bugün

bir sürü bukalemun çeşidinin yaşadığı , dünya'nın 4. büyük adası...
(bkz: antananarivo)
http://www.madagascar-themovie.com/main.php
hayvanat bahcesinin bir komplo oldugunu düsünen penguenlerin oldugu animasyon filmi.
bunu yapanlar bunlari da yapti:
(bkz: shrek)
(bkz: shark tale)
başkenti (bkz: antananarivo)
penguenleri çıkardığınızda hiçbir zevki kalmayacak animasyon.
ice ageden daha iyi bir yapım olan animasyon filmi. devamı olcak gibi.
afrika'nın güneydoğusunda bulunan büyük bir ada ülkesi. Bir maymun türü olan Lemurlarıyla ünlüdür.
dünyaya fransız kalmış olan adadır.
tatil için gidilmesi gereken ve son derece pahalı olan yyer. bali adasıyla beraber ilk sıraları paylaşır doğal güzellik bakımından.
6 yaşındaki yeğenim için aldığım fakat izlerken beni daha çok heycanlandıran ve güldüren animasyon filmi.
özellikle penguenler muhteşemdir.
türkiye' nin dörtte üçü kadar büyük bir adadır. mozambik kanalı ile ana karadan ayrılan ada, üzerinde volkanik dağlarında bulunduğu yüksek bir plato durumundadır. doğu kıyısında dar bir ova şeridi, batı'da ise yer yer çukur alnlar bulunur. ada tümüyle tropikal iklimin etkisi altında olup sıcaktır. yükseltisiye bağlı olarak ise iç kesimler ılımandır.
yanık penguenlerin kumsalda kızarmış bir şekilde şezlongta yattıkları son sahnesinin insanı kopardığı animasyon filmi.
para birimi ariary'dir.

http://en.wikipedia.org/wiki/Malagasy_ariary
2005 yapımı mükemmel ötesi bir animasyon. zaten halihazırda animasyon hastası bünyeme çok iyi gelmiştir. düzene karşı gelen organize penguenler, hayallerinin peşinden koşan marty, şovmen alex, anaç gloria ve sus pus melman çok güzel izler bırakmakta genç, çocuk demeden. adından mıdır bilmem ama ''kowalski'' bana süper karizma geldi. şiddettle izlenilmesi gereken bir film.
bazı bilimadamlarının "afrika'da bulunan dünyanın bir diğer kıtası" dedikleri ülke.
fethullah gülenin okullarının bulunduğu yerlerden birisidir.adamlar inandıkları değerler için bin bir maymun ve bukelemun türünün yaşadığı o nemli sıcak yerde terleye terleye eğitim verdikleri güney afrikanın güneyinde bi ada.
oldukça ilginç insanların olduğu bir ülkedir.
kendi liginde hakeme kızan oyuncular, kendi kalelerine 150 gol atarak rekor kırmışlardır.
Degisik bir ulkedir, nufusunun yuzde 7'lik kismini olusturan muslumanlar adaya yaklasik 1000 sene once cezayir taraflarindan gelmislerdir, ada nufusunun kaymak tabakasini olustururlar, kendilerini hala kuzey afrikaya ait gorurler. zenciler ve hindistan kokenlilerde ada nufusu icinde genis yer kaplar, adanin gercek yerlileri azinlikta kalmislardir. dunyanin en luks tatil beldelerine sahiptirler, dogal guzellik olarak essiz bir yer oldugu rvayet edilir.
zürafa melman'ın vasiyetine göre izbe bir adadır.
'naaaber aslanım' diyen dev örümcekleri vardır.
insanları soğuk tiplerdir.
ada ikiye ayrılır, eğlenceli taraf ve adanın pis kokulu tarafı...
üzerinde %70 i endemik olan 250 bin değişik canlı türü yaşayan adadır.
bir vakitler uganda büyükelcisi olarak bulundugum baskenti Antananarivo olan
cokca puspus dolastiğim kanalizasyonu 19. yuzyilda fransizlar tarafindan yapilan baskentte birahane görmekten bezmiştim.

enb yüksek noktasi Maromokotro dorugudur. (2,876 m) bendeniz fransiz büyükelcisi charles la fonten ile cikmaya karar vermiş ama onun lakırdılarini dinlememek için -herifin agzi hep leş gibi soğan kokuyordu bi de- cikmamis ocakta yemeğim var bahanesini kullanmiştim.

grafit, krom, boksit, tuz, kuvars, asfalt kumları, değerli taşlar cikartilan bu adada Bağımsızlık günü, 26 Hazirandir ve o gün resmi tatildir.
% 46 lık alman çikolatasıdır.
(bkz: madagascar)
bayrağı şu şekildedir;

görsel
madagaskar, cumhuriyeti, afrikanın doğusunda, hint okyanusunda, yer alan bir ada ülkesidir. dünyanın dördüncü, büyük adasıdır.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar