bugün

gun uzerine bir cok yorum yapilmistir.sırat koprusu olacaktir.herkes bir yerde toplanacaktir.hic bir yer saglam kalmayacaktir.tum insanlar ahirete intikal edeceklerdir.azrail ile yuz yuze gelinecektir.

bir gun elbet gelecektir yorumu en one cikanidir.
hocalara göre alametleri yerine geldiği öne sürelüp, yakın bir zamanda olacağı söyleniyor...
Her şeyin Sonunun geldiği gündür. Bir nevi Zictığımız gün.
(bkz: kıyamet saati)
sonsuz hayatın başladığı gündür. tabi bu hayat kimine mutlu kimine acı dolu geçecektir.
nasrettin hoca'ya göre karısının öldüğü gündür.
eğer kendinizi az çok biliyorsanız korkmamanız gereken bir gündür. yani misal kendim; ben biliyorum ki direk cehennemliğim. e madem öyle şanımıza yaraşır bir şekilde gitmek en iyisi. gerçi bir şanım falan da yok ya, neyse... yani ne biliyim israfil sûr a üflediğinde ohh başşaklarım serinledi demek gibi. herhalde israfil sinirlenip aleti kafanızda falan kırar: sen bana mı dedin lan onu it! gibi. görüldüğü üzere olay bundan ibaret, yazdığım her cümle cehenneme biraz daha yaklaştırmakta beni ama en azından bir çok ünlü de orada olacak. yani ortam olarak da cennetten daha çekici. marlyn manson dan tut da hitler e kadar herkes. bir yandan zevkli de olsa gerek.
israfil'in sur'a üfleyeceği gün dür.
her müslümanın peygamber efendimiz hz. muhammed(s.a.v)'in şefaatine ihtiyaç duyacağı gündür. şükürler olsun ki bize çok düşkün bir peygamberimiz var;

"her peygamberin müstecab (allah'ın kabul edeceği) bir duası vardır. her peygamber o duayı yapmada acele etti. ben ise bu duamı kıyamet gününde, ümmetime şefaat olarak kullanmak üzere sakladım (kullanmayı âhirete bıraktım). Ona inşaallah, ümmetimden şirk koşmadan ölenler nâil olacaktır." *
...ve bazen geç kalınmıştır, çünkü bazı insanlar bir imtihana tabi oldukları dünya hayatını, ahiretin varlığını umursamadan boş bir çaba uğruna harcamışlardır. Ahirete inanmayan insanların böyle bir anlayışa sahip olabilmelerinin arkasında çok özel bir çaba yatmaktadır. Bu çabanın da mahiyeti ve karşılığı oldukça büyüktür. Temelindeki sebep, dünyadaki bu sınırlı yaşamla tatmin bulmak, daha öncesini veya sonrasını mümkün olduğunca düşünmemektir. Bu anlayış, dünya hayatının geçici zevklerine dalarak ne için yaratıldığını unutmayı da beraberinde getirir. Dolayısıyla, insanların çoğu niye yaşadıklarını, niçin yaratıldıklarını, Yaratanın kendilerinden neler istediğini ve neden ölümün var olduğunu düşünmeden bir ömür geçirirler. Bunu dünyada kavramak insan için büyük bir kazançtır. Böylece aldatıcı bir dünyadan uzaklaşmakta, tek gerçeğe, yani "ahirete" yönelmektedir.

Sur'a üfürülmüştür; böylece onlar kabirlerinden (diriltilip) Rablerine doğru (dalgalar halinde) süzülüp-giderler. (Yasin Suresi, 51)

Ey insanlar, Rabbinizden korkup-sakının, çünkü kıyamet saatinin sarsıntısı büyük bir şeydir. (Hac Suresi, 1)
`
Hayır; yer, parça parça yıkılıp darmadağın olduğu, Rabbin(in buyruğu) geldiği ve melekler dizi dizi durduğu zaman; o gün, cehennem de getirilmiştir. insan o gün düşünüp-hatırlar, ancak (bu) hatırlamadan ona ne fayda? (Fecr Suresi, 21-23)`

Yer, düzlendiği, içinde olanları dışa atıp boşaldığı, ve 'kendi yaratılışına uygun Rabbine boyun eğdiği zaman. (inşikak Suresi, 3-5)
`

(Öyle) Bir gün ki, yeryüzü ve dağlar titremeye-tutulur ve dağlar göçüveren bir kum yığını olur. (Müzemmil Suresi, 14)`
ahiretteki sonsuz yaşamın başlangıcı.
(bkz: sehir efsaneleri)
her geçen gün yaklaşılandır.
fena halde ayar yiyeceğimiz gündür.
tüm böcek nesilleri tükendiği zaman gelecek hesap günüdür.
inanan ve inanmayan herkesin allah'a kavuşacağı gündür.tüm ruhlar tekrar dirilecek ve ona doğru gidilecektir.günahların ve sevapların tartılacağı,amel defterlerinin elimize verileceği zamandır.
tanıdık tanımadık yaşamış herkes'in kıyam edeceği kıyam'a duracağı gündür. Yani Kıyam'et!
kesinlikle bugün kopmayacaktır. yarın da kopmayacaktır.. çünkü hadislere göre kıyamet cuma günü kopacaktır.

dipnot: bir de bunun esprileri falan var, 'kıyamet gelse de kopsak' diye falan lütfen messenger'inize ya da face hesabınıza bunu yazmayın rica ediyorum.
Dünya'da yaşamın son bulacağı gündür.Ne zaman kopacağı belli değildir.
doğuş un güneşsiz yarınım şarkısının diğer adı.
ne reset ne de format.alıp çekici bilgisayarı parçalamak.düzenli halin bozulması.game over.ne diyim başka?
patlarsa sıçacağımız gündür.
her insanın kendi kıyameti ölümüdür. zira elimizde ne varsa onunla haşrolunacağız ve ölümden sonra salih amelde işleyemeyeceğiz.
inanmayanlara o gün orada yanımda ( herkesin içini günahını ALLAH bilir ama ) olacaklarında hani inanmıyordun lan hani yoktu ne oldu diyeceğim iple çektiğim gün.
kendisini yaratıp can veren allahı ve dinimizi inkar edenlerin korkudan ne yapacağını şaşırıp nereye nasıl kaçacağını bilemeyeceği çok korkunç bir gündür.

not : kıyamet müminlerin üzerine kopmayacaktır , sadece kafirlerin üzerine çökecektir