bugün

üzerinde yaşadığımız coğrafyanın yönetim biçimini belirtir ifade.

(bkz: türkiye)
kendisi ile aynı zamanda kurulan pekçok rejimin yerinde yeller esmektedir.mensubu olmakla övündüğüm,türkiye cumhuriyeti,çok hızlı olmasada gelişme içindedir.kuranlara minnet borçumuz vardır. (bkz: atatürk)
dünyanın (gücünün farkında olmayan) en güçlü devleti.
türklerin kurduğu 17. devlet.
(bkz: tc)
(bkz: republic of turkey)
Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı sebebiyle 20. yüzyıl başında yıkılmasından sonra, 1923 yılında Türk Kurtuluş Savaşı ile, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulmuştur.
ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün.. türk yurdu..
bir adet üçüncü dünya ülkesi.
GUVENILMESI COK GUCLESMIS BIR YONETIME SAHIP ULKEDIR.
harika kulturleri,harika bir yonetim sistemi,misafirperver olan insanlarin yasadigi ulke.turistik yerleri fazlasiyla olan,denizlerle kapli,tarih eserlerinin bol bulundugu guzel bir ulke.
sömürüle sömürüle, çalına çırpıla halen daha tükenmemiş olan; muhteşem verimli toprakları, bol güneşli, benzersiz güzellikteki ülkemdir.
YASAMAKTAN BUYUK ZEVK ALINAN DUNYANIN HICBIR YERINDE OLMAYAN GUZELLIKLERE SAHIP OLAN AMA DEGERI BIR TURLU BILINMEYEN MAVI YESILIN GITGIDE BETONLASMAYA DOGRU SURUKLENDIGI DEGERI BILINESI KORUNASI ULKE.
tüm bölme çabalarını, gizli savaş planlarını ergeç boşa çıkaracak türk devleti.
atatürkçülerin muhafızlığını yaptığı devlet..* *
artık iyiden iyiye o sağlam -ya da öyle sandığımız- temellerinden çatırdamalar yükselen, akibeti hakkında dehşete kapıldığım ülke.

eğer ki bügun kalkıp da bu devletin en büyük ve en önemli ilkesi olan laikliğe dahi her ortamda rahatça saldırılabiliyorsa, küfredilebiliyorsa -ve ne acıdır ki katılımcılarının tamamını genç kesimin oluşturduğu uludağ sözlük bu ortamların en üst sıralarda bulunuyor-, şeriat yanlılarının yavuzlukları artık tavana vurmuşsa, her kademede son derece rahat cirit atar olmuşlarsa, devletin hiçbir kurumu-kuruluşu bu gidişe dur demiyorsa, aksine körüklüyorsa; anladım ki kabus sandığım şeyler aslında ne kadar gerçekmiş.

ve her ne kadar rahat uyu desem de, biliyorum ki cennette cehennem zülmü çekiyor; her gün daha da kahroluyor ve bir daha gösteriyor bize o ileri görüşlülüğünü ve akıl almaz dehasını mustafa kemal...

sen ve senin dehan, 10 beden büyük geldi bunlara ata'm...
2 şeyden dolayı geri kalan cumhuriyet.

(bkz: süleyman demirel)
(bkz: fenerbahçe spor kulubü)
Yüce önder Mustafa Kemal Atatürk'ün sözleriyle; "Türkiye Cumhuriyeti, yalnız iki şeye güvenir: Biri Millet kararı diğeri en ağır ve müşkül şartlar içinde dünyanın takdirlerine hakkı ile lâyık görülen Ordunun kahramanlığı."

Bugün cumhuriyetimiz uyuşturulmuş da olsa ulusuna, siyasi ereklere malzemeye yapılmaya çalışılsa da Türk silahlı kuvvetleri'ne olan inancını yitirmemiştir. Tarihimizi tetkik edince ortaya çıkan ödev şudur; Atamızın en büyük armağanı olan Türkiye Cumhuriyeti'ni yaşatacak ve yükseltecek olan yalnızca yalnız Türk ulusudur. birileri, siyasi çevreye dış mihraklardan medet ummamayı öğretmeli, kurumlar ve şahıslar artık büyük Türkiye Cumhuriyeti'ne hizmet etmelidir.
(bkz: türkiye cumhuriyeti çökerken)
kim ne derse desin,
evet bir üçüncü dünya ülkesi.
evet terör ve daha pek çok sorunda beceriksiz yöneticiler tarafından bok edilen ülke.
evet ne yazık ki zaman zaman kendine güvenini kaybeden ülke.
ama ne olursa olsun tek şansımız.

(bkz: abd beni çok sever ve bana ülke kuracak)
şu sıralar bazı şerrolar tarafından bölünmek istenen ülke..vatanım..
kısaltması duyulduğunda akla tecevüzcü coşkun gelebilen vatanım.
(bkz: öperim lan ben bu toprağı)
ab'ye adaylık süreci en uzun sürecek olan ülke.
yönetmek kimlere kaldı yarabbim diye ağlatan ülkedir. takunyacıların sessiz ve derinden örgütlenmesi sonucu tehlike çanlarının çaldığı cumhuriyettir.
dünyanın stratejik olarak en büyük ülkelerinden biri. bütün yolsuzlukların, haksızlıkların, gereksiz işlerin bulunduğu, müthiş bir fiziğe sahip güzel anadolu ülkesi.