bugün

haydarpaşa-doğubeyazıt seferlerini yapan ekspress *
(bkz: tcdd)
barış manço ve cem karaca gibi isimlerin sahne arkalarında çalan grup(idi).
edit:kurtalan ekspresi
adı değişmiş güney ekspresi olmuştur, hala faaldir.
turnelerinin ilk ayağı olan sakarya ya gelip bizleri onurlandıran muhteşem grup..fakat sakarya halkı yeterli katılımı yapamayarak büyük terbiyesizlik yapmıştır..
saygıyı sonuna kadar hakeden bir grup. dinleyicisine geçmişte özlediği tadi veren bir gruptur ayrica. cem karaca ve barış manço esintileri sadece bu grupla yüzümüze çarpabilmektedir.
dün akşam denizli'de muhteşem bir konsere imza atan grup. özellikle cem karaca şarkılarındaki performans görülmeye değer.
yıllar sonra kendilerini ekranda, disko kralı'nda görmenin, dinlemenin, hatırlamanın büyük keyif verdiği grup.
an itibariyle "keşke başka bir vokalistle çıksalarmış programa*" dedirten grup. olmamış ki abilerim o vokal.
canlı dinlediğim ilk rock grubudur. herşey bir yana, hala dün gibi hatırlarım onları ilk gördüğüm günü. bir ortaokul öğrencisi olarak bulutların üzerinde gezdiğim bir gündü.
(bkz: barış manço yaşasaydı)
disko kralı tamamen kendilerine ayrılmıştır.güzel bir ortam vardır şuan stüdyoda.cahilliğime verin o vokal kimdir arkadaş?bir de cem karaca ve barış manço takliti yapmayı bıraksalar.çünkü olmuyor beyler o ahengi yaratamıyorsunuz.maalesef.
saç uzatmış yaşlı halk müzikçiler.
son vokalleri olmamıştır. zira son vokalleri vokal değil, türkiye'nin en büyük gitaristlerinden gür akad'dır. bana kalırsa bir çok vokalden de daha vokaldir hani. shaft'da cuma geceleri çıkacakları konuşulmakta. heyecanlıyız...
çıkardığı göğe selam adlı albümle kalitelerini bir kez daha ispatlamışlardır.
Barış Manço'nun 1972 yılında kurduğu ve vefatına kadar birlikte çalıştığı grubudur. Barış manço'nun ardından cem karaca ile çalışmışlardır. Grup Kurulduğu tarihten günümüze dek pek çok kişi ile çalışmıştır. Başlangıçta Murat Ses, Ahmet Güvenç, Celal Güven, Ömür Gidel ile başlayan grup 1978'te Bahadır Akkuzu'nun katılımıyla devam etmiştir...

Kurtalan ekspress bir efsanedir.. bu kırk yıllık süreçte Barış manço, cem karaca, bahadır akkuzu gibi türk müziğinin büyük emekçilerine elveda dedi. MFö'nün Fuat'ı, özkan'ı bu grupta yer aldı. Günümüzdeki kadroda ustalardan kalan tek şahsiyet Ahmet Güvenç'tir. Bahadır Akkuzu'nun yerinde kardeşi Cihangir Akkuzu, Celal Güven'den geriye kalan Bülent Güven'dir.

Bu yönüyle de Kurtalan ekspres Babadan oğula, abiden kardeşe geçen bir servettir..

Gülpembe'deki bas yürüyüşlerinin dolgunluğunda, 2023'teki geleceğe dönük hüzünlü o melodide, yüzlerce şarkıdaki başarıdır.

Grup Barış manço'nun vefatından sonra albüm çalışmaları yaptıysada pek başarılı olamamıştır. yakın zamanda çıkarılan göğe selam albümünde geride kalanlara ithafen güzel bir oluşum içine girilmiştir. fakat eski zamanlardaki beraberlik ve şarkılardaki o tılsım yok elbette.

Grubun yaşlı kurt'u Ahmet güvenç'in Gelecek yıl için hayali: Kurtalan Ekspres'in üç vagonunu alıp Kurtalan'a gidip bir konser vermek. En az beş çocukla istanbul'a dönüp onlara müzik eğitimi vermek. "Kurtalan'dan gelen çocuklar bizden sonra gelecek Kurtalan Ekspres olacak diyor.."

Ahmet Güvenç'in kendi hayali ise uzak: "2023'te Taksim'de 2023'ü çalıp müziği bırakmak istiyorum..."

--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=ZMVpPgwo2uE&feature=related
--spoiler--
hayko cepkin ile yaptıkları düet çok iyi çok da güzel olmuştur.
http://www.youtube.com/watch?v=VXBTw84_3HE&feature=relmfu
göğe selam albümleriyle harikalar yaratmış gruptur.
hayko cepkin ile iyi bir ikili oluşturan,grup.
gür ve bülent... bu kadar yani. pardon ama çağatayın ak.
Festivalde insanları kendinden geçiren ülkemizin en özgün gruplarından biridir. Yıllanmış şarap gibiler. Barış Manço ve Cem Karaca'nın da daha önce yer aldığı şahane bir gruptur. Gençleşen kadrosu ile başarılarının devamını diliyorum.

Not : Şenliklerde söylenen bir parçayı ilk defa dinlemiştim, sözlerinde "Mustafa Kemal'i yediler" geçiyordu, aradım bulamadım, bilen varsa mesaj atarsa çok teşekkür edeceğim.
bugün itibari ile "göğe selam 2" albümünü yapacaklarını açıklamışlardır. Yeni sanatçılar ile düetler olacakmış. Meraktayız.
Sıklıkla hayko'yla çalışan ve sadece bascının öne çıktığı grup.
Eski günleri olmayan yaşlanmış grup.
ismi çok havalı gelen grup.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar