bugün

entry'ler (311)

şirk dini

şirki din edinmişlerin dinidir. muhyiddin-i arabi denen zevatiın saçmalıkları, hatta ve hatta sapıklıkları için El Futûhât El-Mekkiyye, Fusûsü’l-Hikem, tahaviye adlı eserlerine bakmak yeterlidir. tabi biraz arapçan varsa okursun, öyle çevirilerle olmuyor bu iş.
her ne kadar imâm-ı Şârânî adlı zat, bu tip fikirleri yahudilerin muhyiddini arabinin kitabına ilave ettikleri hususunda yan çizse de eserler ortadadır. ayrıyeten türkiye'deki en aklı başında fıkıhçılardan ali akın, mikail bayram gibi hocalardan mevlana'nın muhyiddini arabinin iç yüzü öğrenilebilir. kaynağımız götümüz değildir.

büyük harflerle yazan şu zevat muhyiddini arabi okumuş ancak boş okumuş bu çok belli. batıni tevil ile mukavemet edeni adam yerine koyup cevap vermemiz de bir lütuf ayrıca bunu da söylemiş olayım. al sana kaynaklar gözünle oku ama.

--spoiler--
şimdi burada iki tane sapık mezhep mensubu çıkmış, islamiyeti yıkmaya çalıan oryantalistlerin dövizlerini almışlar, islamı yıkmaya çalışıyorlar. ama iyi niyetle, yeniden yapmak için... yeniden yapmak için islamiyeti yalanlayarak işe giriyorlar. bugüne kadar islam aadına ortaya konulmuş olan her şey küfür ve şirk onlara göre... mezhepler şirk, tasavvuf yalan, hadisler uydurma... bir tek oryantalist abilerinin onlara öğrettiği demogoji yolları doğru, bir tek onlar gerçek...
--spoiler--

bu kafa ancak bunlarda olur. allah ıslah etsin. herifin tasavvufun menşei hakkında bilgisi yoki akideye, tariklere ne şekilde girdiği hakkında bilgisi yok kalkmış atıp tutuyor.

--spoiler--
pardon, pardon: bir şey daha var? "mevali" mi dedin sen? "köle" anlamında mı, "arap olmayan" anlamında mı? anlamını biliyor musun sen onun; oksa vehhabi babalarından duydun da, ulu orta sallıyor musun? sen emevi mısin, yoksa mevali mi? araplık var mı, yoksa azatlı köle statüsünde misin?
--spoiler--

demiş bir de. şimdi bunun gibiler acem deyince akıllarına iran gelen tipler olduğu için, mevali tanımı da aşağılamak olarak anlıyorlar. işte kılıçla müslüman olmuş adamlardan çok da bir şey beklemeyeceksin. dine uymaz dini kendine uydurur. mevali tanımı arap olmayan müslüman tebaa için kullanılmıştır. mevaliyi köle olarak alglayan tipik safevi devşirmesi müslüman portresi. bu topraklardaki islam algısı hangi coğrafya üzerinden zemin buldu gelişti bir ona bak gel ondan sonra hikaye sat bize.
tarihten bu yana bu başı bozuk sezgici ekol ile akılcı ekol hep didişegelmiştir. tabi bu sezgici, hilyeci, batıni ekol mantıkla kur'an'la izahata girişemediğinden tekfir etme yolunu seçmiştir. bahse konu olan ve nicki kadar tatlı olduğunu düşünmediğim bu tüccar yani tsavvuf tüccarı zatta bu köhne zihniyetin temsilcisidir. din adına uydurduğunuz mitolojik hikayeleri insanlar din sanıp bunlara iman etti. kafanızı şu çukurdan çıkarın, kur'an2ın akılcı sahasına girin. ha diyorsanız ki adam olmaya niyetimiz yok, güler geçeriz sorun değil.

--spoiler--
emevi ve abbasili efendilerimizin (bize mevali diyorlar) coştuğu konudur...
ben yalnız, kendilerine birşey sormayı unuttum:
ikisi de bir ağızdan diyorlar ki: mevlana'nın moğol ajanı olduğu kesindir!
ne alaka?
moğol ajanı olduğunu belgeleyen kimliğini mi buldunuz?
nasıl yani, moğol ajanı?
ve selçuklular'dan bir teki bile farketmemiş mi bunu?
bir tek siz mi farkettiniz?
lan adamın cenazesinde, bütün anadolu türklüğü oradaydı,
moğol ajan olduğu için mi?
lan bi ölün, çok salaksınız ya; kim kandırdıysa fena kandırmış sizi...
--spoiler--

denmiş. biriniz şu herife tarih öğretin biraz be. hülagü'nün bu topraklarda nasıl etki kurduğunu bir araştırsın şu zevat.

--spoiler--
lan bi ölün, çok salaksınız ya; kim kandırdıysa fena kandırmış sizi...
--spoiler--

dedim ya bunlar adam gibi cevap veremeyince tekfir mekanizmalarını çalıştırırlar. e normal ama şeyhi yüzüne tükürse himemt sayan adamlardan daha ne bekleyeceksin ki.
gerekli cevapları metalmilitan vermiştir. şu nicki tatlı kendi ekşi olan zata allah'tan biraz akıl diliyorum. ha biraz da tarih öğrensin, fikir hadise tertibatı denen bir olgu vardır din ilimlerinde. böyle geleneksel islam algısı ile palavra sıkacağına üzeri örtülmüş hakikatlerle yüzleşsin tabularını yıksın diyecem ama. işi zor.

--spoiler--
ben böyle işin içinde hizbuttahrir falan olduğunu bilseydim, hiç tasavvuftan bahsetmezdim size... geçekten bak... sizin işiniz ortada durup ona buna kafir demek... başka bir halttan alamazsınız... onun için burada kesiyorum: size tasavvuftan zırnık yok!
--spoiler--

şu cümle ise tekfir mekanizmaları ile örülü tipik molla zihbniyetini gözler önüne sermiştir. eğer ki bir adam okumak yerine nakilci zihniyetle iman ediyorsa ancak bu kafada olur. panteizm ile kur'an'ın teolojisini özdeşleştiren bir adama daha ne denir ki. ağızlarında sakız ettikleri ''vahhabiler selefeiler!'' söylemleri kendi sahtekarlıklarını sadece bağırıp çığırırarak susturma kavgasından fazlası değil.

--spoiler--
sünnet ve cemaat ehlinden başka, islama katkısı olan, ona hizmet etmiş olan hiçbir çevre yoktur, olmamıştır.
--spoiler--

galiba bu rafızi zihniyetli şahısın tek katıldığım önermesi bu olacaktır. aferin aferin öğreniyorsun bir şeyler ancak sünnet ve cemaat ehli bu sezgici, sufist başı bozuk, din içinde din kuran batıni ekollerle savaştı. bir yandan söverken bir yandan övüyorsun bu ekolü. cehaletini bu seriyor ortaya.

lan neyse çok işim var metal yeterince ayar vermiş bu zevata ama akıllanmayacak o ayrı. bir de ispatlayamazsa sözlükten gitsin demiş. oldu, var mı başka dedin? cehalet başka bir şey tabi. kaynak kaynak diye yırtınacağğına bu tasavvufi ekolleri ve anadolu islam algısı üzerindeki sosyal siyasal etkilerini araştırsa öğrenecek ama işine gelmez.

neyse peder rahatsız azcık duanı eksik etme molla, biraz uzak kalacağım bir ara seni adam etmeye devam ederim merak etme. muhyiddin'e iltica et belki bizim de yardımımıza koşar?! allah akıl fikir versin size ama sizlerin palavralarını yemiyorlar artık, hadi selametle.

şamil basayev

hakikatlı mücahid.

atatürk ün garsona sorduğu efsanevi soru

(bkz: ibretlik)

antikaw militarist

(#19420602)

-rumuzunu kutsayan bir yazar, durumu vahim.

zahov

-nick altına tebelleş olan, büyük ihtimal menapoza girme arefesindeki kezbanları sinir etmeyi seven yazar. *
-kızma kezban din kardeşiyiz. *
-gölge etme hadi anam hadi.

edit: (#19420675) bu konu da sınrı aşmıştır. kimseden istemedim, istemem de. anladık kezbansın ama kalkıp da bu tip bir ithamda bulunmam, hiç yakıştıramadım tavşan kardeş...

tevhid

şirk dini başlığına bakıldığında fazlaca ihtiyacımız olan ahkamdır. bunu savunanca ''vehhabii bunlar yeaaa!'' diyorlar hemen.

