bugün

birazdan anlatacağım sınavdır.
sınav sabahından başlayayım, herkes heyecanlı olur ya. bende yine o yok, diyorum kendime çalıştım abi denemeler iyi ne sorabilirler ki, matematiği yeniden mi yaratacaklar sanki. çıktık yola annemle gittik okul bahçesine, bakıyorum arkadaşların gözlerine hepsinde bir umut ışığı var hepsi beklentili. ah diyorum ne güzel, gururlanıyorum. sonra almaya başladılar, annemi öptüm ve girdim. arandık, fotoğraflarımız belgelerimiz kontrol edildi ve çıktık sınıflara. çok resmi oluyor, sınav öncesi psikolojinizi yormaya bire bir durumlarla karşı karşıyasınız. son 15 dakikaya geliyorum saat 09:45, kitapçıkları veriliyor. 1800 haneli numarayı yazıyoruz optiğimize. ve artık poşeti açın arkadaşlar sesini duyuyoruz. tüm türkiye duyuyor. tüm nabızlar artıyor. kendime olan güvenimi o anda yıkıyorum, dağıtıyorum tüm hayalleri. kontrol için sayfaları çevirdikçe hiçbir sorunun çözdüğüm sorulara benzemediğini fark ediyorum, neyse diyorum allah'ım sen yardım et. artık 09:55 tüm okul susuyor, veliler bile susuyor bahçede. tek bir ses dahi yok, herkes farkında sanırım olacakların. ve 10:00 başlıyoruz sınava. ilk 7 soru güzel geçiyor bi boş bırakıyorum. sonra işlem sorusu, hatayı görüyorum oha diyorum hatta gözetmene sorasım bile geliyor. hala farkında değilim ahret furyası ne zaman başlayacak. 24e gelene kadar tabi. geliyor o polinom sorusu. 6-7 dakika uğraşıyorum çıkmıyor. ulan polinom ya diyorum yaparsın yerine yazacaksın "gerekli işlemleri(!)" yapınca sonuç çıkacak, ama çıkmıyor. geliyorum 27ye trigonometri çıkmıyor, dizi geliyor matris geliyor onlar da çıkmıyor. saatle göz göze geldik o an 20 dakikam olduğunu fısıldadı. ben daha 30 soru işaretlemiştim. 2-3 ay türev integral çalıştın hadi yaparsın diyerek aşıyorum 35. soruyu. 15 dakikam var. telaş basıyor tabi. sorulara çözmek için yaklaşamıyorum aa bu da zormuş vay amk böyle sorulur mu aa zormuş diye diye geçiyorum bi kaç tane sallıyorum. sonra çözebileceğim bi soru gözüme çarpıyor integral hacim sorusu, yapıyorum hemen. geçiyorum son soruya, seri sorusu zannettim ama bir baktım integral. e arkadaşım şu ülkede 50 milyon kişi integral işaretini bilmiyordur sen integral içinde seri mi soruyorsun bana? ya nerede toplam çarpım sembolün nerede güzel türev soruların? madem ygs'de benim ilk bölümümü ölçtün e şimdi bari kolay sorsana. meb kitaplarını bi kontrol et önce sen bu çocuğa ne öğretiyorsun? matematiği işkence gören bi nesile ne sorduğuna dikkat et, milyon kişinin girdiği sınavda nasıl hatalı sorun çıkar onu bi düşün önce orijinal soru yaratmak için götünü yırtacağına. 40 netin altına düşmeyen biri olarak 40 soru işaretleyip veriyorum 7-8 tane de sallayarak. ben bu değilim diyorum bi ben yapamadım zannediyorum rezil oluyor moralim. seneye hazırlansam ya diyip duruyorum kendime. geometri dağıtılırken çıkabilir miyim dedim, 15 dakika oturmam gerektiği söylendi. iyi bari bakalım dedim sorulara. o moralle kalmıyor zaten bi şey. abi 1 saat yaptın diye bu kasmanın manası ne ki. bi yere de açı yaz ya. her yer neden katı cisim? neden heryer ifadelerle dolu? ya integralde geometride neden paragraf var göt? çemberde açın yok mu senin? ne o herkes yapar diye korktun mu yoksa amk? tamam onu da ifade et ya biz anlardık. o matematiğe rağmen geometrinin daha zor olduğunu düşünüyorum, belki de o psikolojiyle. 12:17de verdim optiği ve çıktım. merdivenden iniyorum herkes omuzlarında kendi cesedini taşıyor gibi. aileleri gördüm umutla bekleyen. aradan annemi seçtim gittim yanına. o sırada bi kız fenalaştı ama nasıl bağırıyor, kendini imha edercesine feryat edip yere düşüyor ve yanı başında gözü yaşlı annesi. hakkıdır anne dedim, böyle sınav olmaz. karşılıklı sustuk annemle. taksiye bindik geldik eve, hala susuyoruz.
ama yazık. emeklere yazık, dershanelere, özel derslere, çözülen kitaplara, denemelere yazık. hayallere yazık. ne umutlar yeşeriyor, ne hayaller kuruluyor. adamlar tarihin en zor sınavını yapıyor ve her şey bok oluyor. türkiye ortalaması geçen sene için 19(mat geo toplam) olan bi sınavdan bahsediyoruz. ki eminim tüm arkadaşlarım çıkmış soruları rahatlıkla çözmüştür. ve yeni anladım, bu ülke ıstırap. tamam bilen adamı seç tabi onu al ama, bunu senin öğretmenlerin çözemez ki be abi haksız mıyım? bu sınava sadece istanbul'da ankara'da final,fem,sınav dershanelerinde hazırlananlar girmiyor ki. tüm türkiye giriyor artvindeki, muğladaki, biraz daha eksik kalmış(sizin yüzünüzden)doğudaki kardeşlerim de giriyor, hakkarideki adam da giriyor bu sınava. bi nesilin umutları ateşe verip o çocukları üzme hakkınız olduğunu sanmıyorum ben. o yolda ağlayan kızları görünce, o doğulu kardeşimin verdiği röportajda "abi benim matematiğim iyiydi kendim çalıştım hep ama hiç anlamamışım demekki, yapamadım" dediğini duyunca ben üzülüyorum. siz de üzülün tamam mı. he ali demir, haksız mıyım? emeğiniz emanetimizdir demekle olmuyor abicim. milyon tane hakka girip milyon tane ah aldınız. olan oldu kalan moralle #direnfizikkimyabiyoloji.
bitirdin lan beni ösym.
ben hayatımda bu kadar küfredebilme potansiyelim olduğunu bilmezdim.
ağzımı tuvalet olarak kullandın şerefsiz.
iç mimar olcaktım ben. çok da güzel olcaktım zalım insafsız.
o iyi geçti diyenler var ya size de bela gitsin bissürü.
kötüyüm.
çok kötüyüm.
annemle, sevglimle, arkadaşlarımla bir gecede arayı bozdum.
sınav stresinden aldığım 5 kilo girsin ösym sana.
edebiyata calışıyım bari diye kahveyle enerji haplarımı karıştırıp içiyorum.
bi kaç saat önce farkettim ki edebiyatı fullesem dahi en az istediğim yerin taban puanı etmez.
dayım aradı. bizim ofiste çaycı eksiği var. lise mezunusun ne iş yapcaksın dedi. gülemedim.
belki de ciddiydi.
nasip değilmiş.
-burayahayalgücünüzorlayanküfürlergeliyor-
geçen zamana mı üzülmeli, çalışılan saatlere mi, günlerdir içinde ki 'daha çok çalışabilirdim' sesini susturmaya çalışmaya mı,susturamayıp uykusuz geçen gecelere mi üzülmeli bilemedim. mal gibi geçen -geçiren- sınavdır efenim. ygs kısmının bile bazı soruları zorlarken, lys kısmına bakamamaya üzülmek sonrasında gelen haberlere karşı 'amaaan iyi ki bakmamışım' demek... hayır yani, amacın neydi ösym, ben bu çocukların ağzına sıçıyım diğer sınavlara bok gibi girsinler miydi? ki birçok kişi bu durumda şu an. ben nispeten daha iyiyim sanırım. lan ygs de dereveye gireninden tut, ortalama başarısı olana kadar herkes mi zor der,dil sınavını bile bu kadar zorlamak niye? edebiyatı da böyle yaparlarsa bu sene artık inekler otlar anca o kampüslerde.

