bugün

korkulu bakışlarla gidilecek olan mekandır.
son durak
hak sahiplerinin hakkını alacağı, zalimlerinde cezasını göreceği yer.
(bkz: haşir meydanı)
kıyametten sonra hepimizin hesap vermek için sıraya gireceği söylenen,ardından iyi/kötü ayrımı yapılarak cennet veya cehenneme gideceğimiz ruhevi ortam..

(bkz: görmeden inanmam)
(bkz: arkadaşlar tek sıra lütfen)
gerçek adaletin konuşacağı tek yer.
canlı, cansız bütün varlık aleminin yok olmasıyla başlıyan ve sonu olmayan bir zamandır.

her insanın iyilik ve kötülüğü ölçülür. iyiler cennetle mükafatlandırılır. kötüler de cehennemde cezalarını çekerler. suçlu müminler cezalarını çektikten sonra cennete dönerler.
dunyanin sonun gelmesi. ama o gunlerde bazilarimiz marsta koloni kurup tanri nin gazabindan kacacaktir.
çalı$tığımız yerlerden sorulacağını umduğumuz mekan.
islam dininde dünyevi hayatı takip edeceğine ve baki olacağına inanılan evre.
yaşama -yürütme - yargı.
Hz. Ali'ye (r.a), birisi geldi. Adam, ölümü,tekrar dirilmeyi, ahirette hesabı, cenneti ve cehennemi inkar ediyordu.

Hz. Ali'ye: - Ya Ali, siz müslümanlar ölüme ve ölüm ötesine inanıyorsunuz; biz ise inanmıyoruz. Siz cehennemden kurtulmak, cennete girmek için bir sürü ibadet ediyor, mal harcıyor, zahmete giriyorsunuz. Bu zahmet değer mi?Hem ölümden sonra tekrar dirilmenin olacağı ne malum?" diye sordu. Hz. Ali (r.a) adamı sükunetle dinledi, sonra ona şu cevabı verdi: Evet, ölümden sonra dirilmek, hesaba çekilmek, cennete veya cehenneme girmek, ya senin dediğin gibi yoktur; ya da bizim dediğimiz vardır.

Önce senin dediğinin doğru olduğunu düşünelim. Ölümden sonra ahiret hayatı yoksa, seninle biz aynı durumdayız. Sana da yok bize de yok. Bu arada bizim Yüce Allah için kıldığımız namazların, yaptığımız ibadetlerin,hayır ve iyiliklerin, güzel ahlakın,verdiğimiz zekat ve sadakaların bizebir zararı olmaz. Ama, ya ahiret varsa, bizim dediğimiz doğru çıkarsa,senin hâlin nice olur? diye sordu.
varsa problem değil de, yoksa çok fena olacak durum. herkes o kadar hazırlamış ki kendini ahirete olmaması durumunda komple sıçış söz konussu olur.

düşünün şimdi. adam yıllarca namaz, niyaz, oruç, ibadet etmiş, en ufak harama el uzatmamış, haram diye cinselliği doya doya yaşayamamış. cennetteki hurileri düşünerek yıllarca sabretmiş.

ve o gün. göte pamuğu tıkmışlar, gömmüşler ama öylece duruyorsun orda. bir olay bekliyorsun yıldızlı yollardan yürümek, göğe yükselmek falan ama yok hiçbiri. toprak git gide ağırlaşıyor kalıyorsun mal gibi orda. ulan diyorsun "acaba". sonra bu fikri bertaraf ediyorsun bekliyorsun sabırla.

ama yok yok işte. sadece mezara gelenler oluyor yavaş yavaş onlarda azalıyor. seneler geçiyor öyle karanlık içinde gömülü kalıyorsun. umudunu yitirmiyorsun yine de, beklemeye devam ediyorsun ama sonsuzluk gibi geliyor sana bu. ve anlıyorsun artık. demek ki boşaymış her şey diyorsun. yıllarca beynimi uyuşturmuşum, varolmayan bir şeye inanıp hayatımı yaşayamamışım. halbuki ne karılar, kızlar, ne ortamlar vardı elimin altında diyorsun.