şiir yazacağım derken türkçe nin amına koyan insan

(bkz: antikaw militarist)

antikaw militarist

(#19420541)

-içine dert olmuş ezik. dur daha çoook rezil edecem seni köylü kızı.

edit: (#19420571) süper bir cevap olmuş.

zahov

-aklından da gıçından da zoru yoktur.
-ayarsız kezbanları saat gibi kurma konusunda tecrübelidir.

-kezbanlık konusu malum. er meydanı ortada, kapışalım diyeceğim ama sevişmek istemiyorum.

antikaw militarist

-nick altına gelmekten memnun olmadığım bir abla.
-ama kendi kaşındı.
- suç kim de?
-yine sen de!
-o kadar dolusun ki koltuklara sığmıyorsundur. eminim bundan. ehe *

antikaw militarist

-kimsenin rumuza yazmasına hak tanımayan ama gelip başkalarının nick altına tebelleş olan bir organizma.
-anlıyorum şeker, içine dert oldu.
-haha *

antikaw militarist

-yazdıklarım içine dert olmuş kezbandır.
-nick altıma sıçmakla kendi kaşınmıştır.
-benim suçum nedir?
-hiiç...

-yazık....

antikaw militarist

(#19419391)

-nick altıma gelip bunu bevletmiş kezban. artık nasıl bir kuyruk acısı varsa haha *

şirk dini

kendisini şirk kuşatanların dini.

--spoiler--
ötelere göz dikebilecek olan ruhtur. çünkü öteler ruhun vatanıdır zaten. ruh, sonsuzluktan gelmiştir, sonsuzluğa dönecektir. "her nefs ölümü tadacaktır". ama ruh ölümsüzdür, baki kalacaktır. ruhun, nefsin tasallutundan kurtulması gerekir ki, ötelere yol bulsun ve allah'ı bilip tanısın... yoksa iş kabukta kalmak olur. allah bir varlık değil, bir kavram olur; gerçek olup olmadığı eşit derecede mümkün... ibadetler, mesela namaz, rubai okuyup cimnastik yapmak olur. halbuki tasavvuf erbabının ibadeti de başkadır, ilahi sanata dair bilgisi de...
--spoiler--

gibi öteler möteler, kuşlar martılar... bilindik edebiyatlar. ayrıca;

--spoiler--
tasavvufta hulul yoktur. tecelli vardır, temessül vardır. bunların farkını bilmeden konuşuyor. nasıl ki yağmur tarlaya yararlıdır, ama dolu zararlıdır. metalmilitan, yağmuru dolu ile karıştırıyor... kimden işittiyse artık bu saçma sözleri...
--spoiler--

denmiş. hulul yok tecelli var...hımm; çok fark etti. çünkü aynı kavram hint avrupa mütolojisinin temeli oluyor. ve aralarında hiç fark yoktur. takiyye yapmayalım. bu islam, cübbemin altında sizleri sırat köprüsünden geçireceğim diyen şeyhçikleri gördü zamanında. mekke'nin müşriği uzza'dan şefaat dilerde, ehli tasavvuf mürşidinden.
tecelli nazariyesi ise islam'ın kur'an'ın teolojisinden olmayan safsatalardır.

mevlana'nın moğol ajanı olduğu iddiası ise tarihsel bir gerçektir. bu sebepten bizim nasreddin hoca olarak bildiğimiz ahi evran reisinin mücadelesine bir bakmak gerek. o sapık kıssalarını kime atfettiğini bilmek gerek. ha bir de talmudun bazı kısımları ile, mişnaları okursan aynı şeylerin varlığı da sezilecektir.

