bugün

bu durum sadece sizin bir eksiğiniz varsa geçerlidir. eğer ki siz komşunun çocuğundan daha iyi bir iş becerdiyseniz komşunun çocuğu asla gündeme gelmez fakat aksi taktirde anne baba dırdırı kaçınılmaz sonunuz olur.*
komşunun tavuğunun komşuya kaz görünmesi hadisesi.
+hatıce hanımın kızı bogazıcı kımya muhendıslıgını kazanmıs
+bır kız kadar olamadın
-hong!..
nasıl oluyorsa bu çocuklar hep takdir alırlar, en iyi okulları kazanırlar, odalarını hep düzenli tutarlar, annelerine ev işlerinde yardım eder hatta onlara yapıcak birşey bırakmazlar yetmezmiş gibi bir de bunların resim çizme, piyano çalma, dört tane yabancı dil bilme gibi yetenekleri de vardır.
zamanında anlatılan "erdal amcanın oğlu msü'de mimarlık okuyor, sen ne olcan allah bilir" hikaye daha sonra, "iş bulmak için yurtdışında master yapmış ama açıkta, sen sakın mimarlık yazma oğlum" durumuna dönüşür ki bundan alınan haz müthiştir *. ve ne iştir ki yine de mimarlık yazılır. bu komşu çocuğu bunlara sebep olur işte.
en sonunda ağzımı bozup 'ben o çocuğu varya.....*' demiştim.
o günden beri bu konu açılmadı.*
senden hep bir üst okulu kazanır bu tipler. sizin istediğiniz fiziksel özelliklere sahip olanlarıda vardır.* sonra bu kişiler hep hanım hanımcık olarak tanımlanır, siz ise başıboş ve yaramazsınızdır. küçükken onların barbi bebekleri olur, sizin bez bebekleriniz. büyüyünce ise mükkemmel bir arkadaş çevresi sahibi olurlar ve yakışıklı sevgilileri olur ve siz yanlızsınızdır.* * *
annelerin jokey olmasından kaynaklanan durumdur.
çocuktan değil, mükemmeliyetçi anneden kaynaklanan durumdur.

yaş, cinsiyet, din, dil, ırk farkı gözetmeksizin anneler mütemadiyen kıyaslama yapmaya programlanmışlardır.

küçükken, "bak bilmem kim teyzenin kızına bütün karne baştan aşağı beş" diyen anne, büyüdüğünüzde daha komplike karşılaştırmalarla karşınıza gelir: "bak bilmem kimin kızına çocuk da yapmış kariyer de, sen hala otur..."
komşunun tavuğu komşuya kaz görünür hesabı anne ve babaların çocuklara yaptığı baskıdır.
çocukta aslında hiçbir şey yoktur yani öyle insan üstü bir yaratık değildir ama anası öyle bir anlatmaktadır ki bizim ebeveyne aşırı gelmekte, karşılaştırmaya gitmektedir
nedense hep sizden iyi olarak görülen bu çocuklar her mahallede bulunur. nereye giderseniz gidin anne-babanız sizden daha iyisini bulacak ve başaramadığınız şeyleri onların nasıl da güzel yaptığını sözde sizi gaza getirmek için başınıza kakacaklardır. durumunuzla ilgili kötü öğrencilerle karşılaştırma yapmamanızı söyleyen anne veya baba nedense komşunun oğlu ve sizle ilgili ezici karşılaştırmalara bayılır.
(bkz: komsu cocugu diyaloglari)
annenin dırdırına maruz kalmaktır. bi de pis pis sırıtır size bu komşunun veleti kafasını kopartasınız gelir.
genellikle babanızın size karşı en çok kullandığı durumdur bu.
-ulan müfitin oğlu takdir almış,biraz örnek alsana lan şu çocuğu eşşek sıpası
-ama baba bende teşekkür aldım,sanki zayıf getirmişim gibi bağırıyosun
-sus ulan,adam olmazsın oğlum sen belli zaten sktir odana it seni,sanayide çırak ol da aklın başına gelsin hergele
-mına kodumun p.çi ne s.kime takdir aldın şerefsiz,yarın top sahasına gelirsin sen ,mına koycam lan
cocuksundur oyuncakcıda süper bir yarıs arabası görürsün senden önce alır.

parka gidip salıncakta sallanmak istersin parka gittiğinde oda ordadır senden önce gelmiştir.

babası senin babanın sana verdiğinden daha cok ona harclık verir.

kavga edersin annen sana kızar neden kavga ettin diye. karsına gecer mal mal güler.

büyürsün okula baslarsın. aynı okuldasındır. sınıfın en iyi yerini o kapar.

dahada büyürsün öss ye girersin puanı senden yüksektir.

o boğazicindedir sen istanbul ünide.

işe baslarsınız daha cok maas alır.

yeter laaaan dersin.

öldürürsün.

sen hapse o cennete gider.

yani yine öndedir.
komşu evi için de siz komşu çocuğusunuzdur.boşuna bir ebeveyn çekişmesidir.
içinizde her daim komşu çocuğunu dövme isteği uyandırır.. bunun nedeni ise anneLerdir.. "faLanca'nın piçi şurayı kazanmış sense sadece kavga etmeyi biLiyorsun" derLer.. çocuğu dövmek için en kraL vakit koLLanıLır.. o vakit bu vakittir dediğiniz anda sizden önde oLan o adımı aLıp çocuğun kıçına monte edersiniz.. hem adımLar eşitLenir hem de nirvanaya bir adım daha yakLaşmış oLursunuz..

ama kiiii bu komşu çocuğu kız ise; "komşu kızı bana baksana bana varsana benim oLsanaaaa, anLArsın yaaa"..
büyüynce komşu alma ev al dedirten durumdur.
kıyaslama yapılırken göze sokularak abartılan durum.
komşu çocuğuna ismail yk dan geliyor: allah belanı versin* *
çocukken bana yapılmasından nefret ettiğim lakin şu anda kendi çocuğuma farkında olmadan uyguladığımı kendimden tiksinerek müşahade ettiğim ve büyük ihtimalle türk ebeveynlere özgü bir tür genetik bozukluk.
aslında hep örnek gösterilen komşu çocuğu olduğunuzda hoşunuza giden bir durumdur.*
Yıllardır komşu çocuğundan nefret etmemize sebep olan şey. Neredeyse bu özgüvensizlik yüzünden saklambaç oynarken bile komşu çocuğundan önce körebe olmuş, ondan önce yakalanmışızdır. Batsın komşu çocuğu.
aselsan'dan gelen iş teklifini cevap verme süresi geçtiği için kaçıran, okula her zaman geç kalıp taksiye 50 tl veren, bıyıkları ve kaşları kafam kadar olan, konuşurken sesi diğer binadan duyulan komşu kızının bu özelliklerine rağmen ailenizin sizi daha aşağı görmesi. sebebi de sizin sessiz, sakin bir insan olmanız.