bugün

Diz eklemlerinde kemik arasındaki kıkırdak yapıda oluşan yaralanma,menüsküs.
(bkz: meniskus)
Artroskopi yöntemiyle tedavisi mümkün olan sakatlanma.
Menisküs, sadece sporcularda değil, dizini herhangi bir şekilde zorlamış herkeste görülebilir. Menisküs yırtığı dizde ağrı, kilitlenme, hareket kısıtlılığı ve sıvı toplanması gibi çeşitli şikayetlere neden olur.
diz kapagı eklemınde bulunan hılal seklındekı kıkırdak yapı.2 tanedir(meniscus medialis,meniscus lateralis)
şok abzorve edici,eklemın beslenmesınde ve dızın stabılızasyonunda etkılıdır.yaş ilerledikçe meniscus yırtılması riskide artar.
dize binen ağırlığın iletim ve dağıtımında rol alan kıkırdak doku. dejenere olması ve ya yırtılması halinde hayattan zevk alma durumunu bayağı bir azaltıyor.hadi sadece dejenere olması durumunda fizik tedavi,egzersiz falanla iyileşiyor da yırtılırsa... buyrun ameliyat masasına.
halı saha maçında oynarken başıma gelen felaket. topla c. ronaldo hareketlerinden birini yaparken olması ayrı bir acı verici oldu. * çözüm ameliyatmış. siz siz olun sakın taklit yapmayın. yoksa benim gibi belanızı bulursunuz. *
ağrı ve şişlik
eklemin hareket açıklığında azalma
diz içinde sıvı birikmesi
takılma
kilitlenme
dizde sıvı akışı hissi hastalığın habercisi olabilir ve erken teşhis hayat kurtarır.
sürekli yırtılan bi$ii..
minusküs olarak bilinen, diz bağlarının genel adıdır.
ay şeklindedir. bu yüzden adı yunanca meni den gelmektedir. yırtılması problemlidir. normal bir insanda 3 ay kadar düzelme beklenirken, sporcuda en az 6 ay tedavi ve gözetim altı gerektirir.
yırtılDığında değeri anlaşılan.
büyük ihtimalle sen de yırtıldığı için buralara bakıyorsun 'neymiş lan bu önemli bir şey mi ?' diye.
üzgünüm kanka çok çok önemli.
inşallah yırtılmamıştır seninki, yırtıldıysa haberler hiç iyi değil üzgünüm.
pivot oynayanlarda sıklıkla raslanır.
arabaya önce popo sonra sağ ayak akabinde sorun sol dizde ise sol ayağı koydurtan hastalık. Diz şişer Boru gibi olur sonra doktor'a gidilir şiş benzeri bir şırınga ile su çekilir ayrıca unutmadan 4 5 ay kadar sonra ameliyatla sonlanır.
yoğunluğun hesaplanmaya çalışıldığı deneylerle ilgili tanım için; Suyun piknometre içindeki seviyesini belirlerken meydana gelen göz yanılgısı.
1 sene önce yırtılarak futbol yaşamımı noktalamama sebep olan şey. ameliyat da olmadım öyle yırtık yırtık devam ediyoruz. ameliyat olmadan tekrar oynamaya çalışırsanız büyük ihtimalle bu serüven maçın 5.dakikasında sona erecektir sadece futbol oynarken değil yürürken bile sıkıntı yaratır.
ameliyatla tedavi olduğu söylenen ama kronik olarak devam eden hastalık.
herkeste bulunan bir şey. paniğe gerek yok.
genelde başlgıç safhası basit ve düzenli egzersiz ile aşılabilen hastalık.
futbolcu ve tenis oyuncularında sık görülen bir hastalık.
menisküs insan dizinde yer alan kıkırdak dokudan oluşmuş bir yapıdır. menisküs dokusu ani dönme hareketleri başta olmak üzere dizdeki travmalar sonucu yırtılabilmektedir. bu tahribat daha çok sporcularda görüldüğü için menisküs bir sporcu hastalığı olarak görülmektedir.
acile kaldırılmaya sebebiyet veren hastalık.

yaklaşık bir yıldır mustariptim bu illetten. eylemlerde sağa koş sola koş bir sürü atletik hareketten sonra tamamen yırtılmış. ameliyat olmadan düzelme şansı ise yokmuş. şu güzel yaz aylarında, tatil planları yaparken 3 hafta boyunca yatma zorunluluğu doğuyor adama. ameliyatını sikeyim. narkozunu da sikeyim.
Yaklaşık 13 saat önce operasyon geçirmeme sebep olmuş illet. Bel hizasında ki omurların üstünde ki bi sinire takılan hede ile lokal anestezi işlemi görüp belden aşağısını iptal edip artroskopiye tabi tutuluyorsun efendim. Bi çok ameliyata nazaran ağrısı sızısı az ama yine yakıyor adamı be kardeşim. Umarım tez zamanda iyileşir normalleşirim. (bkz: sahalara dönmek)
Benimki "dikey" yırtılmış. Pek çok farklı yırtık biçimi varmış. Dikey yırtılma, çok rastlanan bir türü değil.
Oldu olacak, size MR'ını da göstereyim.
Bakın:
http://galeri.uludagsozluk.com/r/menisküs-667259/
Allah belasını versin bunun. Ameliyatinizi olun kurtulun varsa. Doktor bana yürürken çok zorlamiyosa ameliyat olma ama bundan sonra futbolu unut demişti. Unuttuk attik kenara da şimdi zar zor yürürken gittiğimiz halı sahada çoluğa çocuğa rezil oluyoruz. Gel de inandir milleti. O diz kitlenince çekilen zorluğu bi tek bunu yaşayan bilir. Adam bana koşsana lan diye bağırıyo. Gel de sen koş. Özetle illettir çekenlere geçmiş olsun.