bugün

allah'in insanlarin canini almasi icin gorevlendirdigi melek. kutsal dinlerde ortak bir inanctir. bazi kaynaklarda angel of death* diye gecer.
Her zmana korkunç bir şekilde tasvir edilen melektir.Nedendir bilinmez elinde bir orak vardır.Bu şekilde tasvir etmek oldukça yanlış.Sonuçta bir melektir.Şekli görülmemiştir.Görünce zaten tasvir edecek zamanınız olmayacak.
(bkz: lazrail)
kulların ruhlarını teslim ederken,hayatta kaldıkları dönem icinde yaptıkları amellere göre cok güzel yada cok korkunc bir sekilde göründügü yazılır kutsal kitabımız kuran-ı kerimde.bir rivayete göre azrail(a.s) cebrail (a.s)'ye günahkar kulların canını alırken girdigi sekli gösterir ve cebrail (a.s)melek oldugu halde bu görüntüye dayanamayıp oradan kacar.bir diger rivayete göre ikinci sur israfil (a.s)tarafından üflendiginde azrail (a.s)allahu te-ala'nın emri ile kendi canını alacaktır ve kendi canını alırken attıgı cıglık dünya üzerinde kalan son canlıyı değil son mikroorganizmayı bile yok edecektir,diye rivayet edilmektedir.
şakası olmayan melektir
elinde tirpan ve uzerinde siyah kukuletali uzun bir elbise giymis ikinci defa karsilasamayacagimiz melektir.
pek sevilmesede,hepimizi bir kereligine ziyaret edicek kadar asil ve kibar bir kişiliktir kendisi.
(bkz: azrail gezdir beni bi iki boyut)**
perde ardından haber almamızı sağlayan melektir. herkes mutlaka tanışacaktır.

(bkz:ölüm güzel şey budur perde ardından haber
hiç güzel olmasaydı, ölür müydü peygamber?)
(bkz: Arizona Rail Passenger Association)
http://www.azrail.org
Olgun insan yerine yeni yetme tavırla başkalarına anlatamadığımız, anlatırsak gerçekleşeceği korkusu ile susup sakladığımız ve hiçbir zaman başımıza gelmeyeceğini umarak zihnimizin en derin köşelerine gömdüğümüz ölüm için kapımızı çalan melek.
büyük harflerle konuşur.

(bkz: diskdünya)
(bkz: mort)
az demiryolları. bilet almadan önce iyi düşünün. nereye gittiği pek belli değil.
+azrail abi ölümü gör , bu akşam bizdesin kanka. çok güzel masa kurdum.
-gözüm biraz daha ısrar edersen görcem ölünü.
halesini orağıyla yırtmış olduğunu düşündüğüm melek.
bir kişi düşünün ki her kabahatinden sonra ağlayarak zırlayarak kendini affettirir. bu kişinin eceli gelmiştir ve azrail karşısına çıkar. öleceğini anlayan kişi aynı numaraya başvurur ama nafile..

kişi- ıngaa ıngaa
azrail- hadi canım addaa addaa!
içindeki şeytandan korkmayan insanoğlunun buluşmaktan korktuğu melek. ilginç.
dünyadan ayrılırken görülen en son varlık. çoğuna el sallama fırsatı bile vermez allah muhafaza. gördükte söylüyoruz.
kendisine laflar hazırladığım melektir.gördüğümde kendisine işiyle ilgili sorular soracağımdır.

-sigorta yapıyolar mı abi?
-cıss..

zorunlu tanım: bir melek
hakkında ortalıkta ilginç bir forward mail dolaşmaktadır:

