bugün

benim bilmediğim ve anlayamadığım bir dilin bu sözlükte kullanılmasını istemem. burada kullanılan dil herkesin anladığı bir dil olmalı. kürtçe'nin kullanıldığı bir sitede ise beklemem türkçe kullanılmasını. zaten o sitede de işim olmaz.

yanlış anlaşılmasın. kürt dili elbette özgürce kullanılsın diyorum. ama toplumun tamamına hitab eden bir sözlükte olmaz böyle birşey. kürtçe'nin kullanıldığı bir sözlükte ve toplumun sadece bir kısmına hitab ettiğini açıklayan bir sözlükte türkçe konuşulmasa da olur. ama burası herkese hitab ediyor.
(bkz: türk yazarlar sözlüğe türkçe entry girebilmelidir)
(bkz: kürt yazarlar sözlüğe kürtçe entry girebilmelidir)
(bkz: laz yazarlar sözlüğe lazca entry girebilmelidir)
(bkz: zaza yazarlar sözlüğe zazaca entry girebilmelidir)
(bkz: ermeni yazarlar sözlüğe ermenice entry girebilmelidir)
(bkz: gürcü yazarlar sözlüğe gürcüce entry girebilmelidir)
(bkz: azeri yazarlar sözlüğe azerice entry girebilmelidir)
(bkz: süryani yazarlar sözlüğe süryanice entry girebilmelidir)
(bkz: arap yazarlar sözlüğe arapça entry girebilmelidir)
(bkz: ingiliz yazarlar sözlüğe ingilizce entry girebilmelidir)
(bkz: fransız yazarlar sözlüğe fransızca entry girebilmelidir)
(bkz: ispanyol yazarlar sözlüğe ıspanyolca entry girebilmelidir)

bu liste uzar gider. bu kurallar gelince de global bir sözlük oluruz. ardından da kapatılırız. siz sağ, ben selamet.

sonuç: herkes gitsin kendi ülkesinin sözlüğünde borusunu öttürsün. tabii gidecekleri bir ülkeleri varsa...
sonradan gelip karıştığı topluluğun yaşam kültürüne uymayıp tek başına bile olsa kendi bildiği gibi yaşamayı marifet sanan kürdün anlamsız isteği. kürtçe konuşabileceği ve konuştuğunu herkesin anlayabileceği bir köyü varken istanbula gelir sokakta kürtçe konuşur , cadde kapatır yol ortasında köy düğünü yapar , askere gitmeye utanır vs. e o zaman neden bu ülkedesiniz ? neden cebinizde türkiye cumhuriyeti nüfus kağıdı taşıyosunuz ? merak ediyorum acaba olası bir kürdistan devleti kurulsa hepiniz gidip orda yaşarmısınız yoksa istediğiniz istanbulu ankarayı izmiri türkiyeyi kürdistana mı çevirmek ? ermeni , laz , çerkez , göçmen çıkıp bildiği dili konuşmazken neden sadece kürtler çıkıp kürtçe konuşmak ister.
türkiyenin resmi dili türkçe ise ve bu sözlükte türkiye ye ait bir sözlük ise türkçe entry girilmek zorundadır. kürtler ise kürtçe konuşabileceği forum vb. yerlere gitmeli. tabii öyle yerler varsa. * *
kürtçe yazılabilir ama parantez içerisinde türkçesi de yazılmalıdır çünkü kürtçe bilmeyen bir çok insan var.anlamayacaklarsa sözlüğün ne anlamı kalacak ki?
belki de evet, ama suyunu çıkaracak kadar da değil.
(bkz: uludağ sözlüğü http://www.pkk.com zannetmek)
asıl maksadının ne olduğu çok aşikar bir istektir.

"Kürtler kürtçe konuşabilmelidir" dediniz; kürtçe konuşana kimse ses çıkarmıyor, zaten öyle olmalıydı, eyvallah, sonra "aaa nasıl konuşacağız ki kimse bilmiyor" dediniz, kurslar açıldı, gitmediniz, o açılan kurslar hızla kapandı.

