bugün

muhtaç olduklarını hissetmeleri.*
sahiplenilmek istemeleri.
anne olma.
ne yaşta olursa olsun anaç duyguları olması.
aile baskısı.
yuva kurma telaşı.
yalnız ölmek istememeleri..
istanbulda kalma isteği. birçok üniversite öğrencisinin sırf istanbul'da kalabilmek için evlendiği gerçeği göz ardı edilemez.
evlenmeden olmaz'dan kurtulup şöyle rahat rahat oldurabilmek için...
en başta gelen sebep toplumun baskısıdır. diğer bir önemli sebepse yalnızlık korkusudur. evlilik yaşının geldiği düşünülen bir kadın, eğitim düzeyine, mesleğine ya da statüsüne hiç bakılmaksızın hemen çevrenin markajına alınıp, hayırlı bir kısmetle başgöz edilmeye çalışılır.
say say bitmez.
bak uc tanesini gecenlerde (#5165751) no.li entryimde yazmistim.
onlara ilave olarak listeye umre'ye gitmek maddesini de yazabiliriz.

45 yasindan kucukler umreye erkek akrabasiyla gitmek zorundaymismismismislar.... *
hiç mi sevgi yok, ayıp ya huuu !
(bkz: sevgi göze göz olur evlenmeye nedendir)
anne olma isteğidir.
farkındalığının farkındaysa diğer yarısı olduğuna inandığı, kendini tamamlayan birini bulduğunda evlenmek ister.
farkındalığı olmayan biriyse sürüye uymuştur.
paralı erkek bulmuştur.
- anne olma isteğindendir kadınların evlenme istekleri.
- kafalarının daha sakin olmasındandır evlenme istekleri.
- huzuru aramalarındandır kadınların evlenme istekleri.
- zengin koca bulmalarındandır kadınların evlenme istekleri.
can sıkıntısı.
çocukluğundan beri tüm çevresinin onu evliliğe hazırlaması. çeyiz yapması, gelinliğe özendirmesi, daha ergenliğe girmişken evlenicek yaşta kızsın denmesi. bir de aşık olması, aşık olunca her şeyi silip sevdiği adama ömrünü adamak telaşı.
toplum baskısından kurtulma isteğidir.
anne olma isteğidir.
birinin eşi olarak sosyal bir statü kazanma isteğidir.
yalnızlıktan korkması ve bir can yoldaşı isteğidir.
çok sevmek.
tutunacak bir dala sahip olmak istemeleri.
Evlenmeden olmaz cumlesini kullanmak istemeleridir.
aslında kendilerinde de olan ama bastırabiliyormuş gibi gösterdikleri seks ihtiyacını daha düzenli hale getirme ve hayvanca bir şekil almasını engelleme isteği.
evim barkım olsun iyi kötü kocam olsun gibi sebeplerdir.
cinsel seks. *
kadının her türlü evlenme sebebi özünde insiyakidir.
evde kalma korkusu.
sevmek. seviyorum.

toplum ya da aile baskisi gormedigim bir ortamda buyudum. hayatta iyi kotu her seyi yasadim. hala yasama imkanim var. yine de evlilige inaniyorum.

felsefe dersinden yeni cikmis liselilerin sandigi gibi "belediyeden seks izni" degil evlilik. guvence de degil. evlilik cuzdani olmasa da severdim.

para ve gotu saglama almak da degil. calisan ve kazanan taraf benim.

evliligin ne olmadigini aciklamak kolay ama ne oldugunu tarif etmek zor. yukaridaki seyler icin evlenenler de var. yine de kotu bi sey degil.

inanc ve guven tabanli bir kumar. herkes talihli olmuyor.

edit: insanlarin evlenme sebepleri basliginda da irdelenebilirmis konu. simdi "kiz oldugunu belli etmis" diyen cikacak sabah sabah sikecegim, olmayacak.

saglik olsun. yukaridakiler iki cinse de uyarlanabilir.
(bkz: sik tiryakisi)

eksileyin aq. birazdan bukalemun gibi nick değiştireceğim.

doğaları gereğidir.

edit: koca yürekli bi ablamız artılamış, onu canı gönülden tebrik ediyorum, tadı dımağında kaldı dimi zilli? zuhaha smilesi
yapacakları alışverişlere sponsor bulmaktır. bebek sahibi olmak için evlenmektedirler. zira vibratörde bi yere kadar. aşk içinde evlenmek istedikleri yönünde bir rivayet vardır fakat ninelerimiz artık bu hikayeleri anlatmıyorlar.
sevdiği insanın ömrünün sonuna kadar yanında olması ve çocuktur.