bugün

bizdeki versiyonu için (bkz: uğur dündar)
Demi Moore'un nesi oluyor dedirten şahsiyet.
senatörLere "oral seks" yaptınız mı diyen aLışıLmışın dışındaki haberci...ayrıca amerikanın kirLi çamaşırLarını ortaya koyar...
75.Oscar ödül töreninde takdire şayan bir savaş karşıtı konuşma yapan yönetmen,yazar.
amerika gerçegini bizlere süslemeden sunan ve hala hayatta olmasi mucize olan yönetmen ve yazar.
yeni filminin adı sicko olan amerikalı yönetmen. filmlerinde başlıca hedefi bush yönetimidir. son filminde de 11 eylül olaylarından sonra enkaz kaldırma çalışmaları esnasında zehirli gazlardan etkilenen 3 kişiyi tedavi için küba'ya götürmüş ve küba'nın sağlık sisteminin amerika'dan çok daha iyi olduğunu belgelerle kanıtlamış efendim. filmin gösterime girmesi belirsiz güçler tarafından zora koşuluyormuş, seyredebilecek miyiz belli değil.
(bkz: bowling for columbine)
bu adam turkiyede yasasaydi 10 kere oldurulmustu. milyon kerede suikast girisimine ugramisti. tek basina dev sirketlere gizli gruplara karsi savasiyor.
bizdeki versiyonu kanımca uğur dündar'dan ziyade uğur mumcu'dur.
abd'nin savaş politikasını eleştiren belgeseliyle ödül aldığı törende şu konuşmayı yapmıştır;

"(...) we like nonfiction. We like nonfiction and we live in fictitious times. We live in the time where we have fictitious election results that elects a fictitious president. We live in a time where we have a man sending us to war for fictitious reasons. Whether it's the fictition of duct tape or fictition of orange alerts we are against this war, Mr. Bush. Shame on you, Mr. Bush, shame on you. And any time you got the Pope and the Dixie Chicks against you, your time is up. Thank you very much."

yani;

"kurgulanmamış şeyleri seviyoruz ve fakat kurmaca bir zamanda yaşıyoruz.kurmaca seçim sonuçlarının kurmaca bir başkanının bulunduğu bir yerde yaşıyoruz.kurmaca nedenlerle bizi savaşa gönderen bir adama sahip olduğumuz bir zamanda yaşıyoruz.ister koli bandi kurgusu, ister turuncu alarm kurgusu olsun bu savaşa karşıyız bay bush.kendinden utanmalısın bush , kendinden utanmalisin.Papa ve Dixie Chicks' i karşına aldığında zamanın dolmuş demektir.teşekkürler."

konuşmayı;

http://www.youtube.com/watch?v=DxoFJpJ3_fM

adresinden izleyebilirsiniz.
(bkz: roger and me)
hasta,Fahrenheit 9/11 gii filmlerle başta, ülkesini ve başkanlarını yerden yere çalan ve bütün pisliklerini ortaya döken bağımsız yönetmen ve yapımcı. lakin onlar istedikleri gibi başbakanlarını eleştirirken, hatta yerden yere çalarken, burda tek bir laf söyletmeyenler, eleştiri bile kabul etmeyenler tarafından yönetilip,(ironik yapılan entrylerden dolayı) bir de sözlükten uzaklaştırılmaya çalışılıyoruz. (bkz: koala ggecim)
amerika'yı bize daha iyi tanıtamazdı. hem bu kadar berbat ilişkilerin ve olayların döndüğü bir ülke hayal edin, hemde bu adamın bush'un seçim kampanyası toplantısına tek başına girmiş izliyor olduğunu düşünün.

düşündünüz mü? birde bunu türkiye için uyarlayın...

olmuyor değil mi? işte sırf bu yüzden değerli bir insandır kendileri. bize böyle hayatın tuhaf, kendiyle çelişen hikayelerini bulup filme aldığı için. yoksa nereden bilecektim ben amerika'da yüzlerce dolara satılan bir hapın küba'da centler ile satıldığını.
abd'nin tuncay özkan'ı.
(bkz: stupid white men)
yaptığı belgesellerle bush insanisinin kirli çamaşırlarını göz önüne serdiği güzel büyüğümüz.bi kaç tane klonlanası.
bush'la valilik döneminden beri uğraşan,askıntı ve komik belgeselci.
"Benim cici silahım" adlı eseriyle belgesel film oskarını kazanan, abd' deki kişisel silahlanmanın ne kadar büyük boyutlara ulaştığını gözler önüne seren ünlü yönetmen.
stupid white men isimli kitabinda soyle bir laf etmis, cilgin yonetmen-belgeselci-yazar: "individual terrorism is bad enough, but state-sponsored terrorism is truly evil".
bu adam insanın umut duygusunu tetikliyor. içinde yaşadığımız penguenler adasında hiç olmazsa bir şeylerin yanlış gittiğini düşünen duyarlı insanlar, dünyanın her yerinde, bu sistemin lokomotifi olan amerikada bile var olduğunu bize hissettiriyor.

eşitlik, sosyal hak ve özgürlükler, eğitim ve sağlık gibi temel insan haklarının önemini bize vurguluyor.

http://www.haberveriyorum...edan-krize-karsi-belgesel
ülkemizdeki sağlık hizmetlerinin nasıl adım adım özelleştirilmeye çalışıldığının ve bunun kimlere hizmet edeceğinin,doktorların ve hastaların nasıl bir ikilem içinde bırakılacağının tecrübe ile sabit tanığı amerikan sağlık sistemini eleştirdiği filmi (bkz: Sicko) izlenmeye değer olan,tek başına ülkelerin, orduların çekindiği beyaz saraya mizahi eleştirel üslubuyla kafa tutan cesur insan.
filmlerini ne devlet ne de hollywood desteğini arkasına almadan çeken özünde aleyhtar amerikalı aktör,film yapımcısı,film yönetmeni,senarist,yazar ve liberal politik yorumcu.
Amerikanın en açık sözlü, korkusuz belgesel yapımcısı, yazarı. Aynı versiyonu bizde olsa 2. gün kazaya kurban giderdi kesin.
nokta atışı yapan yönetmen.

http://www.timeturk.com/M...ytandır_90670-haberi.html
capitalism:a love story isimli yeni belgeseli vizyona girmistir.