bugün

geçmişte veya yakın zamanda feodalitenin bu ülkelerde olmamasıdır.
(bkz: cahillik)
Daha cok dine onem verdikleri icin ilimle pek ugrasmadiklarini dusunuyorum. hurafe, batil inanc gibi seylerde o ulkelerin gelismesini onluyo aslinda . Yoksa arabistan , libya gibi ulkeler gayet zengin.
Elektronik herşeye gavur icadı deyipte evinde hepsinden bulunan tiplerdir.
araba gavur icadı o zaman deveye bin
elektrik gavur icadı o zaman mum ışığında otur diyemiyorum araştırsak mum bile gevur denilen adamların icadıdır kesin.
Şu anda yazdığımız bilgisayarda o gevurların icadı bu işte bi terslik var ya anlayamadım gitti.
dinin, sosyal konumlarını korumak isteyen cahillerin elinde bir araç olarak, ilerlemeyi imkansız kılan durgun bir sosyal bir yapıyı yüzyıllar boyunca sürekli yeniden üretiyor olması temel geri kalma nedenidir. buna bir de kalkınmış emperyal güçlerin bu yapıyı sürekli beslemesi eklenebilir. bu halde, çağa ayak uyduramayan ve emperyallerce devamı desteklenen tutucu bir yapının kalkınması düşünülemez. bağımsızlık ve tutucu yapının kırılması, ilaç budur.
dini yanlış anlamalarıdır. kur'an ı anlamadan okuyup, hiç bir bilimsel gelişmeyi takip etmeyen insan peygamber efendimiz in iyi müslüman diye tabir ettiği insanlardan olamaz. kur'an ı dikkatli okuyan bir kişi zaten karşılaştırmalar yapmak ve benzerlikler bulmak için bilimi inceler. ama günümüzde bunu yapan müslümanlar pek azdır maalesef. ondan sonra bazı kesimden insanlar da bilim ile kur'an ı ayrı tutarlar. yazık.
islam dini kusursuz diyemezsin. islam dini diğer bütün dinler gibi baştan aşağı kusurludur. Dine hiç kimse, ama hiç kimse kusursuz olduğu için inanmaz. Zorunlu tutuldugu icin inanır. Cehennemle korkutuldugu için inanır.
Siz hala kusursuz olduğuna inandırın kendinizi tabi.
(bkz: aşağılık kompleksi)

sen kendini sevmezsen kimse sevmez.
o kadar çokdur ki saymakla bitmez. (bkz: entry girerken üşenmek) *
GELiŞiRKEN GÜNAHA GiRME KORKUSU OLABiLiR.
ateistlerin papağan gibi tekrar etti yalanlardan biridir.
osmanlı 600 küsür yıl eşşeğin siki yüzünden mi varlığını sürdürdü yada selçuklular ?
bisimlete şeytan icadı, matbaaya gavur icadı, bilgisayara deccal diyip kullanmamaları herşeyi açıklıyor heralde.
yıl olmuş 2013 bilgisayar kullanmayan yada bilgisayar altyapısı kullanmadan ne yapabilirlerki.
dubai mi gelişmemiş evlat sorunu akla getirendir.
Müslüman ülkelerde genellikle batının yetiştirdiği müslüman görünümlülerin idareci olmasından kaynaklanan durumdur. Müslümanız çalışmıyoruz falan bunlar ayak. Haftada 72 saat 800 tlye çalışan milyonlar var bu ülkede.
dedikoducu olmalıdır.
bastırılmışlık.
en genel tabirle, müslüman ülke olduklarından dolayıdır. ülkelerin dini olmaz. din insanlar içindir, insanların içindedir.
hep baştakilerin kendi menfaatine çalışması,
kanunları, kuralları ve yasakları kendi yararına uydurması,
sürekli kendi cebini doldurması.
herşeyi, yasak, haram, günah vs. etmeleri...

bunların en başında, din sömürücülüğü geliyor tabi.
bu ülkelerde islam dinini kıçından anlayanların çok olması.
at gözlükleri ve yobazlıktır efendim.
Özgür düşünce ortamı olmayışı ve refah seviyesinin yüksek olmayışıdır.
yeterince dusunmemekten kaynaklanmaktadir. herseyi tanridan bekleyip, kendisini aciz duruma atmaktir. ornegin samanyolu ve kanal 7deki diziler. tamda zenginlerin istedigi gibi kole bi halk.
-kaderci düşünce yapısı-
örn: amarika dünyanın yöneticisi, bizim elimiz kolumuz bağlı bla bla...
-hortumcu hükümdarlar-
bir halk nasıl olursa yöneticiler de ona göre olur. kabul edelim 'bana dokunmayan yılan bin yaşasın'cı bir toplumumuz var.
-fayda sağlamaktan uzak, teoriye dayalı, ezberci eğitim sistemleri-
-dışa bağlı ekonomik sistem-
örn: türkiye'de üretilen yabancı markaların türk markalardan daha çok rağbet görmesi sonucu türk markaların işlevini yitirmesi. (tofaş böyle bitti mesela) üstelik türk üretim malları kötü değildir, en iyi kumaşlardan biri türk kumaşıdır.
-üretmekten çok tüketmeye odaklı, gelişmiş beyin kapasitesi azalan bir halk-
bakınız: haftasonları. insanlar avm'e akın eder.
sonuç olarak (bkz: consume obey die)
samimi bir ateist olarak söylüyorum; islamın çok ön planda olması, kötü yorumlanması ve kullanılmasıdır.
müslüman olmaları.