bugün

yeni dahil olan emrah karacanın hiç yakışmadığı grup.
medieval total war da seçilemeyen ama savaşılan ırk.
yıllar sonra hâlâ dinlemekten zevk aldığım hele cahit berkay'ın muhteşem bestelerine hayranlık beslediğim müzik grubu.

edit: tanıştım lan kendisiyle, oha ki ne oha!
ilk başçısı neco, ilk vokalisti aziz azmet olan, cahit berkay, engin yörükoğlu ve taner öngür'ün bilinenin aksine grubun kurucusu olmadığı aksine sonradan katıldığı rock grubu. 60ların sonuyla 70lerde fırtına gibi esmiştir. *
evet hocam, "bir şey yapmalı!"

"kıyamet değilse bile bir şey kopmalı!"
izlediğim bir belgesel'e göre %60'ının alkolik olduğu millettir. ayrıca misafirperverlik anlayışları da biraz eksantriktir. eşlerini misafirlerine ikram ederlermiş. zamanında.
avrupalı asıl barbar beyaz adamın ve Kuyruk acısını taa içlerinde hisseden arapçı müslüman dünyasının hala haklarında asılsız asılsız atıp tuttuğu Dünya üzerindeki en asil milletlerden biridir.

haklarında birçok asılsız iddia dolaşır. hem de terbiyesizce iddialardır bunlar. Nasıl ki Papalık için Tarihin en büyük komutanlarından, Tarihin en büyük insanlarından Attila, dişleri sivri, gıçından alev çıkartan bir barbar hayvansa (haşa) Tarihin en büyük komutanı, en büyük teşkilatçısı Çengiz Han da Arapçı müslümanlar için hayvanatın ta kendisidir.

Halbuki Araplar Hz Muhammedin dünyayı terketmesinden hemen sonra 4 halife dönemi de dahil olmak üzere moğolları geride bırakacak birçok hayvanlık yapmıştır.

işin ilginç yanı ise içimizdeki türk soylu arap kültürlülerin Moğollardan çok rahatsız olmasıdır. Oysa bilmezler ki Anadolu'daki türk nufusun büyük çoğunluğu Türk-moğol imparatorluğu ve Timurla beraber anadoluya yerleşmiştir. Birçoklarının da soyunda Türk kanı olduğu kadar Moğol kanı da vardır.

Bu arap diliyle Kültürsüz hayvan kavimin Çengiz Han zamanında ulaştığı kültürel ve ekonomik gelişmeler dünyada yaşattığı ilkler ve çengiz Han'ın kurudğu devletin devamı olan devletler ki bunlar sonraları tamamen türkleşmişlerdir Türk tarihini yeniden dirilten, bulundukları bölgelerde Türklüğü koruyan ve her şeyden önemlisi Emir Temur yani Timur gibi islam rönesansına kaynaklık eden devletlerdir.

o yüzden buradan içimizdeki araplara diyoruz ki sen bıraktım Çengiz Han'ı arap dünyasında ve Türklüğü çıkardığımızda islam dünyasında Hülagü han kadar büyük bir liderden kahramandan göster haklısın diyelim.
özetle mümkenmel bir canlı performansa sahip cem karaca'nın eski grubu diyebiliriz. günümüzde kendileri cem karaca'nın oğluna sahip çıkmışlardır ve grubun vokalini kendisine vermişlerdir.* kendileri yurdumun önemli değerlerindendir ve inşallah uzun zaman bizimle olurlar.
Demet Akalın kadar ün ve para kazanamamış bırakın Türkiye'nin dünyanın en iyi müzik gruplarından. Oysa Cahit berkay'da castin timbirlek yüzü, demet akalın bacağı olsa bu grup red bulvari havalanıp bir daha dönmezdi.
Gam yükü, bodrum hakimi, al yazmalım, dila hatun, devlerin aşkı, diyiverin gari, bir şey yapmalı gibi muhteşem müziklerin sahibi grup.
şu çılgın moğollardır efendim kendileri. orta asya da bunlarla komşu gibiydik yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmezdi. biz anladık ki batı da eğlence var kalktık geldik buralara. onlara da gelin dedik, lakin inattırlar gelmediler. aha da ne oldu. eriyip gidiyorlar. toplasan 6 milyon kaldılar.

gelin oğlum buraya, burada deniz,kum vs. var mis gibin.
8 kasım'da çanakkale'de konser verecek olan grup.
yaptıkları tam anlamıyla bir sanat.yapılan o müthiş besteler çalınan o enfes şarkılar.dünyada bir çok özgün müzik anlayışıyla biryerlere gelmiş iyi gruplardan daha iyi bir gruptur.değeri bilinmeli.
emrah karaca'nın ve utku unal'ın katıldığı kadrosuyla bu hafta yeni albümleri umut yolunu buluru çıkaran grup.
bu gece disko kralı'nda kulağımızın pasını almış, anadolu rock müziğin efsaneleridir.
uzun aradan sonra dinlemek hoş bir tebessüm bırakmıştır.

