bugün

faydası var.
mesela şimdi ben oruç oluduğum için silik olma pahasına ağızıma geleni yazmıyorum ve bu user ın 7 ceddi ucuz kurtulmuş oluyor.
(bkz: daha ne olsun)
bırakın yararını zararını allah için senede 30 gün bir şey yapıyorsun çok mu!! irdeleyip tuzunu çıkarmayın... tutan tutsun, tutmayan tutmasın kardeşim de denilebilinir..
manevi felan vardır tabi ama fiziksel konuda ben de tamamen katılıyorum. ama elbette "banane".
aferim iyi tespit, evet benim tuttuğumun orucun sana hiç faydası yok.
manevi faydalarının yanında elbette ki biyolojik faydalarının o kadar da önem arz etmediği bir ibadettir. ayrıca uygulaması bakımından een kolay olanıdır çünkü yılda sadece 30 gündür, iftar sonrası da zaten önüne gelen ne varsa götürme gibi bir durum söz konusu değil çünkü karnının aç olmasına rağmen manevi bir tokluğun had safhasına geldiğin için bir bardak su sanki tüm ihtiyacını karşılamış gibi oluyor... oruç tutmayanın asla ve asla bilemeyeceği bu manevi hazzı yaşamayanlar kayıp içinde olduklarının keşke farkına varabilselerdi...
yahu bu ne ya farklı, marjinal mı olunuyor böyle başlıklarla. anlamadığım ne kaşıntısı insanı böyle bir düşünceye itebilir ki?
oruç tutan kişi zaten diyetisyen ne dedi? londra fedaisi ne söyledi? bilim ne deney yaptı? diye düşünerek tutmuyor orucunu a benim fedailer güzelim.
oruç tutan kişi başka şeylerin derdinde, sen bunu asla anlayamazsın.
kimin ne dediği umurumda değil ama benim reflüden ses seda yok.ilaç kullanmdaığım halde hiç sorun çıkarmıyor.ramazandan sonra da mı oruç tutsam acaba.
ibadetleri dünyevileştirme çabaları...
konu hakkında hiç bir bilgisi, tecrübesi...vs si olmayan çok bilmiş yavşak önermesi.
(bkz: ota boka yarar arayan pragmatik insan)*
aç kalmanın ne gibi faydası olabiliriki uzun bir süre hiç bir şey yemediğinden iftar olduğu zaman var olduğunu iddea ettiğiniz allah ne verdiyse onu yiyorsun. kilonda artmaya başlıyor
her şeyin en az bir yararı ve zararı vardır gerçeğiyle çürütülebilecek önerme. bir de bir şeyi yarar veya zarar olarak tanımlamak da kişiye göre değişir.
hatta orucun zararları olduğundan katıldığım düşünce.
örneğin, oruç tutmak kan şekerini düşürür.
ağızda küfür, akılda pislik, kalpte fesatlık varsa doğru bir durumdur. aksi halde nefsi terbiye etmek ruhen ve fiziken yararlıdır.
yazarın nefes almasının hiç şekilde bize faydası olmaması...
http://www.uludagsozluk.c...C3%BCcuda-faydalar%C4%B1/

http://saglik.haber.pro/h...anin-faydalari-25712.html
kendinizi kandırmaktan vaz geçin... bu söylemler sadece kaçış, bahane ve zor geldiği için aranan kılıftan öteye gitmeyen söylemler... mantıklı düşünüldüğünde sadece manevi faydaları için bile yılda sadece ve sadece 30 gün seve seve Allah rızası için, kendi adına; kaldı ki; tüm ibadetler asıl insanın kendi adınadır çünkü haşa Allah senin namazına veya orucuna elbette ki muhtaç değildir, amaç meneviyatı güçlendirip kendisine yakın olmak, kendisini tanımaktır... insan olduğunun bilicini kavramaktır...
oruç tutmak, bedeni ve ruhu terbiye etme şekillerinden biridir.
yanlış önermedir. mesela şu an oruçlu olmasam bu çok fena küfür edebilirdim ama etmiyorum çünkü oruçluyum.
haram olan her şeyin vücuda bir şekilde zararı, farz olan her şeyin vücuda bir şekilde yararı vardır. merak eden gitsin baksın öğrensin kardeşim. ahiretteki faydalarından bahsetmeye gerek duymuyorum zira bu soruyu soran beyinlerin ahiretteki fayda kavramını anlamalarını beklemiyorum. müslümanların tamamı ibadetlerini allah rızasından başka hiç bir şey gözetmeden yapar.