl kauçuk oluyor. fifa 2008 oynayında görün topun kauçuktan nasıl olcağını. en azından top futbolcunun ayağına yapışıp gitmiyor fifa 2008 de ki gibi.

gelgelelim oyunun kendi içinde ki zekasına. tahmin ediyorum artık gerçek futbol zekasına bu kadar yakın bir oyun anca tekrar konami tarafından yapılır. kontrol etmek için pes 6 yı açıp kontrol ettim sonrasın da tekrar pes 2008 i açtım ki evet anladığım gibi. orta saha da topu bir futbolcunuz mu aldı, o topu aldığında etrafınız da ki herkesin size göre bir konuma geçmeye çalıştığını farkedeceksiniz. hele ki ceza sahasına yaklaştığınız da forvetlerin sürekli boş alanlara kaçma azmi defansların sürekli peşlerinden koşması gözlerinizi yaşartacak kadar gerçekçi.

sanırım yenilmekten sıkılmadığım sürece oynayacağım bir oyun daha yarattı konami ve buradan kendisine teşekkürlerimi iletirim, ayrıca da 6-1 yenilmenin acısıyla ettiğim küfürleri de geri alırım. i love you konami.
demosunu indirip denedigim oyun. gayet kötü tamamiyle fifa nın aynısını yapmışlar. hiç hoşuma gitmedi. ama *
oyunun doğru ismi pes 2008 dir.
ilginç gollere tanık olabileceğiniz bir oyundur. gol atmak ve yemek diğer oyunlara göre kısmen kolaylaşmıştır.
(bkz: pro evolution soccer 2008)
psp için çıkıp çıkmayacağını merak ettiğim şey.
oynamaya doyulamayan bir oyun yapmıştır konami ellerinden öpesim geldi yapanları. bir yorum yazmakla asla hakettiğini veremeyeceğimi anlayarak 2. bir entry ile bu borcumu onlara ödemeye çalışmakta olduğum oyun. oyunu bütün özelliklerini geçtim sadece penaltı atışlarında kaleci olduğumda sahayı gördüğüm açıyı bile düşünerek beni benden almış oyundur. buyrun efendim sizde bakın:

http://img297.imageshack....mg297/5381/penaltikg5.jpg
football manager 2008 den sonra torrent alemine düşen,7gb lık boyutuyla ne var lan bunun içinde dedirten oyundur.
blue-ray ve çift katman dvd olarak piyasaya sürüldüğü için 7 gb olması normal olan oyun. haa içeriğinde ne var bilemem. bilmek de istemem zaten.
kusursuz kelimesinin konami oyun yapımcıları tarafından insanlığa sunulmuş hali. farkındayım boktan bir cümle, zira oyunu oynadıktan sonra insanın cümle kurası gelmiyor. mimiklerle ifade edebiliyor duygularını ancak.

http://www.raid-5.com/rav...8-7-99/andre-suprised.jpg