--spoiler--
ülkemizin vehhabi/ selefi ajanlarıyla doldurulduğunu, suud sermayesi ve amerikan oryantalizminin iyi çalıştığını gösteren konu... şimdi bunların şeyhleri ya amerikan vatandaşıdır (edip yüksel, hamidullah gibi), veya masondur (efgani, abduh, reşid rıza gibi) veya mısır'daki mason/selefi bataklığında din öğrenmiştir (mustafa islamoğlu gibi) veya kemalist islam peşindedir (y. nuri öztürk gibi)...
--spoiler--

klasik savunması gelmiş. dedim ya tabunuz can çekiştiği için mutlaka birilerini bilmem kimin oryantalist maşası yaparsan paçayı kurtarırsın. bu arkadaş mişnaları ve hinduların vedalarını okusun gelsin sonra burada tasavvuf tüccarlığı yapsın. tasavvuf mantığına hiç girmiyorum, mantık dedim ya tüh! yani içi boş bir mistil nazariyenin kavgasını yapmak dahi gülünç.

muhyiddin-i arabi...şeyhinin karısının dübürüne bakan ''muhteren şeyh''. sebebi ise oradan çoook muteber bir alim zuhur edecekmiş. tabi kendi kanalıyla.
hiç kıvırmayın, mevali unsurların din anlayışını çok iyi biliyoruz. zaten bugün dini, tasavvufu nakil ile aldığın coğrafyaya bir bak, sonra gel şirk dinine davet et.

zaten bu din ne çektiyse bu batıni ekolden çekti. bu nazariye insanları kula kul etti. allah'a ulaşmak, falan filan... bu allah'a ulaşmanın kavramsal karşılığı tasavvufdaki silsile-i küfr olamaz. kur'an'ı hayatına tatbik edip, salatı hem kal hem hal ile toplum nazarında yaymaktır. ehli tevhid ahkamı salt put yıkıcılığı değil, put tüccarlığının da önünü kesmektir. bunları muhyiddin-i arabiden , mevlana'dan almadım. kur'an'ın ana mesajı bu. allah ile arasına makam/perde koyanın hükmü nedir? hüküm allah'ındır ancak bu tip nazariyelerin kur'an'i karşılığı yok ise benim için çöp değerindedir.

kur'an'ın teolojisinde bu tip aforizmal unsurlar yoktur. akıl ve tatbik dinidir. kur'an'ın en temel mesajı tevhiddir. tevhid kavgası veren vehhabi/selefi ise biraz vehhabi selefi olun ki şirkten kurtulun o vakit. amerika kurdu ingiliz yönetti cart curt.... bunu söyleyenlerin akidesi ise tamamı ile zerdüşt ahkamı. kim kurdu bilmem, belki ingilizler oraya da uğramıştır belli mi olur. burada komplo teorisyenciliği oynamayı bırakalım. son mesajım ise kur'an'dan gelsin;

(bkz: efela ya kılun)

efela ya kılun

kur'an'ın ana mesajlarından biridir. yani hala akıl etmeyecekler mi?

(bkz: akıl)

allah müslüman mı

ruhat mengi'den din sosyolojisinden ve teolojiden gayet uzak ve saçma bir yazısıdır.

vahhabilik

kur'an'la alakası olmayan tevilleri din diye yutturan sahtakarların ''onlar ingilizler kurdu yeaaaa!'' diye ezberci sloganlarla nitelendirdiği fırka.
insanların dini şirk üzerine kurulunca başkasına bok atması da kolay oluyor tabi. bunu eleştiren iran devşirmeleri bir kendi akidelerine baksın, en önce allah'ın ayetlerini adam gibi tevil etmeyi öğrenin sonra gelin diğer fırkalara laf edin. suudi uygulamalarına bakarsanız sulanmış bir yapı. peki sizin sünnilik ya da şiilik diye dayatttığınız siyasi otorite dini ne olacak?
allah'a şirk koşmuyorsan vahhabisin. müşriklerin yeni mottosu da bu. sizler vahhabi kadar dininizi şirkten arındırın gelin öyle konuşun.

şirk dini

din içinde din kurmak isteyenlerin dini.

--spoiler--
sana allah yetmez sana kur'an yetmez! aha da bak şeyhin orda, aha da bu imam, hem de masum hem de evlad-ı resul!
--spoiler--

diyenlerin dini. abdulkadir geylani'yi uçurtan, müridi kaçırtanların dini. cafer-i sadığı sömürtenlerin dini. böyle bir din yok ve hiç olmadı.

cep telefonlarının rehberindeki ilk isim

abdurrahman şenyaylaoğlu

herifte öyle bir isim var ki hafızayı kitliyor pezevenk.

kızını akil adama vermek isteyen baba

kapağı sağlam yere atmak isteyen babadır. e haklılar tabi, insan evladının mutlu olmasını ister, akil adamdan iyisini mi bulacak?