bugün

30 yılı aşmış bir Ajda Pekkan şarkısı..bi 30 yıl daha gider herhalde.

en güzeli senin kadar sevilmedi
kimler geldi kimler geçti

bilmem ki bu akşam sen de bir hoş musun
içmeden hatıralardan sarhoş musun
ellerin sanki bak hala ellerimde
yanıyor duyuyor musun

dostlar seni söylüyor sahi mutsuz musun
bu yolda dönüş yok sen bilmiyor musun
herşey gönlünce olmaz demiştim sana
kaderden kaçılmaz görüyorsun

kimler geldi hayatımdan kimler geçti
hiçbirisi hasretini gidermedi
en güzel senin kadar sevilmedi

en güzel senin kadar sevilmedi

korkma bu akşam gelip çalmam kapını
başkası paylaşıyor alın yazını
ben sensiz yaşıyorum yasak aşkını
söylüyorum şarkını

kimler geldi sorma sakın kimler geçti
hiçbirisi hasretini gidermedi

kimler geldi hayatımdan kimler geçti..
yaşı geçmiş motorların şarkısı olarak bilinir
insan hayatını özetLercesine yazıLmış bir parçadır.
en son kıtasında bir burukLuk yaşatır ayrıca.
(bkz: hayat üç perdedir)
"senden sonra da beraberliklerim oldu. çok heyecanlandım, aşık bile oldum ama hiçbiri hatta senden daha güzeli bile senin yerini alamadı. giderken bıraktığın hasretini gidermeye yetmedi hiçbir tutku. dönüşü olmayan bir yola girdin ve bu yolda mutsuzmuşsun. gördün mü bak gönlünce olmadı hiçbir şey. artık kapını çalmayacağım çünkü benim yerime bir başkası var alın yazını paylaşan. ama ne olursa olsun ben yine sana olan aşkımı sürdürmeye devam edeceğim. yasak olsa bile. hemde birbirimize söylediğimiz şarkılar eşliğinde..."
diyen çok güzel bir ajda pekkan şarkısı.
düğünlerde çalınması yasaklanması gereken eser
kıyamete dek dinlenebilecek parça.

her insanın hayatına etki eden, her insanın ya$amının bir yanına dokunmu$ parçalar vardır. aradan geçen zamanla değerlenen, $arap gibi $arkılar vardır bir de. onlar ki öyle bir ân'da gelirler ve yüreğinizin ellerine dokunurlar ki duygusal yanlarını saklamanız gerektiğini size fısıldayan beyniniz o noktada çekimser kalır ve seçimi size bırakır.

ortaokuldaydım o zamanlar ve ortaokul arkada$larımdan birinin yazlığına gitmi$tik. ailecek görü$üyorduk ve süper bir kızdı. ailecek gitmi$tik; yaz'dı ve o harbiden süper bir kızdı. karde$ gibi büyümesek yazardım ona. $iir yazardım, fıkra yazardım. illâ ki bir$eyler yazardım yani. annesi annemle arkada$tı, babası babamla arkada$tı, karde$im ablası ile arkada$ değildi ama sorun yoktu. yazlıkları erdek'teydi ve -söylemesi ayıp falan değil- o gerçekten büyü gibi bir kızdı.

evet erdek hakikaten tam yazlık bir yerdi. gündüzleri plajda bira yudumladıktan sonra çakılta$ı toplamaya gidilebiliyor, ak$amları lunaparkta gondola binilerek efendi efendi korkulabiliyordu. ispanyol eteği( ya da balerin )'ne onun zorlamasıyla biniliyor ve inilince kusuluyordu. gençliğin bir adım evveliydi; süperdi.
böğürtlen suyu ısmarlayıp tavla atılan çay bahçelerini bağlayan hanımeli kokulu dar yollardan geçerken birbirine çarpmaya hazır kalpler barındırıyorduk göğüskafesimizde. ağustos'un bir adım evveliydi ve o biriyle beraberdi. ben ona melek balıklarının fotoğraflarını çekiyordum o gülüyordu. o gülüyordu sabaha kadar ben onun uyuyu$unu seyrediyordum. teoman o yaz'ı söylüyordu ve ablası beni çözmü$tü. ablası gözlerimin $ifresini çözmü$tü ve yüreğimdeki gizli definenin koruyucusu sfenksle da$$ak geçiyordu.

bir gündüzdü sonra gece oldu. ablası geldi yanıma dedi sende bir$eyler var. ben dedim yok bir$eyler sadece a$ık oluyorum. o halde dedi neden sivilcelerini sıkar gibi ya$amıyorsun. ben $a$ırdım - anlamadım. o dedi rahat ol ben dedim olmaz. ajda'dan kimler geldi kimler geçti çalıyordu mevsimlerden a-yaz'dı. ben söyleyemedim binnetice tanrı aklımı japonlardan korusun.

