bugün

aşığın en iyi yaptığı şey.
aynaya bakarken karnı içeri çekmek.
(bkz: aldatmak)
sevilmediğini ve istenmediğini anlamayan insanların en büyük ve sizi en sinirlendiren yanılgısıdır. o kişinin, hayatınızda en nefret ettiğiniz huylara sahip olması, sinirinizi arttırır. yaptığı çirkinlikleri görmeyecek kadar da kördür.
3 yaşındaki çocuğu kandırmaktan daha kolaydır AMA
kadınları kandırırken hep birşeyler ters gider yada içimizde bir ukte kalır nedense kadınların tek taraflı düşünebilme yeteneği çok iyidir.
sahtekarlığın ruhsal durumu.

"seni affettim dedim kendimi kandırdım
seni affettim.
yalan...

tek bir özür beklemeden
onurmuş gururmuş düşünmeden.

koca bir dağın altında kalmayayım diye.

korkuyorum çünkü lavlar altında kalacağım bir gün.

kendimi kandırıyorum bu aralar en çok yaptığım şey.

kendimden nefret etmemek için

kendinden nefret eden biri nasıl yaşar ?"
(bkz: enayilik derecesinde iyi niyetli olmak)
harika bir şey.. yani uyuşturucu, alkol vb.. şeyler kullanmaktansa bunu yaparak kendinizi çürütebilirsiniz.. o kadar güzel!.. yapmamak için bir nedeniniz yoksa ve bir maddeye bağımlı yaşamaktan korkuyorsanız eğer işte sizin çıkış yolunuz bu!
bir yagmur birikintisinin basina toplanmis pollyanna okuyordu pelikanlar...
gercekte olmayan bir $ey´i hayalinizde var olarak görmek dir.
hayata bir yerden tutunabilmek icin,devam edip ayakta kalabilmek icin kucuk yalanlarla bir nebze hayata renk getirmeye calısmak sonrasında bunlara inanmak gittikce gerceklerden ve onlarla yuzlesmekten kacmak, sonu hayalkırıklıgı ve daha buyuk ve icinden cıkılmaz bir bosluk, hos sonunda ki bosluga ve hiclige katlanabilecek bunyeler icin karsındakileri kandırmakdan daha kolay bir yoldur kendini kandırmak o ayrı mevzu.
insan beyninin olumsuz yönde geliştirdiği bir savunma mekanizmasıdır.
çok çeşitli yaşam alanlarında uyguladığımız ego ferahlatıcısı. misal;
''felsefe tarihine yönelmeden, düşünce tarihine yönelmeden son zamanda adı filozofa çıkmış üç beş kişinin kitabını okuyarak felsefe yaptığını sanmak kendini kandırmaktan başka anlam taşımaz.'' *
kendini bir böşluğun merkezinde bulursun yanlızsın, üşüyorsun ve ordan çıkma iç güdüsü, düşüncesinden başka aklında hiç bir şey yok. etrafına bakarsın tutunacak bir şey arar gözlerin, bulamazsın belki ya da bulduğun ip'e tam kavrayıp yarısına gelmişken kopar birden ve gene düşersin karanlık yere. ceplerini yoklarsın birşeyler olmalı geçmişten kalmış, seni ordan çıkarmasa bile orada olduğunu unutturucak bir ilaç belki, sadece yaşıyorsun en dipte ve ne yaptığının farkında olarak ama kontrol sende değil.
geçici olarak durumu kabul edip, durumu kabul ettiğini kendinden saklamak.
ders notlarının hepsi zayıf olan bir öğrencinin "hepsi hocaların suçu." diyerek sorumluluğu kendi üzerinden atmaya çalışmasıdır.
(bkz: hayalperest)
en büyük hatadır. egonuzu tatmin edersiniz, gülücükler saçarsınız, yalanlar söylersiniz ama nafile. aciz görünmemeye çalışarak en büyük aciz olduğunuzu kabullenirsiniz aslında.
aman ilerde vicdan azabı duymayayım diye hiç bir şey yapmamak, suya sabuna dokunmamaktır.
velakin en kötü karar kararsızlıktır.
en güzel örneği pollyanna'dır.
akp ye oy veren kişiler çok güzel örnektir buna. ekonomi düzelecek,türkiye ab'ye girecek, diye diye 7 senedir kandırıyor bunlar kendini.
mutluymuş gibi gözükmek hep. hatta mutlu olduğuna kendini bile inandırmak. sonra bir an durup düşünmek aslında hayatının ne kadar boş olduğunu hatırlamak. güvenebileceği kimsesinin olmadığını hatırlamak. ve ardından gözyaşlarına boğulmak.
çok da zordur zira kandırdığınız kişi kendinizsinizdir. insanın kendine yalan söyleyip sonra bu yalana inanması gerçekten akrobasi gerektirir. bir yanda sağduyunuz, bir yanda siz. ama işin pis tarafı diğer taraftaki "siz" de sağduyu sahibidir. yani teoride imkansız, pratikte zor da olsa mümkün olan eylemdir. sonucu kısa vadede mutluluk, orta vadede karamsarlık, uzun vadede pişmanlıktır.
mesela sınavda hocanın dağıttığı testte yanlış olan soruların şıkkını doğru olanla değiştirip full yaptım demektir.
alışkanlık haline gelmesi durumunda insanı en kötü madde bağımlısından bile daha beter konuma düşüren özellik.

insan hayatının her evresinde ister istemez uygular bu yöntetimi.zaman zaman günü kurtarmak adına bazense vicdanını rahatlamak için.kendi yalanına kanan bu insanlar ilerde büyük çıkmazlar yaratacak şekilde hareket ettiklerin farkında bile değildirler.özünü yitirirler,yalnız kalırlar ve düşünemez hale gelirler.