bugün

Ege Denizi 'nde en büyükleri Rodos olan irili ufaklı 12 adanın toplu adıdır. Uzun süre Osmanlı Devleti'nin egemenliğinde kaldıktan sonra Trablusgarb Savaşı sonunda imzalanan Ouchy Antlaşmasıyla 1912 yılında italya 'ya emanet edildi. Lozan Barış Antlaşmasıyla italya 'ya verildi. II. Dünya Savaşı'ndan sonra 1947'de imzalanan Paris Antlaşmasıyla Yunanlılara savaş tazminatı olarak verilmiş bugünkü statüsüne kavuşmuştur. Bölgedeki bazı kayalıkların durumu net olarak belli olmadığından zaman zaman Türkiye ile Yunanistan arasında sorunlar yaşanmaktadır.
burnumuzun dibinde olup da bizim olmayan adalar..
ne zaman detaylı bir ege haritası görsem kafayı yerim bu adalardan dolayı ..
en azından insan ege denizi'nin ortasına bir çizgi çeker , gerisini verir yunan'a , e biz hepsini de alsaydınız demiyoruz ki ..
koşullar neyi gerektirdi bilmiyorum ama gerçekten tarihi bir hatamız olarak algılamışımdır hep ..
hatta itiraf ediyorum ; ismet inönü'yü sırf bu adalar mevzuundan dolayı sevemedim bir türlü..
(bkz: rodos)
(bkz: istanköy)
(bkz: kerpe)
(bkz: kaşot)
(bkz: leros)
(bkz: harki)
(bkz: tilos)
(bkz: patmos)
(bkz: nisyros)
(bkz: sömbeki)
(bkz: astropalya)
(bkz: kalimnos)
yüzyıllarca bizde kalıp,sonradan yunanlıların eline geçen adalar.
ismet paşa'nın "bizde denizcilik gelişmemiştir buraları idare edemezdik o sebeple terkettik" diyerek yunanlı ahbaplarına hediye ettiği adalar. imar ve iskan tapuları hala türkiye'nin elindedir.

zırcahil laikçiler der ki 1947'deki nüfus sayımına göre yunan'a terkedilmiş. 1947'de batı trakya'daki türk nüfusu yunan nüfusunun 3 katı fazlaydı. peki buna rağmen çok sevip taptığınız ismet paşa, neden batı trakyayı alıp türkiye'ye katmadı da nüfus fazlaydı diye ege adalarını yunan'a hediye etti? çocuk mu kandırıyorsunuz siz.
bütünleşik avrupa'da, nato'ya üye iki ülke arasında herhangi bir stratejik önemi yoktur. artan füze menzilleri dbu adaların bu kadar yakın olmasını artık eskisi kadar mühim kılmamaktadır. VERiLMESi TABi Ki YANLIŞTIR, ismet inönün pasif dış politikası nedeniyle verilmiştir. paşanın amacı ülkeyi bir tutmak olmuş, fırsatlara aç gözlü yaklaşmamaıştır. keşke verilmeseydi, sonuç itibari ile şehit verilerek alınmış ecdad toprağıdır. TARiHSEL ÖNEMi bu açıdan REDDEDiLEMEZ.
on iki ada deyince sadece orda on iki adet adanın anlaşılmaması gerekir. irili ufaklı bine yakın ada vardır. onu geçtik ulan gardak kayaları için birbirimize giriyorduk bildiğin taşlık.

gel gelelim hukuki zeminine adaları yunanlılara terk ettiğimiz söylenemez çünkü lozan ve daha sonra montrö antlaşmaları ile yunanistan'ın buraları silahlandıramaz. bir halttan anlamayan sevgi pıtırcıklarına şimdi 12 mil kıta sahanlığı dersi vermeyeceğim. cehaletten kurtulmak istiyorlarsa oturup araştırsınlar.

demek istediğim adalar yunanistan da olabilir lakin bu onların istediği anlamda kullanma hakkı vermez. hukuki açıdan bu böyle.