'babalar gününde babalara geldik'
'ösymnin bana vermis oldugu silgiye dayanarak saat 14.30 16.30 arasini silmek istiyorum'
'Bugün adımı neredeyse 'neyse sen sıkma canını' diye değiştirecektim :('
'LYS'de hiç işlem hatası yapmadım. Çünkü işlem yapmadım, tertemizdi'
' Arkadaslar LYS kolaydi diyenler var,provakasyona gelmeyelim.'
'ösym yine yerleştirme görevini yerine getirdi bravo sana ösym bravo'
'hedef 2014'
'hayırlısı be gülüm'
'önemli olan katılmaktı'
'Azerbaycan'da da okunabilir bence hem sonuçta onların dili de yabancı dil. Hı? Susayım mı? Peki.'
'ösym biraz daha zorlasaymış Nilsuyu kucagıma oturturmuş'
'Bugün o sınav kalemlerine o silgiye o kalemtraşın fosforluğuna aşık oldum. Çünkü başka bişeye bakmadım'
'Madem sormicaktiniz neden o 35 tane turev alma kuralini gotumuze soktunuz' .... ve daha niceleri de arkadaşlarımdan gelenlerlerdr...
bir de kalemlerin arkasına "emeğiniz emanetimizdir" yazmamışlar mı, dalga mı geçiyorsun dostum?
ygs'de 930. olan kuzenimin ağlayarak çıktığı sınavdır. eh amk.
ygs'de çok kötü bi sonucum vardı. tek avuntum lys idi. ailemle hep "bakın lys çok daha önemli ve daha yapılabilir bir sınav." diye konuştum, kendimi de onları da buna ikna ettim. ama bugün bütün hayallerim gözümün önünde çatlama efekti ile yok oldu. ben ki bilkent işletme isteyen insan, inşallah hacettepe üniversitesi olur demeye başladım.

