bugün

(bkz: cehalet)
diğer insanlar tarafından hoş karşılanmayacak hareketlerin ne olduğunu teşhis edecek görgü ve terbiyeye sahip olmayanların sahip olduğu özellik.
yolculuk esnasında geçen bir diyalog:
-öğrenci misin?
-evet
-hangi okulda?
-fen lisesi
-bizim oğlanda anadolu lisesini kazandı sen kazanamadın mı?
-yok benim puanım yetmedi(sırıtarak)
-sağlık olsun senin okulunda iyi.
dünyada ki en kötü insan modeli. bunlar için şöyle bir deyiş mevcuttur;
dağ adamı öldürür sağ adamı diye.
edit kendi ayarımı vereyim hemen; (bkz: herşeyi modelleyen insan modeli)
(bkz: seçilmiş cehalet)
(bkz: bilmediğini bilmemek)
bilmediğini biliyorum zennedendir.

(#1649303)
Türk insanının en büyük sorunlarından biridir.
tüm zamanların en büyük problemidir.
bilmediğini bilmeyen ve bilmediğini bilmediği için bildiğini zannetmek .
konfücyus şöyle özetlemiş;

cahillik; karanlık bir odada, siyah bir kediyi yakalamaya calışmak gibidir"
hayattaki en korkunç şey.
insanları en aşağılara düşüren durum, hal...
(bkz: düşman)
(bkz: cahil cesareti)
insana kendisinin herşeyin en iyisini bildiğine inandıran durumdur. örnek: semra kaynana, çelik, okan bayülgen...
mutluluk sebebidir.
cahil insan sorundur lakin, kişinin kendisi mutludur.
bilmezsen küresel ısınmayı, ekonomik krizi, ülkenin gidişatını üzmezsin tatlı canını.
kulağıma hoş gelmeyen türetilmiş kelime..

cahil kelimesi arapça kökenlidir ve aynı dilin kurallarıyla çekildiğinde karşımıza çıkacak kelime cehalettir.

arapça kökenli bu kelimeye türkçe ek getirildiğinde ise karşımıza cahillik kelimesi çıkıyor.

yani bilmemezlik olabilir belki ama cahillik olmaz. cehalet olur ama cahillik olmamalı.. *
dünya üzerinde çizilmiş sınırlar içerisinde yani ülkelerde bulunan, eğitim - öğretim + insanların yaşam tecrübelerinin, insanların zeka yapısına göre değişen durumudur.
genetik olmakla birlikte sonradan kazanılmayan özelliktir.
sadece türkye'nin değil dünyanın en önemli sorunudur.
bir türlü barışı getiremeyen, 'süper güç'lerin diğer devletleri güçsüzleştirdiği, aynı gök kubbe altında milyarlarca boş şey için birbirini yiyen insanların en önemli sorunudur.

(bkz: adem olan anlar)
karşısındaki insanı en kolay şekilde "çaresiz" duruma düşürebilendir.
çok kötü birşeydir.
(bkz: okan bayülgen/#6888615)
Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyandırınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız. (konfüçyus) çünkü bilediğini bilmeyen cahildir. bu kişinin içinde bulunduğu durum ise cahilliktir. cahil dostum olacağına akıllı düşmanım olsun demiş atalarımız. boşuna dememişlerdir elbette.
her kötülüğüm başlangıcıdır.
rahatlıktır huzurdur zaman zaman dengesiz davranır ama farkına varmaz utanmaz emeği sömürülüyordur farkında değildir zoruna gitmez sorumsuz davranır ailesi ve yakınını üzer ruhu duymaz vb. vb.
dünyanın en önemli sorunu. bütün sorunlar cahillik yüzünden çıkmıştır.