senin gibi olmayanları düşünüyorsun. eğlenmeyi bilen, alkol içebilen, kızlarla eğlenebilen, onlarla yatabilen vs. keşke diyorsun öyle bir hayatı seçseydim. en azından dünyadaki hayatımda mutlu olurdum. mutsuz oluyorsun çünkü, yaptığında mutlu olduğun ibadet gibi şeyler aslında sana bir şey kazandırmamış. bunu anladığın için diğer hayat sana daha cazip geliyor ama iş işten geçmiş oluyor.

kaybettiğin zamana acıyorsun, namaz kılarken, oruç tutarken, abdest alırken. ulan diyorsun ne yapmışım ben, niye yapmışım. din nasıl bir uyuşturucuymuş böyle? şaşıyorsun kendine ama yapacak bir şey yok. etini yiyen böceklerle, kurtlarla başbaşasın sadece. ve sonsuzluğa doğru devam ediyorsun diğer hayatında. ne kadar acıklı değil mi?

Her şey beklentilerle alakalı aslında, beklentinizi çok yüksek tutarsanız eğer, göte gelme olasılığınız o kadar yüksek olabilir öteki tarafta. pişman olmamak lazım dünyada yapılan hiç bir şeyden. cehennemde yanmayı ne kadar göze alabiliyorsan, o kadar günah işleyeceksin. ya da ahirete ne kadar inanıyorsan, ona göre davranacaksın bu hayatta.
kuran-i kerimde birçok sure ve ayette birgün geleceği belirtilmiş olan gün..
(bkz: büyük gün)
öldükten sonra yok olup gitmesi kabul edilemeyen,
en gelişmiş yaratığı, ahirette tekrar dirileceği
yalanıyla avutmak,
''öbür dünyada'' kendisini bekleyen
tanrı'nın ödülleri ve cezalarıyla
aklını oymaktır.
(bkz: #4759049)
daha çok tehdit unsuru olarak kullanılan yerdir, haksızlığa uğradığını düşünenlerin son randevu mekanıdır, öbür taraftır.
cennet hayalleri içerisindekilerin zihinlerindeki "şimdi bi laf bulamadım ama dur sen hele duur öbür tarafta görüşeceez" cümlelerinin ilham kaynağıdır.
bu dünya da mutluluğu yakalayamamış olanların, muhtemeler yine mutlu olamayacakları, ölüm ötesi yaşam.

Bir kuru mantıkla kalmışız yayan
Menzile varır mı yerinde sayan
Bu dünyada ab-ı hayat tatmayan
Beklesin, ahrette kevser falan var... *
gerçek dünya...
güzel güzel hatunların ve en yıllanmışından şarapların olduğu mekan.

aynı tür yerler için tonla para veriyor insanlar bu fani dünyada. oysa oturup iki rekat namaz kılsalar ne güzel maliyetsiz hem huriye hem de alkole koavuşacaklar.
islam'a göre kıyametin kopması ve gerçek hayatın başlaması.mahşer aleminin kurulması
herkesin hesap verip cennet veya cehenneme gönderileceği alem.
peygamber efendimiz(s.a.v.) dahil tüm peygamberlerin de ümmetlerine bildirdiği gerçektir.Son ve sonsuz hayattır da aynı zamanda.
bir grup ateist ahirette, ceheneme doğru yol almaktadır, reisleri ise şu cümleleri sarfeder.

"Evet beyler, doğru yerdeyiz, ben size demiştim zaten

Yok artık, bu kadar da değil

Neyse en azından kalabalık geldik

Abi dur valla ben bu arkadaşları tanımıyorum"
işlenmesi gereken bir temadir. mesela hüri seçimi? kimse kullanılmış ve adı çıkmış hüri istemez. yada cehennemde bizim yanmamız için ocağa odun atan kişinin seçimi. yakıcı abiye rüşvet verilebilirmi? elektrikli ocak sanırım daha kullanılmıyordur. orada da teröristler varmi? şimdiki hükümet acaba kim?
ahiret inancı olmayanın dini de olmaz ben laik olmama ragmen ahirete inanırım yok diyen inanmam diyen gitsin gögsünü gere gere nufus cüzdanında islam ibaresini silsin de o zaman tamam bu adam adamdır diyelim..
hazırlıklı olmayanlar için en büyük pişmanlık yeri.