çıkarım: geçen gece aklıma geldin kız. kimler geldi kimler geçti çaldı; sustu.
her $ey geçer hayat kalır'ı dinledim biraz küfrettim sonra. cem adrian'ın resmini öptüm de yattım o gece.
bir de cem adrian'dan dinlenilmesi gereken güzel parça. şarkının başlangıcı ve düzenlenmesi gayet mükemmel olmuş. özellikle ilk 10 saniyede cem adrian anlaşılmaz bir şey söylüyor dikkat edin. *
Petek dinçoz GELDI hulya avsar GECTI.
Sözlüğün kendi kendine mırıldandığı şarkıdır. sözlüğün, Veda mektupları ile gidenler, gelmiş olmak için gelenler ve belki de hepimiz için radyodan yapacağı istek parçası da olabilir.
ilk versiyonu için; http://www.youtube.com/watch?v=PrL4D6qvLsE[/link ve/ veya http://www.youtube.com/watch?v=G_BG_uGLxC4
Ajda Pekkan'ın 1973'te verdiği Tahran Konseri'nden.

son versiyonu için; http://www.youtube.com/watch?v=dCermOVAwiM
Ajda Pekkan'ın 2000 tarihli Diva albümündeki versiyonu için çektiği videoklip.
cem adrian yorumu da muhteşem olan yılların eskitemediği ve eskitemeyeceği ajda pekkan şarkısı. cem adrian şarkının sonlarına doğru öyle bir 'en güzeli senin kadar sevilmedi' diyor ki ah ah çektirip başa alıp dinleyesi geliyor insanın.
ajda pekkan söyleyince harika, cem adrian söyleyince lokum olan buruk bir şarkıdır.
1973'te ilk olarak 45'lik olarak, ardından 1975'te "Ajda" albümünde, iki sefer de farklı farklı düzenlemelerle, 1998'deki "The best of Ajda" ve 2000'deki "diva" albümlerinde yeralmış olan, bir ajda klasiği ... bunlar haricinde onlarca derleme/seçki albümde de yerbulmuş bir popüler müzik klasiği ...

Kimler Geldi Kimler Geçti
Söz: Fikret Şeneş/ Müzik: Tony Hatch
Yayınlayan © 1973 istanbul

Bilmem ki bu akşam sen de bir hoş musun
içmeden hatıralardan sarhoş musun
Ellerin sanki bak hala ellerimde
Yanıyor duyuyor musun

Dostlar seni söylüyor sahi mutsuz musun
Bu yolda dönüş yok sen bilmiyor musun
Herşey gönlünce olmaz demiştim sana
Kaderden kaçılmaz görüyorsun

Kimler geldi hayatımdan kimler geçti
Hiçbirisi hasretini gidermedi
En güzeli senin kadar sevilmedi
Kimler geldi kimler geçti

Korkma bu akşam gelip çalmam kapını
Başkası paylaşıyor alın yazını
Ben sensiz yaşıyorum yasak aşkını
Söylüyorum şarkını

Kimler geldi sorma sakın kimler geçti
Hiçbirisi hasretini gidermedi
En güzeli senin kadar sevilmedi
Kimler geldi kimler geçti

pop müziğin aranjman olduğu dönemlerden ...
sevgilerin masum olduğu dönemlerden ...
başlangıcında, hatta adını duyduğunuzda aklınıza kim geliyorsa, gelip geçeceklere rağmen onu unutamayacağınızı kafanıza vuran şarkı. sabaha kadar dinle ve yorgun düşene kadar ağla. gözlerin şişlikten açılmayacak hale gelsin. öyle bir şarkı.
gelip geçeni çok olan biri için güzel bir şarkıymış.* * *
cem adrian'dan da dinlenilmesi tavsiye olunur.
ajda tabiki başka ama...
(bkz: kimler geldi kimler geçti)
hepsinin ayrı yerleri var..
kimileri elini uzattı tutmak istemedim,
kimlerine elimi uzattım tutmak istemedi,
kimileri tuttu, bırakmak istemezken elimi çektim,
kimilerinin bırakmamasını isterken bıraktı,
kimileri bir merdivenin basamağı gibiydi,
kimileri en zor günlerime yetişmişti,
hancı yolcu misali, hepsinin ayrı bir yeri var..
bazıları unutuldu, bazıları anılarda, bazıları hiç olmamış gibi..
güzel şarkı kesinlikle.

dinlerken gelip geçenleri düşünüyorsun falan da böyle işte asıl kahramanı bir türlü bulamayınca o kötü oluyor. tablo üzerinde gösterelim. buyrun:

kimler geldi hayatımdan kimler geçti - tamam güzel burda sorun yok. gelmişler geçmişler.
hiç birisi hasretini gidermedi - işte tam olarak burda sorun. hasreti giderilmeyen kim soruna cevap bulunamayınca...

edit: bak şöyle bir şeyle çözüme kavuşabilir. her dinleyişinde bir gelip geçeni asıl kahramanın yerine koyuyorsun tamaaaamdır.
gelen gideni aratır sözünü iyice doğrulayan depresif şarkıdır
cem adrian'dan dinlemek lazım bir de.

http://www.youtube.com/watch?v=DRq85Rs5750
yalnızlığın anlaşıldığı anlarda dinlenilmesi tavsiye olunmayacak, şöyle deriiinden iç çektiren şarkılardan..
o gelip geçenlerin bıraktığı izler bir kez daha acıttı canımı sözlük.
görsel
Gecenin bir vakti zihnime dolandı. Mırıldanmaya başladım. Ardından açıp dinlemeye başladım neredeyse 20. kez dinliyorum. Keşke böyle şarkılar bugünde yapılsa.
Böyle küçük sürprizlerle beni mutlu eden bilinçaltıma teşekkür ediyorum.