hiştt burda türkler var akıllı ol.
ismet inönü ye bu adaları neden verdiğini soran bir adalet partili seçmene şu cevabı verdiği rivayet edilir: ben adaları verdim ama babanı vermedim.
yunanistan kendinden kilometrelerce uzaktaki bu adalara hizmet götüreceğim diye battıkça batmaktadır. iyi ki bizim değiller, hem yakın hem akçomar yok istedikçe gidiyoruz...
Tek kurşun atmadan yunanistan’a bırakılmıştır. işte cesaret bu.
daha once cok defa anlatildigi gibi adalari cumhuriyet doneminde degil oamanli doneminde kaybettik. yunanlilara kaldigi paris antlasmasinin 2. dunya savasina katilmama basarisini gostermemizin ardindan gelen yillarda imzalandigi unutulmamalidir.
ismet Paşa'nın kendinden emin bir şekilde alınıcak yerlere ismini yazmadığı adalardır.
(bkz: Keşke bizim olsa)
hepsi kolayca alınırdır bir savaş çıktığında. ama hepsine ayrı ayrı asker göndermek askerleri orada tutmak maliyetlidir ve savaşta askerleri küçük adalara bölmek ana kara için asker kaybı demektir. zamanında geri almamış olmamızın sebebi bunlar olan adalardır.
Paris barış konferansı neticesi yunanistan a verilmiş adalardır.
her ege haritası gördüğümde deliriyorum. tam olarak tarihi bir hata... hiç alakası olmayan birine baktırıp '' bu adalar hangi ülkenin sence? " diye sorsan türkiye diyecektir.
Ulan içim acıyor görünce. Bizim diyememek adamı sinir ediyor.
Trablusgarp savaşı sırasında italya tarafından geçici olarak el konmuştur. Balkan Savaşı başlayacağı anlaşılınca bu adalar Osmanlı tarafından italya'ya bırakılmıştır. Misakı Milli sınırlarımız I. Dünya savaşının sona erdiği anki sınırları içine aldığından 12 ada Misakı milli sınırımız içinde yer almamıştır.
uşi antlaşmasıyla italya'ya verilmiştir.
geçici olarak demeyin kalbinizi kırarım. o adaları birkaç sene sonra italya'nın iade edeceğine inana padişahın kafasını sikim amk.
küba da 1900'lerin başında guantanamo'yu abd'ye kiraladı. Eee sonuç?
ikinci abdül de kıbrısı geçici olarak ingilize vermişti. sonuç?
bir de ingilize veriyor lan. dünya'da verilmesi gereken son devlet. tilki siyasetin zirvesi olan ülke amk.
Bazı sığırlar tarafından lozan antlaşmasında kaybedildiği sanılmaktadır. Padişah tarafından sözüm ona geçici olarak italya'ya bırakılmıştır. O dönemki padişahın mallığıdır. Ulan padişah niye vermiş diyceğinize lozan'da niye almadık diyorsunuz. Hatta bunu bile demeyip lozan'da kaybettik diyorsunuz. Osmanlı birçok toprak kaybetti, dönüp onları da mı lozan'da kaybettik diyceksiniz? iki yüzlü sığırlar.. bunu da şuraya bırakıyorum ki iki yüzlü sığırlığınız kanıtlansın.. ingiliz zırhlısıyla kaçan "last sultan":
-------------------
Between the wars
On 17 November 1922 Malaya carried the last Sultan of the Ottoman Empire, Mehmed VI, from Istanbul into exile on Malta (and later San Remo). In August–September 1938 she served in the port of Haifa during the 1936–39 Arab revolt in Palestine.[9]
-------------------------

(bkz: https://en.m.0wikipedia.o...vcmcvd2lraS9ITVNfTWFsYXlh)
On iki ada bir il olarak geçiyor Yunanistan'da. Bunlardan biri Bodrum dan görülen kos yani istinköy adası. Suan oradayım da.
Akp döneminde tam olarak teslim edilmiştir merak eden tansu çiller dönemine bakabilir.
Lan bari rodosu bize versinler. Yalova kadar ada. Dibimizde la.
kendi sınırlarımıza bir hayli yakın olup bize ait olmayan ada-adalar.
erdoğan ın siyaseti yüzünden karşılıksız yunanistan a bırakılan adalardır.