bugün

bir klasiktir artik ''lan deme lan babam kiziyo lan'' espirisinin yerini almasi farz olmustur öyle ki her duydugumda yarilmama sebep olabilmektedir.

(bkz: tarim bakani anayasayi ihlal etmesin o zaman lan)
"simdi kalabaliksiniz, arkadaslari aradim.. gelsinler gorursun o zaman sagin solun kaliyo mu?" mirildanmasina eslik ediyorsa, kavga oncesi atismalardan biri olabilir.
kendisine lan diyen başbakan a * karşı bir çiftçinin yapabileceği en mantıklı eylem. * *
başbakana yakışmayan lafın akabinde çiftçinin verdiği cevap.
hakkında "kamu görevlisine hakaret"ten dolayı dava açılmış şahsın sözleridir.kim kime hakaret etmiş anlamak mümkün değil.
rte*'nin diyalog yaşanırken onayladığı sorudur bu tam diyalog;

vtndş- lan mı
rte- evet. lan!
vtndaş -canın sağolsun
(bkz: ben sana başbakan olamazsın demedim)
Üniversite gençliğinin devamlı olarak feyz aldığı(!) başbakanımızın *okuldaki arkadaşlarıma ilham kaynağı olmayı başardığı cümledir.Ayrıca kafedeyken''Haydi çayını al git burdan lan''diyerek arkadaşıma takılmamdan sonra ''Lan mııııı?Canın sağolsuuuun''diye post-modern bi cevap almama yol açan söz öbeğidir.
bir çok yerde hakaret kabul edilir.. internet forumlarının birçoğunda yasaktır..
(bkz: lan yerine nan demek)
asil vatandaşın rte'ye verdiği ayardır.tabii kendisi anlamamıştır o ayrı...
(bkz: ulan mi canin sagolsun)
(bkz: terbiyesiz)
ananı da al git buradan sözünün cevabı olarak söylenmiş söz.
başbakan ile bir çiftçi arasında geçen muhabbette ülke gündemine "çaaaaaat" hatta "paaaaaaat" diye oturan cümledir. burada istediğini dillendirmek için ülkeniğn başbakanı ile bizzat görüşmeyi tercih eden yurttaşımızın kendisi ile birebir yaptığı muhabbette bizi 1924'lerde atamız ile birebir muhabbette bulunan diğer çiftçilere götürmüştür bir an için. düşünüyorum da acaba o zamanlarda çifçiler mi çok kibardı? yoksa devlete bakan şahsiyet mi sabırlı bir dinleyiciydi?
bunun bir diğer versiyonu için,
(bkz: ananı da al git burdan).

--spoiler--
bir de dialogu başka bir açıdan işleyelim.
çiftçi- Tarım bakanınızın anayasayı ihlal ettiğini biliyor muydunuz?
başbakan- hadi ya?* ortada ihlal edilmeyen anayasa mı kalmıştı da o, ihlal etti?
çiftçi- doğru valla, ne diyeyim...
başbakan- doğru lan tabi ya ne sandın?
çiftçi - lan mı?
başbakan - evet, lan, hatta (bkz: lan)!
çiftçi - lan mı?
başbakan -off hadi çok uğraştırma beni, sana 1 anana 2, tarım bakanına da 5!
çiftçi - haaaa, canın sağolsun!*
--spoiler--
çiftçiden anlayana 24 ayar cevaptır.
(bkz: iyi bir sanatçısın)
basbakan ve çiftci kemal öncel'in arasında gecen diyalogların en guzelidir. hatta çeşitli zamanlarda insanların kelime dağarcığına o kadar yerleşmiştir ki, birisi size lan diye hitap edince sizde ona otomotikman 'lan mı canın sagolsun'demekten kendinizi alıkoyamıyorsununuz. ayrıca basbakanın kasımpaşalı oldugunu kanıtlayan bir diyalogdur.
lan diye hitap edilen vatandaşın ettiği sitem. özgür iradesiyle derdini anlatmak isterken gördüğü muameleyle neye uğradığını şaşırmasındandır belki.
önsöz: ukteymiş denk geldi doldurmak gerek.*

tanım: vakti zamanın bir başbakan (adını vermek istemiyorum) bir çiftçi ile diyaloğunda geçen son söz. çiftçinin (kemal öncel) güzel bir ironisi, sitemi, belki de isyanıydı.
meşhur ananı da al git buradan terbiyesizliğinin başıdır.

Başbakan: Böyle bağırılmaz ki, terbiyesizlik yapma.
Kemal Öncel: Terbiyesizlik yapmıyorum. Lütfen bana hakaret etmeyin.
Başbakan: Artistlik yapma
Kemal Öncel: Artistlik yapmıyorum, ben sanatçı değilim.
Başbakan: iyi bir sanatçısın
Kemal Öncel: Tarım bakanımızın anayasayı ihlal ettiğini biliyor musunuz?
Başbakan: Lan terbiyesizlik yapma
Kemal Öncel: Lan mı?
Başbakan: Evet
Kemal Öncel: Lan mı? Canın sağ olsun.
Başbakan: Şu anda çiftçiye ne verildiğinin farkında mısın?
Kemal Öncel: Ne zaman?
Başbakan : Şimdi.
Kemal Öncel: Benim mahsulüm öldükten sonra mı? 2 senedir anamız ağlıyor.
Başbakan : Hadi ananı al git buradan.
fransa'da yaşanan benzer bir olayı hatırlatan söz öbeğidir. yine bir çiftçi ve fransa cumhurbaşkanı sarkozy arasındaki diyalog paris uluslararası tarım ve hayvancılık fuarı'nda şu şekilde cereyan etmiştir:

Vatandaş: (sarkozy'nin elini sıkmak istediği çiftçi) Aaa, hayır, dokunma bana.

Sarkozy: Öyleyse s... git buradan.

Vatandaş: Elimi kirleteceksin.

Sarkozy: S... git, zavallı geri zekâlı.

Çiftçi erkekler: Yuh! Seni zaten her akşam TV'de görüyoruz, ne işin var burada?

Çiftçi kadınlar: Bizim memlekete gelsene, orada sığırlar boynuzsuzdur. (eşi cecilia'yla bozulan ilişkileri üzerine)

peki' bu diyalog sonrasında ne oldu? türkiye'de olduğu gibi çiftçiye dava açılmadı, sarkozy de özür dilemek zorunda kaldı.
(bkz: lan mı canın sağ olsun)
wan yanlısı network'çü çiftçinin başbakandan aldığı küfür gibi tavsiye karşısında verdiği tepki.
terbiyeli şehir kültürü almış insan ifadesidir.
pek muhterem başbakanınızın çiftçimize söylediği söze karşılık asil duruşunu bozmayıp, saygısızlık etmeyen çiftçimizin lafıdır.
milletin efendisi gibi davranmış çiftçidir.