bugün

özgür olmak farklı bir şey.

kürtçe sözlük açılmıştı geçenlerde.

tabi çok uzun süre önce değinilmiş bu konuya.

ancak burası bir türkçe sözlüktür.

dünya dili sayılan ingilizce girilere bile kapalıdır.

tabi türkçe içine katılmış tuhaf yabancı kelimeleri hesaba katmazsak.
ingiliz de ingilizce, Alman da Almanca yazabilir. Aslında "Kürt" olarak belirtme yapmak, baştan ayrımcılığı kabullenmektir. Entryi yazan yazarın kendi düşüncesine antitez oluşturup çürütmesidir.
Olabilir ama mesajının okunma oranı yüzde ona iner. istenesi değildir herhalde...
bir öneri. girebilir ya da giremez o ayrı konu ama insanlar artık bu resmi dil yavşaklığından vazgeçmelidir.
(bkz: girildi de biz mi sildik) (bkz: süleyman demirel)
Sözlükteki tüm kürtler, türkçe bilir; fakat sözlükteki tüm türkler kürtçe bilmediği için enrtylerin türkçe girilmesi daha uygundur. Karar kürt kardeşlerimize kalmıştır.
insanlar daha çok dil konuşsalar kavgalar daha az olurdu. Mirkan Baran
olmayacak önermedir. Kürtçe bilmeyenler nasıl onaylayacak, nasıl oylayacak sorularını beraberinde getirecek önermedir.
ingilizce-ingilizce olan bir sözlüğe türkçe kelime veya açıklama girilemediği gibi.
and the users that know english, can write in english also.
karmaşadan başka bir şeye sebep olmaz aslında ama insanlar buna tahammül gösterirse hoş ve türünün ilk örneği olacaktır.
kuş dili de yazılmalı bence. malum ülke topraklarında kürtlerden çok kuş yaşıyor. onlarında demokratik hakkı var bu topraklarda.

(bkz: bi siktir git çay koy)
kürt bir yazar olarak doğru bulmadığımdır. abi ben anlarım sen anlarsın ama diğerleri ne okuyup ne yorum yapacak? ülkenin ortak dili var yazıyoruz okuyoruz işte kasmayın.
girmemeli.
herkes bildiği dilden yazabilsin değil, kürt yazarlar kürtçe yazabilsin diyen zihniyetin etnik milliyetçi tavrından ibaret saçmalıktır.

