Açılımı: Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri
mebs okulu. ayrıca açılımı biraz daha değişik olsa gerek. ve değil de virgül var gibi. *
acemi birliğimi yaptığım rütbelisinden erine kadar çok saygın askerlerden oluşan yemekleri özel tabldot şirketi tarafından yapılan her türlü sosyal aktivitenin * * olduğu eğitim ve doktrin komutanlığına bağlı muhabere alayı.acemiler için mebs tatil köyü olarak adlandırılır.
309ncu dönem olarak askerliğimi yaptığım kışla.
askerler arasındaki açılımı: 'Mehmetçik en iyi burada S..lir' şeklindedir.
bir dönem sözlüklerdeki tatil köyü yakıştırmasına pek bi bozulmuş acemi birliği.
sağolsunlar öyle olmadıklarını göstermek için çok uğraştılar acemiliğimiz boyunca.
gerçi 321. kd'ler içinde mebs okulu paşasını sabah koşusunda eşofmanlı halde görüp tanımayan üzerine bir de koskoca tuğgenerali amca ne işin var senin burda diye sorguya çekmeye çalışan mal tertiplerimi düşününce aslında ucuz kurtulduğumuz yer.
327. kd olarak acemiliğimi dün bitirdiğim mekan. karma bölük komutanı erdem balkan gibi şeker bir insan sayesinde, askerliği daha da anlaşılır hale getirmiş, 28 günlük acemilik sürecinde, hemen hemen, benim açımdan yat kalk, sağa sola dön komutları dışında hiçbir şey yapmadığımız, hafta sonları, sinema seyredip uyuyarak zaman geçirmemize yardımcı olan muhabere okulu. böyle bir askerliğin devamı için gönül k.k.k 'da da aynısı ister, ama babalara gelmek de işten değildir.
329 kd olarak acemiliğimi tamamladığım askeri okul. sazan dönemi olarak epey kalabalık geldiğimiz için 5. bölüğü de kısa dönemlere ayırmışlardı. başta asteğmen ilter masır ve yüzbaşı sabri coşkun (5. bölük) olmak üzere olağanüstü subay astsubay ve çavuşlara sahip askeri birliktir. sinema ve uyuma aynen devam etmiştir. ayrıca bizlere verdikleri disiplinin ne derece sıkı olduğunu usta birliğinde kavradığım yerdir. keşke hiç ayrılmasaydım da dağıtımım mebs'e olsaydı demekteyim an itibariyle. lakin 2. bölük korkusu duymamak da ayrı bir lütuf olsa gerek. *
321.ci dönem askerler gerçekten bunu yapmıştır.yaklaşık 750-800 kişilik kd ler den piyadeler bu rezilliği yaptılar.ve o gün süper bir eğitim olmuştu herkese.hedef küçültme hareketi sürün!!!ne günler be yaw...Allah herkese aklı başında body versin inşaallah...
Mamak'ta bulunan Muhabere Elektronik bilgi sistemleri Okulu. Konumu tam KOSGEB binasının karşısıdır. Teslim olmadan önce ziraat bankası Mamak şubesine giderek kartınızı alın ve para yükleyin. Yanınıza bozuk para alın Mebs içinde çay kahve sıcak çikolata otomatlarından faydalanırsınız. Birkaç gün yetecek kadar su ve sigarayı zulaya atınız. Yine ıslak mendil ce peçete alın yanınıza rahat edesiniz. Hamamda her gün sabah 5 ve 6 arasında ihtiyaç banyosu vardı. Her bölüğün haftada iki kez biri gündüz biri akşam duş saatleri vardı. Mamak tatil köyü derlerdi aman tanrım derdik. Kıbrıs'a gittiğimizde anladık Mebs Okulunun değerini. Hacı bakinin o beğenmediğiniz pastasını kıbrısta bulamayacaksınız. Genel olarak rahat bit yerdir. Ancak heryer yıldızlar geçidi olduğundan birazda streslidir. Çarpılmaya en müsait yerdir. 2. Tabur 1. Bölükte askerliğini yapanlar yazıhanede Ahmet kaç ismine bir baksınlar. Bu adı geçen arkadaş 2 kez firar etmişti. Biz oradayken inzibat tarafından elleri kelepçeli olarak bir gece getirilmişti. Yine yemin töreni provası yapıyoruz, Ahmet kaç adlı arkadaş karşı tepelerde sivil olarak geziyordu. En sonunda ,yine giriş nizamiyesinden koşarak firar etmişti. Ahmet'in uyuşturucu bağımlısı olduğunu söylemişlerdi komutanlarımız. Bu da böyle bir anıdır. Adam soyadının hakkını veriyor. Kısaca Mamak mebs Okulu acemilik için güzel bir yerdir. Botlarınız çamur olmadan askerlik yaparsınız orda.
şubatta gidiyorum.

ankara mamak mebs'e düşen yazarlar varsa gelsin beraber gidelim.
Burada bedelli yapiyorum. Umarim iyidir.
mayıs ayında bedelli askerlik görevimi yerine getireceğim konum.