bugün

entry'ler (1023)

kamera icat oldu olalı hiçbir mucize yaşanmaması

o mucizeler yaşanırken destekleyici bir mucize olarak kamera icat edilseydi daha verimli olurdu sanki. tufanlar, bir sürü peygamber falan uğraşılmazdı hem.

siyasi parti taraftarı olmayan insan

öncelikle, türkiye'de siyasi partilerin ideoloji temelinde birleşmek yerine, davranışların bir futbol takımını destekleme biçimini almasından dolayı "siyasi parti taraftarı" doğru bir saptamadır bence.

sonralıkla, bir örgüte dahil olmak ve bu dahiliyeti sürdürmek aslında zor iştir. ayrılınılan noktalar mutlaka olacaktır. bu konuda zorlanan kişiler genellikle öz bilincini oluşturmuş, düşünme eyleminin hakkını veren insanlardır. sorgulayan insanlardır. temel düşünceleri paylaşsan da her konuyla ilgili olarak yöntem farklılığı doğmaktadır mesela. sol ideolojide tartışma, fikir alışverişi önemlidir, sağ ideolojide ise daha çok otokratik bir sistem gelişmiştir.
sol'un birleşememesinin en temel sebeplerinden biri budur kanımca. sağ ideolojide bu sorun çok daha azdır. özellikle de sağ ideolojinin temeli muhafazakarlığa dayanıyorsa. bu saptama nicel bir saptama değildir. siyasi partilerin çokluğu ile ilgili değildir yani.

bilgi kirlenmektir

her tür bilgiyi bir renk olarak düşünürsek tersini iddia edebileceğimiz önerme.
bilgi sahibi oldukça beyaz renge yaklaşırız. *

zombi istilasında kullanılacak en iyi silah

idris naim şahin'dir.
bırakın konuşsun.
zombiler kafalarını kendileri kopartır yiminlen.
kırşehir belediyesi de cenazeleri organize eder bitti gitti.

felsefe

"felsefe yüksek bir dağ yoludur... ıssız bir yoldur ve yukarı çıktıkca daha da ıssızlaşır. bu yolu her kim izlerse hiç korkmamalı, her şeyi geride bırakmalı ve kış karında güvenle ilerlemelidir... kısa süre içinde altındaki dünyayı görür; kumsallar ve bataklıklar gözünün önünden kaybolur, düzgün olmayan noktaları düzelir, yırtıcı sesleri artık kulağına ulaşmaz. ve yuvarlaklığını da görür. kendisi her zaman saf ve serin dağ havasındadır ve güneşi görür, oysa aşağıdakı herkes gecenin karanlığıyla kuşatılmıştır."

schopenhauer

dahi

"yetenek başkalarının vuramadığı hedefi vuran nişancı gibidir; dahi ise başkalarının göremediği bir hedefi vuran bir nişancı."
arthur schopenhauer

zorunlu askerlik kalkmalı

ak parti aksaray milletvekili ali rıza alaboyun'a ait sözlerdir.

http://www.haberturk.com/...lik-bir-an-evvel-kalkmali

vekil haklı diyeceğim de şimdi onun yasama sorumsuzluğu var, dokunulmazlığı var ona bir şey olmaz beni de bu sözümden dolayı kanatlarının altına alıverir mi acaba. sanki sadece bu entrym başıma bela olabilirmiş gibi.

türkiye ye zarar veren görüşler

herhangi bir görüşün zarar verebileceğini öne sürmek mesela.

zarar veren eylemler denilseydi bir derece anlaşılabilirdi ki o zaman da türkiye için genel geçer bir görüş iddiasında bulunulması gerekirdi böylece o görüş çerçevesinde zarar veren eylemleri konuşabilirdik.

anayasada bile türkiye tek bir görüşe göre tanımlanmamıştır neyin kafasını yaşıyorsunuz.

eklemece editi: ırkçılık bir görüş değildir, faşizanlık da bir yöntemdir bana göre.