(bkz: ustalara saygı)
disko kralı'nda coşturmaktadırlar. sanatçıyım ben şarkı yapıyorum diye program program gezen emolara selam etmişlerdir.
yeni vokalleriyle disko kralı'nda bizlere en boktan namus belasını dinletmiş grup. hani bi kapanış vardı, verdiğimiz dedikten sonra cem baba cıııaaannn deyip haykırıp bizim diyordu da çıldırıyorduk. ne oldu ona.
hayranı olduğum ekip.

Derin uykudaydım sesine
Uyandım ter içinde kaldım
Uyku tutmadı

Yolun ortasında henüz
Onaltısında vuruyorlar oysa
Bişey yapmadı

Sanki onlar hancı halkına
Yabancı biz ise kiracıyız da
Evden atmalı

Birisi oy peşinde öteki rant
işinde kıyamet değilse bile
Bişey kopmalı

Bişey yapmalı
Hey bişey yapmalı
Hey bişey yapmalı
Hey

Herkesin fikrince farkımız
Çok ince yutmaya gelince
Demir lokmayı

Hileli terazi han hamam
Arazi konuşanı aşi deyip içeri
Tıkmalı

Faili meçhuller çöple
Beslenenler çalıp duran ziller
Uyandırmalı

Yolun ortasında henüz
Onaltısında insanım insanım
Diyorsa bişey yapmalı

Bişey yapmalı
Hey bişey yapmalı
Hey bişey yapmalı
Hey
son albümlerindeki 4 şarkıyı bu gece dinleme fırsatı bulduğum gruptur ve görünen odur ki yine yapmışlardır kendilerinden bekleneni; lakin birçok kişi beğendiğini iddia etse de emrah karaca olmamış gibi duruyor, sanki sesi yetmiyor şarkılara.

tabi aklıma gelmişken son albümdeki şarkılarının birinden;

geri sar makinist şu filmi 68 ruhuna...
medieval 2 total war isimli oyunda doğudan gelip kendinden 2-3 kat kalabalık orduyu rahatça yenen orduya sahiptirler. kesinlikle bir yolunu bulup ittifak falan yapılmalıdır yada para şifresi yazılmalı*
yüxsexses programına çıkıp yok korsan alan hırsızdır yok biz emek verdik şöylede böylede çemkirip kendilerine olan saygımı yitirmeme sebep olmuş gruptur. ne yani parası olmayan insanın müzik dinlemeye hakkı yokmu? sen eşitlik de kardeşlik de ezilen halklar de sonra bunları söyle ben o zaman o adamın samimiyetinden şüphe duyarım.
yerli pink floydumuz..bişey yapmalıyla insana çok pis gaz verir..
bugünkü konserinden sonra tekrardan hayran olduğum efsane!

3-4 metre ötelerinde hayranlıkla izledim kendilerini. ve sonra dönüp salona baktım seyrekti bildiğin seyrek... ankara gibi bir yerde belki de 3-4 sene sonra konser bile vermeyecek cahit berkay gibi bir efsaneyi dinlemeye avuç dolsusu insan geliyorsa yuh derim.

sırf korkumdan gittim aslına bakarsanız ben de ölmeden önce göreyim diye yani. iyi ki gitmişim iyi ki 312 arena getirmiş bu efsaneyi ankara'ya. cahit babadan tanburun yayını istedim o masmavi gözlerini belertti elini öpeyim dedim "kızıma bile öptürmüyom lan" ben dedi sarıldık...
cem ababa'Nın yadigarı , babası gibi samimi içten adam emrah karaca... sahnede ayrı bir duruşu var. biraz da yanındaki amcasından sanırım. yeğen haylazlığı sanki. ama sesi olmuş. kim ne derse desin kendi şarkılarını kendisi gibi söylüyor. yapay bir cem karaca havası yok yani. konserde cahit baba çok güzel birşey söyledi ve garip bir burukluk çöktü içime. "bizden sonra gelen gençler de grubun ismini moğollar olarak korur inşallah." işte bugün engin abi geçirdiği o illet hastalık yüzünden yoktu yanlarında. onun yerine muhteşem insan utku ünal almıştı. sanırım cahit baba ve taner abi taner öngür de yerlerini gençlere bırakmaya niyetliler.

konser sonrası kulislerine girip onlarla konuşmak muhteşemdi. samimiyetleri ve saygıları kelimelerle anlatılacak gibi değil. yeni yetme starların kaprislerini görükten sonra kendilerin bu duruşuyla bile ne kadar büyük insanlar olduklarını ve bulundukları yeri 40 yıldır nasıl koruyabilidiklerini daha iyi anlıyorum.

sahnede 64 yaşında bembeyaz uzunsaçlarıyla bir dev kambur duruşuyla bağlama divan sazı cura tanbur elektro gitar klasik gitar çalıyor ve üstelik vokal yapıyorsa bu adama ne dense azdır.

sonra da aklıma ajdar, ismail yk, salim gibi insanlar geliyor...
allah aşkıan makinist şu filmi geri sar!
bugün trt m'de itü'de verdikleri konser yayınlandı. eski film müzikleri falan çaldılar. gayet iyilerdi performansları. *