bugün

ss lere bakılırsa (bkz: oha).
demo su eylül ayı sonunda çıkmıştır. kendileri de külliyen 14 kasım tarihinde oyun piyasasını yakıp yıkmak için gün saymaktadır. demosunda 3 savaş ve bir de movie vardır.
savaşlar 1- tutorial: normanlar ile saxonlara karşı savaşıyorsunuz.
2- pavia: habsburglar ile ile fransızlara karşı savaşıyorsunuz. müttefikiniz ispanya.
3- agnycourt: ingilizlerle fransızlara karşı savaşıyorsunuz.

grafikler süper.çimler diz boyu.savaşırken yeni savaş efektleri yüklenmiş. örneğin adamın gövdeye kılıcı sokup çıkarmak gibi...

en az 512 mb ram, 128 mb ekran kartı ve pentium 1,6 processor gerekiyor. ama 1gb ram ve 256 mb ekran kartınız olmadan oyun biraz kasıyor. ağır aksak oynanıyor.

http://videogames/yahoo.com/predownload?eid=486551
adresinden demosu indirlip; oynanabilir.
henüz orjinalinin türkiye'ye gelmemesine rağmen bir çok kişinin oynamaya başladığı oyundur. * anlatanlara bakılırsa çok güzel bir oyun bizi bekliyor. gerekli sistemi oluşturup gidip hemen alınıp oynanasıdır. sonra da türkleri bir güzel dünyanın zirvesine çıkarmalıdır.

ayrıca daha önce total war oynamamış olan varsa da bu oyunu alıp oynamalıdır çünkü oynanmayı hak ediyor.
2 dvd'lik dev oyundur.
http://ciklet.ci.funpic.d...ieval+mediaeval+total+war
adresinden isteyen yahut bir tarafı yiyen indirebilmekte olup , ben indirdim ve oynadım diyene de ohadır. *
Torrentte yaklasik 7gb 2 dvd lik sürümü bulunup 1 haftada indirilmis olayı aşmış bitirmiş oyundur...
Dlh.net'ten indirilecek bir patch ile de oyunu alavere and the dalavere olmadan The Turks olarak oynamak mümkündür...
imam'ların özelliklerinde "God speaks him directly" ifadesinin standart olduğu oyun.

Müslüman ülkelerin komutanları arab şivesiyle konuşmaktadır. yenilen komutanlar "inşaallah we will have revenge", saldırı emri alan komutanlar ise giderek yükselen bir tonlama ile "our enemies will suffer great sültan*" diye bağırmaktadırlar.

sultan ile evlendirmek için göz koyduğum portekizli prenses ise "marry one of your objects? i prefer death" diyerek beni karasevdaya düşürmüşdür. nitekim kendisinin bu tercihin ülkesini tarihe gömerek yerine getirdim. halbuki kabul etse elini sıcak sudan soğuk suya sokdurmayacakdım*, iyi mi oldu şimdi ülkesi yıkıldı, kendisi yaşıyor mu belli değil, ölmediyse saygın bir prensesken yalova kaymakamı oldu. insan hata yapmayagörsün...

(bkz: sültansın dediler kız vermediler)

(bkz: kara lizbon yanıyor)
bir anda sol framede görünce ne oluyor yahu dedirten, azıcık bir araştırma yaptıktan sonra artık işimden istifa edip, akabinde hemen oyunu alıp oynamam gerektiği fikrini aklıma sokan oyun. ayrıca bir total war hastası olan şahsımın bundan nasıl şu ana kadar haberi olmadığı sorusunu da kendime sordurtmuş olan ve ömür boyu total war 2 den bihaber geçirilen günlerin acısının hissedileceğini gösteren oyun.**
din işleri yüzünden kraliyet ailesinde adamın kalmadığı bir oyun. çatır çatır adam öldürüyor engizisyon kralmış,prensmiş dinlemiyor hiç. ayrıca oyunun doğru ismi için ;

