bugün

kutuplara klima taktırmalarını tavsiye etmek ya da derin dondurucu almalarını sağlamak..
(bkz: küresel soguma)
amerika'nın kyoto protokolune imzayı atması ile başlanarak, süregelecek yapılacaklar listesidir.
abd nin yapabilecek çok şeyi vardır fakat açıkca beyan ettiği gibi gelişmesinin önüne set çekmek istememektedir.

(bkz: abd nin sera gazlarını azaltmaması)
(bkz: egitim şart) *
küresel ısınmaya karşı gerçekleştirilen küresel eylem gününe(4 kasım) katılmak ve kyotoyu imzalamayan zihniyetleri rahatsız etmek...
bilinclenmek ve duyarli olmak.
yüksek yerlerden ev tutmak.
dünyadaki bütün insancıkların aynı anda evlerindeki buz dolaplarının kapağını acması ve iki gün bu surette calıstırması.
kyoto protokolüne imza atmayı reddeden abd başkanını buzullara enlemesine oturtmaktır...
dünyanın ısısı 100 yıl içinde sadece 0.6 oranında artmıştır, bir derece bile değil. (şimdi bana çevre sorumluluğu gelişmemiş öküz diyebilirsiniz ama seviyorum ulan sıcağı ne yapayım.)
vurkaçoğlu embesil bey' den klimanın derecesini düşürmesini istemek. bak bir neler oluyor. uzay boşluğunu bile buz pateni pistine dönüştürmezse ben bişey bilmiyorum.
sıcakkanlı olup ta sıcağı sevmeyen insanların üzüldüğü telaşlandığı hatta ne yapabilirim diye hayıflandığı durumdur.
tasarruf ampülleri kullanmak ki bunlar normal ampüllerden on kat daha az enerji harcıyorlar.
gideceğimiz yerlere yaya veya bisikletle gitmeliyiz.
otomobillere tek kişiyken binmemeliyiz. tek kişiysek toplu taşıma araçlarına binebiliriz.
dişleri fırçalarken ve tıraş olurken musluğu kapatmalıyız.
duş alırken duş süresini 5 dakika kısaltabiliriz. böylece bir kişinin bir yılda içtiği su miktarı kadar su tasarrufu sağlanabilir. bunun gibi basit önlemler dünyamızı kurtarmaya yardımcı olur.
Ayda bir banyo etmek .
abdest almamak.*
tasarruf, tasarruf, tasarruf. bi de eğitim. (bkz: üç kulhuvallah bir elham)* (bkz: tasarruf)
(bkz: tasarruf yöntemleri)
(bkz: eğitim)
al gore memlekete gelip küresel ısınma konusunda konuşurken, hadi lan ordan sen git memleketinde konus deyip sınır dışı etmek.
Gaz salınımını önlemek, osurmamak!?..
bütün ülkelerin muz enerjisine gecmesini sağlamak.
dünyanın şeklini değiştirmek. o zaman ısınma küresel olmaz.
daha fazla bisikletle ulaşım ihtiyacını gidermek.
küreyi terkedip ısınmayan, küre şeklinde olmayan yerler bulmak.
arkadaşlar geçen ay National Geographic dergisi bir ek verdi.küresel ısınmayı yavaşlatacak 100 öneriyi içeren bir ek.bence güzel bir iş yapmışlar.herkeze alıp okumasını öneririm.
su böreği ve sulu köfteyi az tüketelim
gidenin ardından su dökmeyelim
herkese sulanmayalım **
meyvesuyu değil posasını tüketelim
kimseyle aramızdan su sızdırmayalım
kimseyi bi kaşık suda boğmayalım *
havadan konuşalım sudan konuşmayalım *
saman altından su yürütmeyelim
sulu şakalar yapmayalım...
**