türkiye nin suriye ye bomba atma gerekliliği

(bkz: maymuna fıstık mı atıyorsun la)

sizi neden ulu sözlük yazarı yapalım farkınız ne

ben bu soruyu önemseyip ciddi ciddi cevap verdiydim la!
hey gidinin heyi.

kadınlar adaletli olamaz

schopenhauer, zihnimi besleyen önemli filozoflardan olsa da bu konuda toplumsal yapıyı ve tarihsel süreci gözden kaçırdığını düşünmekteyim.

kadın ve erkekle özdeşleşen duygu durumlarının pek çoğu öğrenilmiş duygular ve geliştirilmiş tavırlardır. (kadının önce anne olması, fedakar olması gerektiği gibi)
ataerkil bir toplum yapısının görünümüdür bu tespit.

nietzsche ve schopenhauer cinsiyet ayrımı temelli tespitlerinde bu tarz bir yanılgıya düşmüşlerdir. schopenhauer'un nietzsche'yi etkilediği düşünülürse bu normaldir.

elbette, gözden kaçırdıkları toplumsal yapının türü değildir bu tespitlerinin tek sebebi, kişisel hayatlarındaki kadınların da etkisi vardır. birinin annesi diğerinin elde tutulması mümkün olmayan sevdiceği.

ülkücülere saldıran sözlük yazarları

(bkz: saldırı ülkücülerin işidir)

edit: saldırı silahı olarak eksi butonunu kullanırlar.
sanal ortamda değilsen en iyi ihtimalle sopa.
8-9 kişi 1 adama dalmak adetleridir.

askere alınmaması gereken erkek tipi

hukuki ve toplumsal normların zorunluluğundan değil "gerçekten" gönüllü olmayanlar dışında hiç kimse askere alınmamalıdır.

bazı insanların metroda fazla yer kaplaması

"trollüğün bile b.ku çıktı" şeklinde düşüncelere sevk eden ifade.

edit: başlık değişince ve ilk entry gidince tüm uuserlar manasız çemkirmiş gibi oldu. ne de saçma oldu ama iyi de oldu çoh da güzel iyi oldu.

iq düşükse tedaviye gerek yok

sosyal güvenlik kurumu uygulamasıdır.

devlet "doğurun siz, ben bakarım" sözünü bu olaya ilişkin neden tutmuyor?
sebebi şu;
mukopolisakkaridoz hastaları, ölmek için yetiştireceği askerlerden olmayacak.
emek piyasasında 400 - 500 tl. ye sömürebileceği kişilerden de olamayacaklar.
yeni çocuklar dünyaya getirebilsin diye damızlık gibi de yetiştiremeyecek o bireyleri.

insan hayatı o kadar "kutsal" işte. *

aristo mantığı

ya sıfır ya bir kuralı vardır. (ya hep ya hiç de denebilir)
yani çelişki barındırmayan, net bir düzlem önerir.
ikili karşıtlık üzerinden hayatı ele alır. iyi ve kötü, ya siyah ya beyaz, grilere yer yoktur. diye bildiğim mantıktır.

bu mantıkta diyalektik unsuru bulunmadığından hayatın her alanına uygulanamayacağı kanaatindeyim.
çünkü çelişkiler, hayatın ve insanın gerçeğidir.

edit: bu entry aristo mantığının matematiksel değil felsefi içeriğine göre yazılmıştır.

allah diyen zombi

o sessiz çoğunluğun sesidir. bravo dediğimdir.
adamın yüzüne yüzüne ayetel kürsi okuyarak o adamı ne kadar rencide ettiğinizin farkında mısınız!

belediye başkanım size sahip sesleniyorum sahip çıkalım zombimize.

08 06 2012 hayvanlarda görülen depresif hareketler

özellikle ergen hayvanlarda, oda kapısını çarpma şeklinde başlayan kendini odaya kapatma ve ben buraya ait değilim sözünü defterlerine yazarak ağlama şeklinde gelişen hareketlerdir.

türk halkı mhp yi mecburen iktidar yapacak

(bkz: işte biz o gün tükeneceğiz)

rte nin ulus a yaptığı seslenişi herkesin alınması

sorun "alınması"nda. o oraya olmamış.
teşhisi koydum içim rahat.