bugün

bahsettiğim kutlama ''iyi seneler'', ''mutlu yıllar'' vb şekilde yeni miladi yıla ilişkin iyi dileklerden oluşan kutlama değil. çam ağacı süslemek, hediyeleşmek şeklinde hristiyan özentisi kutlamalardan söz ediyorum.

bu tür kutlama benlik karmaşası yaşayan toplumumuzdaki kültür kırılmalarını artırmakta, bizi biz yapan unsurlardan uzaklaştırmaktadır. çocuklarımız allah'a dua edeceğine noel babadan yardım dilenir oldu. kendi bayramlarımıza burun kıvırıp özellikle kurban kesiminin karşısında duranlar yılbaşında hindi kesme yarışına giriyorlar.

tamam, demiyoruz ki kendimizi dünyaya avrupa'ya kapayalım ama kendi örf ve adetlerimizi de unutmayalım.

yeni yıla girerken kendimizi geçen yılda unutmayalım.
geçtiğimiz yıl iran devlet televizyonunda gerçekleşmiştir. bakalım bu yılda kutlayacaklar mı merak içindeyim.

bizimkilere laf yok zaten, etrafta birbirine, "meeeryy christmass" diye sarılan tipleri görmek bile mümkün.
(bkz: gelenekselleşmiş din ve sözde müslümanlık)
kimse "örf ve adet" diyerek istemediği şeyleri yapmak zorunda değildir. o gün dileyen hediyeleşir, dileyen arkadaşlarla toplaşır. bunu özentiliğie yormak saflıktır. evet toplumun içinde yaşıyoruz ve bazı görünmez kurallar var; bunlara elden geldiğince uyuyoruz fakat kendini tamamen toplumun istediği kalıba sokup ruhunu satmak onursuzluktur.
sezyuma göre eğlenceye bahanedir.eğlence de candır.gerisi laftır.
kimliğimizi yavaş yavaş sattığımızın göstergesi.

namazı-niyazı, orucu falan geçtim. bunları terketmek günahkar bir müslüman yapar bizi. ama çam ağacı süslemek, çocuklarımıza noel babadan bahsetmek gerçekten çok aşağılayıcı.
yılbaşı kutlaması, müslümanlık - hıristiyanlık ayrımından öte miladi takvimin getirdiği bir sonuçtur. nasıl ki bundan önce benimsediğimiz dört takvimde de yılbaşlarını ( farklı günlerde olsa dahi ) kutluyor idiysek şimdi de kutlamamızda bir sakınca yoktur. burada tenkit edilmesi gereken belki çam ağacı süslenmesi veya noel baba geleneği olabilir. fakat bunları da gelenek ve din saikiyle değil de yalnız o günlük bir eğlence amacıyla yaparsak, bunda bir mani olmasa gerektir. yeter ki toplumun hassasiyetlerine riayet edelim.
yılbaşı günü çalışılmadığını zanneden insanın sevmediği kutlamalardır. ben o gün yine işimin başındayım maalesef üstelik akşam 21 e kadar. ancak bana işveren kurumun merkezi 24 aralıktan itibaren 3 haftalık bir tatildeler. yani dünya devi olunca daha çok tatil yapılabiliyor. boşverin örfü adeti zaten herkes yeteri kadar düşünüyor bunları az biraz eğlenmeye bakın yoksa bu ülkede bu kadar saçmalıkla yaşamak hakkaten zor.
Neyi neddn yaptığını bilmeyen beyinlerden beklenen olası davranıştır.
bu müslüman ülkedeki gayrımüslim vatandaşların ramazan ve kurban bayramı kutlaması kadar doğal birşey.
(bkz: klişe yobaz başlıkları) her sene her yılbaşında aynı halt aynı hede.
miladi takvimi kullandığımıza göre kimseyi enterese etmeyecek durumdur. hele ki "ülkenin dini" diye bir şey yokken.
Arkadaşı teki "müslüman ülkedeki gayrımüslim vatandaşların ramazan ve kurban bayramı kutlaması kadar doğal birşey" diye bişey sıçmıklamış..Karşılaştırma yapmak bu kadar mı zor a be kardeşim..Müslüman ülkede miladi yılbaşını kutlamak(yani biz müslümanların kutlaması) nı Hristiyan-Yahudi bir ülkedeki hristiyan-yahudilerin kurban-ramazan bayramını kutlamasıyla kıyas yapabilirsin ille de kıyas yapmak istiyorsan.
yarın iran'da milyonlarca kişinin yapacağı şey.
ateş olmayan yerden duman çıkmaz.
noel ile yılbaşını birbirine karıştıran troll'lerin saçmalamasıdır.
herhangi bir şey için kutlama yapmayı müslümanlık reddetmez. buna yılbaşı da dahildir *

yozlaşmak demek; yılbaşı kutlamak değil, çam ağacı süslemek ve yeni yıla garip manalar yüklemektir. baharın gelişini bile kutlayan bir milletiz, yeni yılı kutlamak neden ayıplansın ki?
ohh miss...
sevgili olunca 1. haftasını 1. ayını ve 1. yılını kutlayan insanlar vardır ya hani bu yılbaşıda öyle olsa gerek müslüman kardeşlerim. ne oluyor ; bir yıl bitiyor değişen birşey oluyor buna bu mantıkla bakmak bu kadar mı zor. bırakınız kim neyi kutluyorsa kutlasın. siz yeni bir yılın heyecanını yaşayıp iyi dilekler dileyin.
hiristiyan olanda faklı bir tanrıya inanmıyor nihayetinde aynı. sizin kadar onlarda allahın kulu neden bugünlerinde yok onların bayramı seyranı deyipte ortalığı geriyorsunuz ki. onlar inançları için kutlasın diğerleride yeni bir yıl olduğu için. napalım 2 hafta sonramı girelim bizde yeni yıla onların bayramı diye.
müslüman ülkede müslüman olmamak kadar doğal bir eylemdir.
12 hayvanlı takvime göre de kutlanabilirdi.
Türkiye'nin artık little america olmasından kaynaklanmaktadır.
müslüman mahallesinde salyangoz satmak...
miladi takvimin cumasıyla cuma namazı kılmak.
yaw ben diyorum gavur adeti bunlar diye. doğru söyleyeni 9 köyden kovarlarmış. saçmalık arkadaş. yok kırmızı don yok ağaç yok içki eğlence sıçmak üstüne birde sıvamak bizim adetlerimiz değilki. hristiyanlar bunu Hz. isa'nın doğudu gün kabul edip kutluyorlar. yani götlerinden tarih uydurmuşlar bizde onların peşinden gidiyoruz. tamam peygamberimizin doğum olayı farklı bir konu ama o gün değilki kendileri uydurmuşlar. saçmalık evinizde oturun o akşam hangi dizi ya da ne varsa ona bakın müslüman halkı. özenti olmayın. hiçbir hristiyan ülkesi bize ait bayramı kutlamazken nedir bu telaş anlamadım.