"Kürtler kürtçe müzik yapabilmelidir ve dinleyebilmelidir" dediniz; eskiden yasak olan kürtçe kaset satışları serbest bırakıldı, bu da serbest olmalıydı, eskiden gizli olduğu için intikam hissiyle dinlediğiniz kasetleri bir kenara fırlattınız, almaz dinlemez oldunuz.

"Kürtler kürtçe gazete okuyabilmelidir" dediniz, o da serbest bırakıldı, öyle de olmalıydı, okumakla yazmakla işiniz olmadığı için yüzüne bakmadınız.

"Kürtler kürt televizyonu izlemelidir" dediniz, sizin için masraf yapıldı, altyapı tesis edildi, gündeminize dertlerinize yönelik programlar yapıldı, "Dewletin sesidir, izlemeyıkh" dediniz izlemediniz, gene PKK propagandasının başına geçtiniz.

Kürtçe siteden bol ne var? kim engel oluyor size ve kürtçe sözlük açmanıza? Öyle allame-i cihan olmaya da gerek yok, iki tane yazılımı var bu işin, alıp eline kendi sözlüğünü yapıveriyorsun. Açın bir sözlük, artık hangi lehçesinde konuşup anlaşacaksanız yazışın anlaşın, düşmanlık yapmadığınız sürece tabii.

Dili türkçe olsun diye açılmış ve seni de bir kürt olarak bünyesine kabul etmiş bir sözlüğe gelip de "kürtçe yazacam" demek davet edildiğin sofranın ortasına sıçmakla eş değerdir.
resmi dilmiş, lehçeymiş, şuymuş buymuş önemli değil. sözlüğün bir formatı var. bu sözlük türkçe dili üzerine kurulmuş. bu sözlükte ingilizce başlık açmak ta yasak. dil olarak türkçeyi benimsemiş.

bir örnek verirsek vikipedia'nın bir çok değişik dilde sitesi var. gidip ingilizce olan kısma türkçe başlık açamazsınız. türkçe olan yere de ingilizce açamazsınız. kürtçe sözlük kurmak isteyen kursun veya kurmuştur da haberimiz yoktur. bu sözlük devlet malı değil, şahsa ait. devlet malı olsaydı bile dil olarak iki ayrı sözlük açmasını benimserdim. sonuçta herkesin farklı dillerde yazdığı bir sözlük olsaydı kimse kimseyle iletişime geçemezdi.

demokrasi ve insan hakları deyip başkalarına zorla kendi dilinizi okutamazsınız. özgürlükse burda yazan insanların da hakları var. git, kürtçe sözlük kur elinden alan mı var?
girebilmelidir fakat türkiye de konuşulan genel dil türkçe olduğu için sözlükte kürt ve türkün birbirini anlayamamasına sebep olur.
daha iyi bir çözüm: kürtçe sözlük açılmalıdır.
tanım: sözlükte anlaşmalığa yol açabilecek olaydır.
(bkz: görürsem söylerim)

ben de zulu dili biliyorum. ayrıca ingilizce, pek iyi olmasa da almanca ve çok az ispanyolca. ama hiç bu dillerde entry girme isteğim olmadı. çünkü burası türkiye. o kürt dediğiniz yazarlar da tc vatandaşı

onlar kürtçe girsin ben zimbabvece gireyim oh ne güzel. kimse kimsenin dediğinden anlamasın.
demokrasi kılıcını ters tutan yazar düşüncesidir. zira demokrasi bu şekilde birilerini dolduruşa getirmeden çok güzel bir yönetim şeklidir. bunun yanı sıra bir görüşte benden gelir. '' vallah biz saddam' ı özledik '' dedirtir ki bu kadar diller uzamamalıydı diyerek. sonuç olara evet kürt realitesi var. evet yüzyıllardan beri beraber yaşadık. evet güzel günlerdi. ama bu işin de bokunu çıkartıp, yıllarca '' türkiye memleket ya '' dediğiniz yere ve onun şu anda kullandığınız sanal platormuna bu kadar sabit girip sabitte kalamazsınız.
ana diliniz türkçe, vatanınız türkiye cumhuriyetidir. istemeyen çeker gider sözlüktende, ülkeden de..
öte yandan (bkz: tek bayrak tek devlet tek millet tek dil)
o zaman kim nereliyse kafasına göre o dille mi entry girsin? oldu olacak şive kullanarakta entry girelim. yok böyle bir deli saçması. sonuç olarak, mantıksız bir öneri.
(bkz: özgürlüğün bokunu çıkarmak)
kürt yazarlar kürt sözlüğüne kürtçe entry girebilmelidir. bu bir türk sözlüğü sitesi ve bu entry lerin dili türkçe olmak zorundadır.
http://kurdi.sozlukspot.com/

