kadının sevişip sevişmediği bilinmediği için ve bunun pek önemsenmesinden mütevvelit nasıl adlandıracağını bilememe halidir. (kadın mı desem kız mı desem hali) kişiye hitaben hanım de 'hanfendi' de, hitab etmiyosan kadın de. bir de bayan kelimesi bay kelimesinden türemiştir, halbuki bağımsız kadın kelimesi vardır türemişlere gerek yoktur.
Baydiklari içindir
bağyaan demekten iyidir.
(bkz: yarrak afedersin)
kadına bayan erkeğe bey denir, ben mi yanlış biliyorum jonathan?
toplumsal cinsiyeti tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren kullanım. işin gırgırında olmak hepimizin hoşuna gidiyor ama azıcık oturup düşünmek, okumak lazım ne nedir diye.
bence bayan gayet güzel. kadın dersin genç kızdır ergendir abes kaçar.
dişi dersin hayvanlarıda içine alır o terim.
en güzeli bayan demek. ne bileyim kibar duruyor. nesini beğenmezler anlamak mümkün değil.
bizzat kadının kendisine seslenirken derseniz. çirkin kaçıyor. bayan bir dakika gelirmisiniz tarzı. ama kadınlardan bahsederken gayet normal oluyor. bayanlar duygusaldır gibi.
nezaket olarak adledilir.
(bkz: mütevazilik)
Karı, hatun, avrat hele dişi demekten iyidir. He ama bu aralar kadın deyince "ama ben kızaaağm" diyenlere istediğinizi diyebilirsiniz.
hanzo gibi avrat mı diceksin. ondan sonra ben neden yalnızım. bana sorma boşuna aynaya bak.
(bkz: hanfendi)
kötü niyetten ziyade cehaletten kaynaklanan durumdur..
avrat demek daha kötü'dür. bence hanım hatun gibi terimlerde bulunalım.
patlak olduğunu örtbas etmektir.
(bkz: pardon bağyan bakar mısınız)
Kibarlıktır, bayanlar tarafından hoş karşılanır.
hiçbiri bir hanımefendi değildir.
erkek bünyeyi bayan kadına bayan deniliyormuş. o halde erkeğe bay denmesi de bunun köksel sürecini oluşturuyor. sopa yine erkeklere. vay anam vay. valla' ne desek bilemedik !
hala bu ülkede kadın/kız olarak kanlı bir dava mevcutsa ayırt etmeyen tek kelime olarak bayan hitabı kullanılmasından başka hal yol kalmaz. bayağı geliyorsa ülkeni değiştir!
bayan kelimesi hitap şeklidir , sen bayansın derseniz olmaz. bayan bakar mısınız şeklinde kullanılmalıdır. sen bayansın, yerine sen kadınsın denmelidir. kadın/kız ayrımına çokta takılmamak gerekir zira 40 yaşında birini gördüğünüzde kadın dersiniz fakat gerçekte ne olduğunu bilemezsiniz. çocuk olacak yaştaysa kız, büyük olgun biriyse kadın denmelidir.
Otobüste yer verirken gel kız, gel kadın denmez. Gelin bayan buyrun denir. Bu sebeple doğru olandır.
artık bayan bir cümledir. hele ki bayaaan bir bakar mısınız versiyonu daha da baymıştır.
nezaket hastalığına tutulmaktır. kadın kadındır ne diye söylemleri oraya buraya çekerler anlamam.
kadın kelimesini kaba bulan kıroların yaptığıdır. dolmuş şoförü müsün(bayana yer açalım, sağda ineceksiniz bayan) komik oluyor ama bunu kadınlar söyleyince daha bir itici duruyor. illa kibar olmalıyım diyorsanız hanımefendi deyin.(ben gerekmedikçe ala kullanmam ağzıma yakışmıyor bu kadar gereksiz ve kibar kelimeleri)