uyanıklık yapanlara yöneltilen bir sorudur
memleket nere. alternatifidir bu sorunun.
babamın alışveriş yaparken tüm satıcılara sorduğu ve de cevabı ege trakya ve akdeniz dışından ise mutlaka hemşehri çıkmalarına yarayan soru cümlesi..

(bkz: babam gibi olamamak)
büyük şehirlerde sorulan soru.
"nerelsn seen?" gibi vurluganabilecek bir soruyu 0,6 saniyede söyleyebilen denizlili amcalar da vardır ki aman aman. tüm cümleleri böyledir hatta.

diyaloglarda vurgulu bir sss harfi zinciri dışında bir şey anlaşılamaz, denizliye yeni gelmiş öğrencilerin her birinin en az bir defa esnafla yaşadığı bir geyik türüdür.

- bi winstın. (istenir)
- nerelsn seen?
- buyur?
- tavslımın sen? (tavaslı mısın)
- ya bi git amca yaw...
- örencimissn ssen? (öğrenci misin?)
- hayırlı işler. *
birtakım çevrelerde henüz tanışma safhasında olduğu birine daha adını bile sormadan sorulan soru. kimliğimi belirleyen şey nereli olduğummuş gibi. sahi nereliydim ben?!
devamında içindenmi diye sorulan boş muhabbet
genellikle polislere yöneltilen bir sorudur. işin ilginç tarafı her zamanda hemşehri çıkılır. fakat emniyet mensubu hiç önemsemez bu işi. (bkz: toprağım)
memlekete göre insan değerlendirmesi yapacak olan insan profilinin tipik sorusu..
yurdum insanının sizin hakkınızda kısa yoldan çözüme varma yöntemidir. sizin x yerli olduğunuzu öğrenen bünye 'aaa, yoksa sen y misin?' diye sorar, kategorize eder, şekle şemale sokar ve rahatlar!

sizin doğduğunuz ve büyüdüğünüz yeri kabul etmez, annenizin nerden olduğuyla da pek ilgilenmez. varsa yoksa babanızın nereli olduğu, kütüğünüzde yazan yazıdır. sen x'li isen kesin şöylesindir, düşüncen, yaşayışın o yöndedir! bu değişmez.

örneğin türk bir baba ile gürcü bir annenin çocuğu iseniz siz sırf türksünüzdür. melez olma şansınız yoktur. *
cevap olarak "konstantinopolis'liyim" dediğinizde karşınızdakinin beş on saniye düşünmesine sebep olan soru.

eğer faşistse burnunuzu koparır. yok eğer bir insansa "şaka yaptın biliyorum hehe" der. siz de "e tabi ki." dersiniz.
(bkz: where are you from)
en çok taksiciler tarafından sarfedildiğini düşündüğüm soru cümlesidir.
bir exchange öğrencisi tarafından "adanalıyem Allahın adamıyem" diye cevaplanınca hep sorulan cok sevilen sorudur.
yurdum insanının olmazsa olmaz ritüeli.

bu soruya cevap vermek zordur. hele ki konuyu uzatmadan yalnızca bir cevap ile olayı bitirebilmek emre kongar ile mehmet barlas'ı öpüştürmekten* daha zordur. gönül ister ki "x'liyim." densin ve bitsin herşey.

üzülerek söylüyorum; bu mümkün değil.

bunun daha "aslen?"i var, "baban nereli?"si var, "baban nereliyse sen oralısın"ı var,
"yok canım x'li değilsin sen y'lisin işte."si var, içindeni var dışındanı var..

kısacası sevmediğim sorular listesinde zirveye oynuyor kendileri.

(bkz: memleket nere)
- Nerelisin?
- Erzurum.
- Ha, doğulusun yani.
- Evet, doğu. istanbul'a göre yani; ama iran'a göre de batıdayız. Hem sende aynı oranda Yunanistan'a göre doğudasın, doğulusun yani, benden az olmayacak derecede hem de. Anlayabilsen; dünyadaki herkes yek diğerinden az olmayacak derecede doğulu ve bir o kadar da batılı. Dünya yuvarlak nihayetinde değil mi?
- Evet, şey sen de haklısın tabi. kem küm...
- Hem neden o kadar yüksekten bakıyorsun? Erzurumun rakımı buradan yüksek halbu ki.
- Hö...
Dünyanın en saçma ve buram buram ırkçılık kokan soru cümlesi. Sanane yarram nereli olduğum öğrenince ne olacak? Kürdüm veya Türküm ne olacak yani. insan olun artık amk ibneleri. Lan zaten adamın sivesinden belli oluyor Doğulu veya Karadenizli olduğu. Sen ne diye küçümseme amaçlı o soruyu soruyorsun. Neyse gece gece küfür etmeyeyim.
+ karslıyım.
Diye cevap verdigim dunyanin en normal sorusu. Akabinde ya neresi orasi denir aciklamaya calisirim, ya unlu seylerden bahsedilir, biraz daha bilgi sahibi olanlar terekeme mi, azeri mi, kurt mu oldugumu sorar, ona gore muhabbet baslar.
Hicbir zaman sorun olmaz.
Niye sorun olsun ?
Nereliyim ben ? Karsliyim amk...
(bkz: kaç yaşındasın sen)
Şebinkarahisar dedikten sonra gözlerime anlamaz şekilde bakan insan topluluğuna Giresun a bağlı ama aslında Sivas diye cevap verdiğim soru olur kendileri.