bugün

yeni bir istatistik şeysi. dün en çok artı oy alan yazarları görmemizi sağlıyor.
zall'ın yeni bombası, egoistlerin buluşma mekanı, haydi kızlar istatistiğe.
sözlük yazarıdır.

karmasını dün en çok düşüren yazar istatistiğini de talep ediyoruz sözlük moderasyonundan.
dünün ve önceki günün en beğenilen entrylerinde yer almayan yazarların karmalarının bu kadar yükselmesini anlamlandıramamama neden olmuş istatistik.
istatisliklere eklenen yeni bir özellik. bakılacak bir yeni bir şey, uğraşılacak yeni bir meşgale olduğu için şahsımı memnun etmiştir. birde günün en uzun entry si diye bir bölüm de açarsanız çok memnun edersiniz bizi.*
sevilmeyen entrylerini silerek karma artırımı yapan yazarların yer aldığı istatistik. **
''sözlük için dün ne yaptın'' sorusuna göğsünü gere gere cevap verebilecek yazardır.
seoviye açık adres gösteren istatistik. *
gereksiz sözlük aparatları gördük, pek sallamadık geçtik de, bu şu ana kadar gördüğüm en gereksiz ve zararlı sözlük istatistiği. sözlük yazarlarını yarışmaya, seovi'leşmeye teşvik ediyor.

kendimi bir an, öss'ye hazırlanırken, dersanede olduğum deneme sınavının sonuçlarına panodan bakıyormuş gibi hissettim.
tüh aq, dereceye girememişiz!**
sanki cümle düşük gibi olmuş biraz.
"dün karmasını en çok artıran yazar" olsa daha iyi gibi ama belki de ben yanlış düşünüyorum. yazarlık psikolojisi işte. doğru türkçe kullanmaya kasıyoruz ne de olsa.
dünün, haftanın en beğenilen entrylerinde görmek istediğimiz yazar.

edit: eksilenen entrysini silmeye, akabinde seovilik yapmaya teşvik eden istatistik.
dünün 17.si olmuşum kademe kademe yükselecez inşallah.
hepsinin son yazarlardan oluştuğunu gördüğüm sözlük fasilitesi. gereksiz tutulan istatistik.

şöyle ki;
karma hesaplanırken entry sayınız ve bunların aldığı oy sayısı önemli bu şu demek, iki bin küsür entry sahibi yazar gün içinde yüz artı oy almış ise atıyorum karması on artar fakat 5 entry sahibi yazar yüz oy alırsa bundan fersah fersah fazla artar. işte bu yüzden gereksiz ve dengesiz istatistiktir.
ben bikere 28. olmuştum. ne olduğunu tabi anlamamıştım. sonra istatistik derecelerime baktığımda bir daha göremeyince anladım ki iyi birşeymiş.
girmeyi çok istediğim istatistik bölümü. kim istemez ki yazdığı bir şeyin beğenilmesini, çok şeyin beğenilmesini ve sonunda karmasının patlarcasına artıp, en çok arttıranlar listesine girmeyi. ancak:
şu an listeye bakarsak dün en çok artıran arkadaş en son entrysini 7ay önce girmiştir. ama dün en çok karma artırandır. hiç mi hiiiç anlam veremedim. ben salaksam ya da bilmediğim bir şey varsa baştan özür dilerim. *
gün itibariyle baktığımda, bu karma hadisesinin yazarların bünyesinde bir eziklik hissettirdiğinin ıspatı niteliğindeki sözlük istatistiğidir. bu yazarları incelediğimizde;

1. muhasebeye giris 320 karma arttırmış ki bu imkansız bişey. son girdiği entry 2 gün önce olmasına rağmen bu karma artışının dün olması ayrı bir soru işaretidir. 320 karma arttırmak için kaç kere artı butonuna tıklanmıştır ve bu eylemi gerçekleştirmek için ne kadar zaman harcanmıştır meçhul. arkadaşın işi gücü yok galiba ki en az 2-3 saatini sırf karma arttırmak uğruna entrylerini oylamaya ayırabiliyor.
2. erling haefs 225 karma arttırmış ki zaten arkadaşın toplam karması 297. ayrıca son entrysini 1 yıl önce giren bu arkadaşın yazıları değerini 1 yıl sonra ıspat etti dersek yer miyiz orasını kestiremiyorum.
3. hebelehubele 181 karma arttırmış, son girdiği entry zamanı 3 hafta önce.
4. cedric 174 karma arttırmış, son entrysini 3 gün önce girmiş.
5. sanirim osurdum 173 karma arttırmış, son entrysini 2 gün önce girmiş.
6. Cok Gicik Yaa (161)
7. nikola tesla isimli sahis (89)
8. chavresh (88)
9. paintitblack(87)

uzuyor gidiyor bu liste. bu arkadaşlar yemeyip içmeyip başka acountlarıyla kendi entrylerini oyluyorlar ve sonuçta karşılaştıkları karma artışlarıyla mutlu oluyorlar. uludağsözlük'ü bilenler oylama özürlü bir sözlük olduğunu zaten çok iyi bilir. 1 günde 320 karma arttırabilmenin mantıklı başka bir açıklaması var mıdır?
gün oluyor 2-3 entrym çok beğeniliyor, artı oylara boğuluyor fakat karma artışım 7-8 in üzerinde olmuyor, üstelik en beğenilen entrylere 2 entry birden sokmama rağmen. bir de o listedeki 30 arkadaşı inceleyin kaçının entrysinin en beğenilen entrylere girdiğine dikkat edin.*
kısacası, sözlükte yazarların entrylerini beğenilme/beğenilmeme kaygısıyla yazmalarına yol açan gereksiz bir sözlük istatistiğidir.
yapmacık yazardır. boş işler bunlar. karma yüksek olunca bi bok mu olunuyo acaba. özentilikten başka nedir ki.. kendisi değil, yapmacıktır o, karmam artsın diye yazı yazan yazardan ne beklersin ki lan..
anlaşılmayan entrylerini silen yazarları deşifre eden listedir.
bazısıda karmasının artması için yazmaz, tam olarak karmanın ne olduğunuda bilmez. fakat karma artar, o adam suçsuzdur. yüklenmeyin lan bu kadar!*
ne zaman baksam ne bir allah'ın kulunun ne de bir evrimsel yaşam formunun adını göremediğim alan.

(bkz: buradan yetkililere sesleniyorum)
yılın gammazları istatistik şeysine yapılanın aynısının yapıldığı istatistik şeysi.
anlaşılmamış entrylerini silen yazardır. hacım on adet anlaşılmayan entryinizi silin ve bir gün sonra karmanızın arttığını görün. bu saçma olaya da pek takılmayın.
Bozuk olduğuna kanaat getirdiğim, merakla çalışmasını beklediğim yer.
e ama tıklayınca hiç bir şey çıkmıyor. çalışmayan istatistik kısmısı.
ne zaman tıklasam, ekranda hiçbir yazar adı ya da herhangi birşeyin çıkmadığı sözlük istatistiği.