yeni kurulmu bir sözlük. admini acemi biraz. kendince birşeyler yapmaya çalışmış. kürtçe yazmak ve okumak isteyen yazarlar buraya bakabilirler.
saçma olandır.
zira #8754870 nolu entryde de belirtildiği gibi türkiye cumhuriyeti nin resmi dili türkçedir ve
bu yüzden kürt yazarlar istesede istemesede türkçe girmek zorundadırlar.
iletişim kurabilmek için ortak bir dile ihtiyaç vardır.
yoksa benim yukarıda anlatmaya çalıştığım gibi biri ingilizce, biri almanca da yazabilir. dilin etnik olması gerekmez.
etnik olduğu için yasaklanacak değildir, yasaklanmamalıdır fakat ortak yaşam alanında, yazılı iletişim kurulan bir yerde, büyük kısmının ana dilinin türkçe olduğu, hepsinin türkçe bildiği bir ortamda konuşulacak, yazılacak olan dil türkçedir. kürtçe yahut başka bir şey değil.

herkes böyle bir istekte gelerek kafasına göre hareket etmeye başladığında iletişim kopar.
o zaman kimsenin burada zaman harcamasına gerek kalmaz. çünkü anlaşamıyorsun, anlatamıyorsun demektir.

burası bir sözlük. tanımlarla, fikirlerle yürüyor.
her tanımın, her fikrin farklı dilde ifade edildiği yerin adı sözlük değildir, söz çöplüğüdür.
hali hazırda zaten garip bir halde olan sözlüğün iyice içine edilmek isteniyorsa eğer, amaç buysa buyrun.
önünüzü kesmeyeceklerdir...
herkesin anadilini konuşma özgürlüğü olmalıdır..hatta belki anadilde eğitim hakları da olmalıdır lakin bir ülkede, bir ortamda ortak bir dil konuşulmalıdır..Dünya üzerindeki birçok ülkenin uluslararası ilişkilerde hep ingilizce kullanmaları da bundandır..Şimdi burda kürt kardeşimiz kalkıp kürtçe konuşursa kürtçe bilmeyenler fransız kalmıyacaklar mı olaya..Ama o kürt kardeşimiz belli ki türkçeyi okuyobiliyor,yazabiliyor..sırf onu da memnun etmek için böyle bir uygulamaya da gerek yoktur..
(bkz: damı bulup kılını aramak)
durduk yere memnuniyetsizlik yaratmanın, isyan çıkarmanın, ortalık karıştırmanın başka yolu, başka versiyonu. hiçbir yerde huzur bırakmamak için düşünülen şahane çözümlerden biri. anlaşmaya, bildiklerimizi anlatmaya gelinen bu yerde anlaşmazlık çıkarmak için ideal fikir. herkes türkçe biliyor, türk'ü de diğeri de türkçe konuşuyor, nasıl bir kıskançlık ki bu, dil dediğin o şeyi illa ki her yere sokuyorsun ?
anayasanın 3. maddesi:

Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı istiklal Marşı'dır. Başkenti Ankara'dır.
bak yine ezik bir havaya büründün ne gerek var (bkz: düşünme demiyorum hobi olarak yine düşün) doğrudur, girebilmelidir de giremez yani anlaşılmak istiyorsa giremez.
bu mantığa göre kerpiç taşlı evinden vınn ile bağlanan kamboçyalı bir yazarda sözlükte khmerce konuşabilmelidir.