demokratik hak tan kasıtları yavaş yavaş rengini belli etmiş yakında tüm çıplaklığı ile bu iki yüzlü demogojik söylem ve eylemler ortaya çıkacaktır.
ben de bir kürdüm ama bu başlığa katılmadığımı belirtmek isterim. Ben daha türkçe yazarken anlaşılamıyorum. Kürtçe yazsam bilmeyen arkadaşlar ne anlar benim yazdıklarımdam anlatmaya çalıştıklarımdan? Sonuçta burası sadece kürtlere ya da sadece rumlara türklere ait bir sözlük değil ki kendi aramızdaki dili konuşalım. Bu ülkede yaşayan herkesin ortak olarak anladığı konuştuğu bir dil var o da türkçe. biz de buraya türkçe yazmak zorundayız. Yalnız bir de şu her kürtçeyle ilgili başlıkta klavyeyi götüyle kullanarak abuk subuk harflere basarak ahanda böyle şeyler yazılır kürtçede diyenlere iki çift lafım var, önce adam olun sonra gelir yazar olursunuz biz de sizi okur takip ederiz. Şimdi gidin alın kovayla küreğinizi kumdan kale yapıp eğlenin tamam mı çocuklar?
(bkz: ben anlamadıktan sonra neye yarar)
bsg, isteyen gitsin kendine başka sözlük açsın, istediğin gibi çal oyna, bu bir Türkçe sözlüktür ki doğal olarak Türkiyede bulunduğun için böyle, istemeyen defolup gider istemeyen susar oturur, sen anama bilmem neme küfret ben bi bok anlamayayım, sonra da aman da eşitlik varmış kürtçe yazarmışız öcü bücü bücü, hadi ordan, burası Türkiyeyse Türk arkadaşlarının yanında bir zahmet Türkçe konuşuvereceksin, diye cevapladığım boktan bir önermedir. saygılar efenim.
assikome diyorum assikome (anlamını bilmeyenler a.r.o.g.'u izleyebilir). sözlüğe yazmadaki amaç birilerine ulaşmak, iyi veya kötü bir tepki almak ise bende senin yazdığın saçma sapan entryleri görüp sana küfür edemeyeceksem öyle sözlüğün de senin de.
alakasız gereksiz başlık. efendim girilen kürtçe entryleri kaç kişi anlayabilir ki sözlükte. ayrıca kürt vatandaşların büyük kısmının pkk yanlısı olarak yetiştirilmiş olması gerçeğinden de yola çıkarsak burasının onların propaganda yeri olması ihtimali de küçümsenemeyecek kadar yüksektir. kaldı ki kürtçe öyle bir oluşum ki iki kürdün birbirini anlayamadığı durumlar olmakta. böyle bir durumda kürtçe yazım gereksiz olduğu kadar olmaması gereken de bir durumdur.
bunları konuşmak yerine yıllardır konuştukları güzel türkçemizle güzel güzel entrylerini girebilirler. şayet en azından bu konuda bölücü olunmamalı.
sözlükteki dil bütünlüğünün bozulmaması adına gerçekleşmemesi gereken durumdur. neticede bu ülkenin ana dili türkçedir ve sözlük de ana dilde entry'lerin girildiği bir sözlüktür. kürtçe entry girmek ile ingilizce girmek arasında da pek bir fark da yoktur bu şartlar altında.
iyi bari ingilizce,fransızca,almanca,latince,ibranice de başlıklar açılsın.biz nasıl anlaşacağız peki arkadaş? önce "sözlük" kelimesini araştırması gerekiyor bu başlığa hak verenin.
yanlış insanların yanlış yerde olduğunu kanıtlayan cümledir. açılmış ve açılmakta olan kürtçe sözlükler vardır.isteyen kürtçe entrysini gider orda girer.Entriye bir örnekle devam etmek istiyorum: Benim Rus bir arkadaşım var. Bildiğimiz ortak dil de ingilizce. Şimdi ben herife tuttursam da tuttursam olmaz arkadaş ben seninle Türkçe konuşacağım diye. Kime faydası var? Hem ne bilelim sövüyor musunuz, sayıyor musunuz? madem 45 milyonsunuz ne gerek var ekşi'ye uludag'a, gidin kendi yağınızda kavrulun vesselam.

Kürt kardeşlerim; kendi sözlüğünüz var, kendi radyonuz var, kendi televizyonunuz var, kendi dilinizi istediğiniz gibi öğrenip öğretebiliyorsunuz? Bir tek şey eksik o da Kürtçe'nin memleketin ana dili olması. *Bu da herkesin çok arzuladığı kürdistan devletinin kurulması demek oluyor ki aklı başında herkes böyle bir olayın ne Türkiye'ye ne de sözüm ona Kürdistan'a yarardan çok zarar getireceğini bilir. Siz hiç böl, parçala ve yönet diye bir şey duymadınız mı? Tut ki kuruldu kürdistan. Sanayi, sağlık, eğitim-öğretim, altyapı? Bunlar nerden gelecek. O sevmediğiniz Te Ce artık olmayacak. Evet amerika size yardım eder. Karşılığında??? Gelin etmeyin. Bu yol yol değildir. Hayır o değil, bir yandan da aşırı milliyetçi kesimin nefretini kamçılıyorsunuz. Yarın bir gün Hitler'in yahudilere yaptığı gibi biri çıkar, yettiniz ulen artık der, sonra 45 milyon 45 bin olur. benden söylemesi... (bkz: çeçenistan) (bkz: ırak) (bkz: afganistan)
kürdistan'da belki. ama öyle bir ülke yok değil mi? pardon!
entry girselerde ingilize forumda tükçe yazmaktan farksız olur, bence gereksiz bir eylem.
kürt yazarlara sözlükte de açılım yapma hevesidir. kursakta kalasıcadır. burda da açılım yapalım, nasılsa onlar açıldıkça kan gövdeyi götürüyor. bu devletin resmi dili vardır o da türkçedir. kurucu unsur milleti vardır o da türk milletidir. oranızdan buranızdan açılım yapmayın. bak türk açılımı isterim diye 33 yıllık isyanımın tamamını burda yaparım ona göre..