(bkz: medieval 2 total war)
(olaki strateji falan aramak istersiniz aklınızda bulunsun internette bu şekilde ararsınız)
shogun hariç serinin bütün oyunlarını oynamış biri olarak merakla bekleyip çıkınca aldığım oyundur. oyun güzel, grafikler güzeldir. ama kafada soru işaretleri vardır. şöyle ki grand campaign de sadece 5 faction var. short scenario u ingilizlerle bitirmeme rağmen diğer factionlar açılmamıştır. halbuki sitesinde grand campaign de türkler de mevcuttur. * * 17 farklı uygarlık diye reklamı yapılmıştır. acaba long scenario yu mu bitirince açılacaktır? ikincisi oyunun altında, savaşlara girerken yazılan özlü sözlerden bazıları kafa karıştırmaktadır. şöyle ki nietschze ye ait olarak bilinen "beni öldürmeyen şey güçlü kılar" sözünün altında john milton yazmaktadır. yine "savaşı kazanmak için gerekli olan üç şey para,para ve yine para" sözü de napolyon un olarak bilinmesine rağmen başka birinin adı yazmaktadır. ama bütün bunlar oyunun oynanmasına engel midir? hayır. strateji oyunları içinde age of empire tarzı oyunların pabucunu dama atan total war serisi bir değil 5 adım öndedir. zira age of empire 3 ve empire earth 2 nin nasıl hayal kırıklığı yaratıp yerinde saydığını görünce bu oyun onların içinde bir inci tanesidir.
yalvaran gözlerle kurulumu için sözlüğe sığınmama yol açan oyundur.
birisi yardım etsin monitöre kafa atmaya ramak kaldı..
altı cd bir dvd mantığı ile tek tek zipler makineye aktarılır herşey tamamen eksiksiz yapılır ama setup'a tıklandığında 'please make sure you have finished any previous setup and closed other applications. If the error still occurs , please contact your vendor : SEGA ' bir hatayla karşılaşılır iki saat boyunca uğraşılır bu kadar zahmete güzellikle karşılık vermeyen saçma sapan bir hatayla karşılık veren bilgisayar oyunu.
türklerle oynayabilmek için en az bir campaign i bitirmeniz gereken oyundur. türkler ancak aşağıdaki adreste anlatılan yöntemlerle unlock edilebilir. boşuna kasmayın campaign i bitirecem de akdenizi türk gölü yapacam diye... ahanda adres

http://forums.totalwar.org/vb/showthread.php?t=72061

bu arada bu oyun adamı asosyal yapabilir.. dikkat.
Bu başlık adı yanlış. Medieval 2: Total War olacak. Yılın en iyi 2. strateji oyunu.
12 cd lik oyun , dvd yoksa parayı korsanına bile basmamız gerekecek ama anlatılana göre güzel bir oyun.
gece baskınlarında ordunuzda okçu, mancınık, ya da trebuchet olduğu takdirde seyir zevki açısından dört köşe olacağınız oyundur.

bir yandan gecenin karanlığında yağmur gibi yağan ateşli oklar, diğer tarafta kalenin duvarlarına hızla ilerleyen ateş topları...

bilgisayarınızın iyi bir ekran kartı varsa, aliasingi de açarsınız şayet.. of ki ne of.
korsan cd'lerinde kısa filmlerinin bulunmadığı oyun. buna rağmen 6 cd.

sen suikastçi yetiştirmek için kaç turn uğraş, merchantları prensesleri bu uğurda harca, onca savaşın, askerî manevraların, her şehir için ayrı ayrı yatırımların arasında suikastçin için vakit ayır, ondan sonra habire üstüne haçlı seferi düzenleten papa'ya suikast yaptır ama yaptırdığın başarılı papa suikastinin görüntülerini sandalyene yaslanıp yorgunluk çayın eşliğinde izleyeme.

(bkz: burdan yetkililere sesleniyorum)
haçlı seferlerine katılmanız halinde mısıra kadar sürecek uzun yolculuğunuzda yol boyunca geçeceğiniz yerlerdeki halk bedavaya sizin ordunuza katılacaktır...

