bugün

altıparmak'ta bulunan güzel bir fastfood restorantı.
malzemelerin bol koyuldugu ve hemen hemen her masada ketcap mayonez bulunmasıyla bizi mest eden donerci.
Kumru nun içine koydukları malzemeyle çok rahat bir tabur asker doyar.

(bkz: oha abartma aq)
(bkz: reklam için kaç para aldın)
atom döneri ile meşhur mekanın adı.
(bkz: özledim)
önünden geçerken dürüm yenilmesi gereken mekan.
şimdiye kadar dile getirilmemesi ilginç fakat kendisi muhteşem sese sahip mozambikli olduğu söylenen ama parçalarını portekizce seslendiren fado şarkıcısıdır.

dinlememiş olanlara acilen tavsiye olunur her derde devadır. * *
Son albümü Transparente, Avrupa, Latin Amerika ve Amerika'da 35'ten fazla ülkede yayınlanan Mariza, billboard dünya müzik listelerinde en çok satanlar arasında ilk 10a girmeyi başardı. Başrolünde yer aldığı Carlos Saura'nın en son filmi 'fados' ise Cannes Film Festivali'nde prömiyerini yapacak. 1999 yılında Amalia Rodrigues Vakfı tarafından 'Fado'nun Sesi' unvanı verilen Mariza ile yapılan bir röportaj:

-Müzik türü olarak neden fadoyu seçtiniz?.
+Tamamen kader olduğunu düşünüyorum. Çocukluğumun bir kısmı Brezilya'da geçtiğinden, Bossa Nova'larla büyüdüm. Şarkı söylemeye merak duyduğumda caz dinlemeyi ve söylemeyi seviyordum; ama bir taraftan da babam Portekizli olduğu için ondan sürekli Fado duyuyordum. Profesyonel olarak şarkı söylemeye adım attığımda, hocam Carlos do Carmo oldu. Bana çok yakın geldiğini fark ettim ve söylemeye başladım. Fado'nun içtenliğini ve hüznünü çok seviyorum.
-Fado, denizcilerin acılarını, ayrılıklarını içten anlatan şarkılar olarak biliniyor. Sizin denize aşinalığınız nereden geliyor?
+Sadece denizcilerin hikâyelerini değil, denizi çok seviyorum. Kokusunu ve dalgaları seviyorum. Fado şarkılarında dalgalar, denize gidip dönmeyenlerin duyguları, derinlik var. Fado yalnızca bir müzik değil, bir his.
-Büyükanneniz Hint asıllı, anneniz ise Afrikalı. Farklı kültürlerin sentezi olmanız hayatınıza ve müziğinize yansıyor.
+Bu açıdan kendimi şanslı hissediyorum. Birçok Avrupalı kahve içmeyi sever; ama ben annem Afrikalı, büyükannem Hint asıllı olduğundan çayı severim. Portekiz kültürünün de sömürge ve göçmenleriyle renkli bir tarihi var.
-Londra konserinizde Primavera adlı şarkının sizin için özel bir yeri olduğunu söylediniz...
+Her şarkının özel bir yeri var. Primavera bunlardan biri; ama hikâyesi en değerli şarkım 'Transparante'. Afrikalı köklerime ithaf ettiğim bir şarkı. Fados filminde bana danslarıyla eşlik eden Patrick de Bana da yarı Afrikalı olduğu için, ikimizin de çok özel hissettiği bir şarkı.
-'Live 8' konserleri gibi birçok yardım faaliyetlerine katılıyorsunuz.
+Böyle konserlerde organizasyonu yapanların aklına gelen isimlerden biri olmak benim için gurur verici.
-Birçok profesyonel ile ortak çalışma yaptınız. Bunlardan hangisi sizin en için önemli?
+Beni en çok heyecanlandıran Carlos Saura'yla tanışma fırsatı oldu. Yine bu film sayesinde Patrick De Bana'yla beraber çalıştık. 2 Mayıs'ta da istanbullulara müzik ziyafetini Patrick De Bana ile beraber sunacağız.
-Mariza'nın müzik adına yapmak istediği en büyük hedefi nedir?
+Bu yıl yine tüm dünyayı dolaşıyor olacağım. Benim istediğim özellikle geleneksel Portekiz kültürünü en iyi temsil etmek. Bu kültürü daha çok insanla paylaşmayı hayal ediyorum. *
(bkz: gente da minha terra)
(bkz: salidade)
portekiz geleneksel müziği fado nun yorumcularından. yeni başlayanlar için chuva isimli şarkısı önerilir.
eski adı "ankara döner" olan mekan. el değiştirip adı mariza olduktan sonra pislenmiş, fiyat artmış ve kalite azalmıştı ancak yorumlara bakılırsa toparlanmıştır sonradan.
bursa'da caniniz durum cekiyorsa gitmeniz gereken ilk ve tek adres. * * *
sting ile a thousand years düetinde döktüren ses.
yeni nesil fadista. başarılı bir fado yorumcusudur. tam adı Mariza Nunes'tir. 16 aralık 1973'te Mozambik'te doğmuştur. babası Portekizli annesi Mozambik'lidir. 3 yaşında ailesiyle beraber Portekiz'e gelmiş, lizbon'un Mouraria semtinde büyümüştür. Küçük yaşta ailesinin lokantasında şarkı söylerken keşfedilmiştir.

'' Transparente'' albümü tüm Avrupa, Latin Amerika ve Amerika'da 35'den fazla ülkede yayınlanmıştır ve Dünya Müzik listelerinde en çok satanlar arasında ilk ona girmeyi başarmıştır. Portekiz'de devlet tarafından Portekiz kültürünü yurtdışında en iyi temsil eden sanatçı ünvanı almış, 1999 yılında Amalia Rodrigues Vakfı tarafından ''Fado'nun Sesi'' ünvanına layık görülmüştür.
20 şubat 2010 tarihinde ülkemizi ziyaret edicek olan fado sanatçısı.
minh'alma adlı parça ve mariza'nın yorumu acayip içinizi eritir.
Primavera- http://youtu.be/SU2xGmhoX1M
(bkz: rosa branca).

http://www.youtube.com/watch?v=6Iapqgekl3I
altıparmak'ta 20 yıldır bulunduğu yerden çatalfırın yönüne 100 mt kadar ileri, yolun karşısına yeni yerine taşınmıştır. arayıp da bulamayanlar için, kenarda dursun...