ulan allah belanızı versin ya. bakın tam bir senedir çok yoğun olmakla birlikte 4 senedir bu sınava hazırlanıyoruz ve elde kocaman bir 0 var. bu mu karşılığı ya?

sen imamhatip öğrencisi ile fen lisesi öğrencisini bir tutar da obp denen sistemi getirirsen herkesin böyle cortu çektiğine tanık olursun.

ygs-lys sisteminin en zor sınavıydı. allah ösym'nin belasını versin.
Gercekten kıç ağrısı yapmıştır.ayrıca integral sorusunu seriyle birlestırerek kanatmıstır.
2010, 2011, 2012 ye kıyasla zor değil, aşırı zordur.
Bir çeşit geçirme biçimidir. Allah belanızı versin. Siz insan değilsiniz be değilsiniz. Sen ne öğrettin de ne soruyosun bi söyle bana allah aşkına ya? Vicdansız, şerefsiz! Kolay sorduğun integrali yapabildik mi ki zorunu soruyorsun? Hakkımı, emeklerimi helal etmiyorum size... Allahınızdan bulun!
kol gibi giren sınavdır. ygs'de 2500. olmuştum ve son haftaki dershane denemelerimde 75-80 arası netler çıkardım hep. sinava giderken o kadar rahattım ki anlatamam, babamla "en kötü trakya tıp yazarım ehehe" diye muhabbet ediyorduk ve ben şu anda trakya tıp için dua eder durumdayım. matematikten 13boş, geometriden 2 boşum var ve matematikte 3soru salladım. sınav sırasında 40. soruya kadar rahattım, bir sürü boş vardı ama yaparım diye düşünüyordum. fakat saate baktığımda 25 dakikayı görünce elim ayağım titremeye başladı, hiçbir şey yapamaz oldum ve süre bitti. geometri sınavında bu sefer tam tersi gerçekten rahattım, nasılsa kazanamayacagım diye rahat rahat çözdüm, arada çıkmak istedigimde zorla oturdum fakat önceki heyecandan midemin deli gibi bulanmasına rağmen yine de iyiydi. sınavdan çıkınca ise defalarca kustum, ruh gibi gezdim saatlerce, arkadaşlarımın da benzer olduğunu görüp rahatladım biraz fakat tüm ümidimi kaybetmis durumdayım. muhendislik hayalinden vazgecip edebiyat çalışmayı düşünüyorum, o kadar rezil haldeyim. matematikten sonra fende ufak eksikleri kapatırım kolay diyordum ama içimden gelmiyor. herkese geçmiş olsun ve matematikten 40net üstü yapan herkesi tebrik ediyorum.
ygs'den sonra tek tesellim diye düşünmüştüm. her zamanki gibi yanılmışım. bugünkü matematik sınavının ilk sorularıyla aman ne kadar kolaymış sikimle çözerim ben bu soruları dedim. ama sanırım ilahi güçler bu dediğimi duymuş olmalı ki 30. sorudan sonra bana sadece 3 soru çözdüm ve 7 tane salladım. neyse matematikten 35 tane işaretlemişim geometriden de bi 25 yapsam 60 eder diye düşünerek girdim geometriye ki girmez olaydım. ilk 40 dakikada sadece 12 soru çözdüm. geri kalanlarda da boşlarımı tamamladım ama biliyordum ki seneye dershane arayışlarına başlamam gerek. eve gelip kontrol edince de belki de hayatımın tek doğru tahminini yaptığımı gördüm. bir fen lisesi öğrencisi olarak toplam 50 net yapmışım ve babam benden 75 net bekliyormuş. söyleyeceklerim bu kadar.
liselilere yerleştirme sınavı diye de telaffuz edilebilir.
Yine sözlük yazarlarının ilk 10000 i kapatacağı sınavdır. ilki için (bkz: ygs 2013)
yarın açıklanması bekleniyormuş. yusuf yusuf yusuf yusuf yusuf yusuf yusuf yusuf yusuf yusuf yusuf yusuf yusuf yusuf yusuf yusuf yusuf yusuf yusuf yusuf yusuf modundayım.
gel de uyu bu kadar yorgunluğun üzerine.
edit: yarın derken bugün yani. bu sabah desem daha doğru olur. özetle güneş gizemli tepelerin ardından yükselince başlayan süreden akşam karanlığın gülümsemesine kadar olan süre zarfı içinde.
anladığım kadarıyla matematik kısmı feci girmiş sınavdır.

merak ettim,inceleyip birazdan görüşlerimi aktaracağım.

ilk 20 soru çözülebilir ara ilk 10 soru düzenli çalışmaya bakar,son 20 soru allaha emanet gider.büyük geçmiş olsun.

ama kimse canını sıkmasın.en taşaklı adamlar bile diz çöktü bu sınavda.ileriyi görüp direncini kaybetmeyen kazanacak.

sadece 1 hafta daha,dayanın.