(bkz: anne ben vatan haini oldum)
en zor seviyede ayarlandığı durumda savaş meydanında ezile ezile yenilmeme rağmen,yine de keyif aldığım sega oyunu.
oyun rome total war ile sadece geçtiği dönem ve arayüz bakımından ayrılmaktadır.nefesini tutmuş oyunun çıkmasını bekleyen total war hayranlarını büyük ölçüde hayal kırıklığına uğratmış ayrıca türk lere(oyunda the turks diye geçer çünkü selçuk ve osmanlı devletlerini ayırcak duyarlılık gösterilmemiştir.) kasıtlı olduğunu düşünmek istemediğim birtakım hatalar dizisi yapılmıştır.misalen yeniçeri sözcüğünün(oyunda ingilizcesi "jenissary" diye geçer) yunanca'dan geçmiş olduğu belirtilmiştir yeniçeri sözcüğü öztürkçe olmasına rağmen.ayrıca türklerde bozkır kültürüne dayalı bir ordu sistemi olması gerekirken(moğollarda olduğu gibi) arap ordularına benzer ordu sistemi var ve türk birimleri aşırı pahalı.
kısacası oyun yamasız koca bir balon.tavsiye edilmez ama düzgün bir yamayla balkanlar,kafkaslar,sibirya,avrupa,kuzey afrika,arap yarımadasının bir bölümü ve amerika'ya hükmedebilirsiniz.
şöyle bir saçmalığı olan oyun.

hani papa size zırt pırt imkansız görevler veriyor ya. işte öyle bir görevdi.

tunus limanı'nı iki dönem boyunca bloke etmem gerekiyordu ve ben de donanmamı hazırlayıp saldım akdeniz'e. ama bir de ne göreyim. bizim hz. papa'nın donanması benim minik takalara dadanmış. tabiri caizse s..kmiş atmış. ulan be şuursuz bunak. hem beni deli saçması nedenlerden dolayı allahın afrikasına yolla hem de tekerime çomak sok. be ne yaman çelişkidir?

edit: o görevlerin tamamını papa vermiomuş.
98 model emektar ve cefakar bilgisayarımla oynayamadığım resimlerina bakıp iç geçirdiğim oyun.
rahiplerin haçlı seferlerini başlatabildiği, imamların jihad ilan edebildiği oyun.

başlanıldığında başından kalkmanın *imkansız olduğu oyunda denebilir.
aşmış bir strateji oyunu.
bir dost tavsiyesiyle aldım ve günlerdir başıdan kalkamıyorum oyuna yeni başlayanlara birkaç tavsiye vermek gerekirse kesinlikle ingiltere ile başlayın uzun mesafeli okçular ve ada olması itibari* oyunu çözene kadar savaş alanlarında rahat edersiniz.
ayrıca savaşırken braveheart'ı izliyomuş hissine kapılıcaksınız*.
komşunuz müslümansa * kılıçla kalkanla savaştan ziyade priest-imam savaşına dönüşen oyun.
roma-germen imparatorluğu ile başlanması halinde ilk yapılması gereken çevredeki rebel şehirleri hızla toparlamak ve daha sonra italyanın bol para getiren şehirlerine dalmaktır. bu arada danimarka, macaristan, polonya ve fransa ile dostluğu pekiştirmek de şarttır. çünkü ufacık italyada papalığın dışında milan, sicilya ve venedik var ki hepsi kuvvetli orduları arka arkaya üretebilecek güçte ve ittifak halindeler.
ben venedik şehrini aldıktan sonra 10 - 15 turn boyunca üçüyle birden savaşmak zorunda kaldım. ama sonuç nedir? italyada bir kayser var artık!!

ingiltere ile başlanırsa hemen iskoçyayı yok etmek gerek. çünkü ilerleyen turnlerde papa müsade etmiyor iskoçlarla savaşmanıza. daha sonra, adada fazla bir askeri güç bırakmadan, fransa va iber yarım adasına doğru açılabilirsiniz. bunları yaparken doğudaki halklarla ticareti geliştirmek çok faydalı oluyor.
güncel Önemli Başlıklar