> > > > YAŞANMIŞ GERÇEK OLAY> Sonuna kadar okuyun lütfen.....
> > > > > >adamın biri arabasıyla giderken yolda bir yolcu alır> arabaya.... adam arka >tarafa biner.....şöför...
> > > - eee hemşerim kimsin nereye >gidersin...der....> yolcu ben Azrailim..canını almaya geldim der......
> > > >şöför alaycı bir tavırla> > > - sen mi Azrailsin der..yaw senin gibi Azrail >olurmu hiç der....> yolcu sakin bir tavırla sen daha önce Azrail gördünmüde >tarif ediyorsun> der...> > > ve ekler yolcu....> > > - inanmadın bana >öylemi der....> şöför inanmadım tabii der......> yolcu o zaman 200 metre >ileride bir adam daha alacaksın der.....> > > gerçekten de adamın dediği >gibi şöför 200 metre ilerde bir yolcu daha> alır..> > > ama yolcu ön tarafa >oturur...olaylar bundan sonra daha da >> > enteresanlaşır.....> > > şöför >yanındakine...> > > - ee sen klimsin nereye gidersin der....öndeki> > > - >abi ben merkezde biryerde indirirsen çok sevinirim adım> felanca >der......şöför> > > - yaw şu arkadaki adam bana Azrailim diyo görüyonmu şu >herifi> hem iyilik ediyoz hemde dalga geçiyor zibidi der....> > > öndeki >arkaya bakar ama kimse yoktur....öndeki> > > - abi arkada kimse yokki.....> > > > şöför hışımla arkaya bakar ve> > > - körmüsün be adam arkada >oturuyorya der.....> > > öndeki arkaya bir daha bakar ve> > > - abi senin >kafan iyimi yoksa dalga mı geçiyorsun der...bu sefer> arkadaki söze >girer....> > > - gördünmü der öndeki beni ne duyabilir nede görebilir der> >şöföre. şöför bir anda dizlerinin bağı çözülür bet beniz atar....arkadaki> > > şöföre...> > > - hadi der arabayı kenara çek 2 rekat namaz kıl canını >alacam> der..... şöför ağlamaklı çaresiz bir şekilde arabayı kenara çeker >ve iner> arabadan.....> > > sonra....> > > sonra ne olmuş >biliyormusunuz?????> > > adamlar arabayı aldığı gibi kaçmışlar...:)) * > >
''Herkesin ölüm anında görebileceği tek bir melek vardır''diye bir söz vardı (bkz: beyaz melek)
allah ın yarattığı bir melektir. müslüman müminlerin değil allah a inamayanların korkması gereken melek.
kesinlikle görevini büyük bir zevkle yapan melek.
ölüm meleğidir.

adam arabasıyla urfa'ya doğru hareket halindedir. yol kenarında otostop yapan adamı almak için durur. Adam arabanın arka kapısını açıp oturur arkaya.Araba sahibi "merhaba" der. "merhaba ya fani" diye cevaplar arkada oturan.
" ben azrailim, bir emaneti almaya geldim" diyince
sürücü
-ama sen insan şeklindesin
arkadaki
-sen hiç azrail gördün mü, ben bazan insan şeklinde görünürüm, der.
adam şaşırmıştır. arkadaki,
-100 metre sonra biri otostop çekecek onu al, bakalım sırası gelen hanginizsiniz der.
100 metre sonra gerçekten otostop yapan bir adam görürler,sürücü onu alır.
sürücü yeni aldığı yolcuya
-bak arkada oturan adam azrail olduğunu söylüyor,sen ne dersin?
yeni yolcu "arkada kimse yok ki der."
sürücü "bak konuşuyor sesini duymuyor musun" diye sorar,
yeni yolcu kimseyi görmediğini ve ses duymadığını söyler.
arkadaki ben sana azrailim demedim mi,ben istediğime görünür istemediğime görünmem, şimdi yan tarafa park et, 4 rekaat namaz kıl ki emanetini alayım der.
sürücü korkudan darmadağın olur, durur, yol kenarında namaza başlar.
bu arada iki kafadar adamın arabasını alıp ordan alıp hızla uzaklaşırlar.

ülkemizde çalanlar ne kadar yaratıcı değil mi?
yereli de, ünlüsü de yaratıcı...

edit:aynı olayı başka arkadaş da anlatmış. aynı olayın farklı 2 versiyonu olsun.
ölüm meleğidir. eceli gelenlerin canlarını almakla yükümlüdür... bir efsaneye göre; * *, azrail sadece 1 kere gülmüş-1 kere ağlamış(mış)...

ağladığı olay; bir annenin dereye düşen çocuğunu kurtarmak için suya atlaması, azrailin ise her ikisinin de canını almak zorunda olması...

güldüğü olay; canını almak için yanına gittiği bir adamın yeni bir ayakkabı alması, "çok iyi be bu ayakkabı beni 5 sene idare eder" demesi... Miş...
güncel Önemli Başlıklar